Орешарски връща ергенския данък

Парламентът ще разпише празен чек на кабинета, който ще харчи както намери за добре

Орешарски връща ергенския данък | StandartNews.com

Интервю с Владислав Горанов, ГЕРБ

- Г-н Горанов, ако бяхте станал финансов министър, както предлагаше Бойко Борисов в началото на този парламент, щяхте ли да актуализирате бюджета?

- Актуализацията е твърде прибързана. Нищо от статистическите сметки на държавата не показва необходимостта от промяна, особено по начина, по който се предлага. Припомням, че в предизборната кампания премиерът Орешарски казваше, че те знаят как могат да осигурят над 1,4 млрд.лв. допълнително приходи, унищожавайки контрабандата. Нещо, което много бързо изоставиха като теза.
Вижда се, че водещо е не притеснението за приходната част на бюджета, а желанието да изхарчат още 286 млн. лв. Всъщност парламентът ще разпише на правителството празен чек, тъй като разходите не са определени по направления. И впоследствие правителството еднолично, без санкция на парламента, ще решава точно за какво да бъдат изхарчени тези 286 млн.лв.

- Петър Чобанов обясни, че се пести време, защото е трудоемко по министерства да се правят разчети.

- Да пестиш време от парламентаризъм и от дебат за финансите на държавата е несериозно оправдание, което не е в съответствие с демократичните принципи.

- ГЕРБ подкрепя ли тезата на сините, че липсата на точно разпределение на парите цели разплащане главно с "приятелски" фирми?

- Тук има два нюанса. Първо, въпреки че е добре да се плаща на бизнеса навреме, неправилно е това да се случва за сметка на финансовата дисциплина. От години определени нереформирани системи периодично натрупват задължения, без да полагат никакви усилия да се вместят в определения им бюджет. Вместо да бъдат модернизирани тези системи, които и без това са с огромни бюджети - и МВР, и МО, на практика им се разплаща сметката с обяснението, че така се стимулира малкият и средният бизнес. Не знам кой малък и среден бизнес стимулираме, когато разплащаме просрочените задължения на Военномедицинска академия. Но покриването на такива дългове с актуализация на бюджета е грешен сигнал към останалите министерства, които няма да имат мотив за нормално управление на бюджетите си. Аз например, съм имал много разговори със Синдиката на българските учители, които са искали увеличаване на разходния стандарт, за да вдигнат заплатите. И на въпроса дали така няма да натрупат задължения за издръжка, отговорът беше: Какво като натрупаме, ще ги покрият.

- Един от големите упреци към кабинета на ГЕРБ е, че като не се разплати с бизнеса, много малки фирми са фалирали.

- Вижте, държавата не създава бизнес, а правила. Икономиката дава възможност на държавата да състави бюджета. Не приемам концепцията, че бюджетът ще стимулира икономиката. Дори държави, които държат основните резервни валути в света, като САЩ и Япония, осъзнаха, че с поддържане на високи нива на дефицит и наливане на пари в икономиката не може да се постигне растеж. Необходимо е подобряване на бизнес средата, за което не се виждат реални действия. Както и връщане на доверието на хората във властта. Защото когато под прозорците на МС има хиляди хора, няма как да говорим нито за бизнес среда, нито за икономика, нито за доверие.

- ГЕРБ защо изведнъж видя в актуализацията на бюджета подходящ повод да се върне в НС?

- Не сме търсили повод да се върнем. И не променяме принципната си позиция, че този парламент е делегитимиран. За нас притеснителна е тенденцията за четирикратно увеличение на дефицита спрямо 2012 г. Искаме да заявим ясно позицията си, че взимането на 1 млрд. лв. кредит от държавата и харченето му може да доведе до такива неблагоприятни последствия за икономиката, че, дето се казва, да няма нужда да участваме в следващи избори.
С темповете, с които поемат дълг и увеличават дефицита, може да се стигне дотам, че кризата да направи безсмислен политическия дебат. Спомнете си последното управление, в което е участвал Румен Гечев.

- На Жан Виденов...

- Да. Тъй като и в момента Гечев е депутат и прави много небалансирани и прибързани изказвания за банковата система, спомнете си как приключи онова управление - с фалит не само на банките, а на цялата държава. Тогава на практика нямаше политически дебат. Защото тогава вече нямаше смисъл да се говори за политики. Лошото е, че хората забравят. И връщат на власт политици, които са се научили професионално да заблуждават обществото.

- "Стандарт" публикува плана "Орешарски" 2. Една от идеите е семейно подоходно облагане от 2015 г.

- Данъчната система не бива да се променя. Помня, че Орешарски като номиниран за премиер също коментираше, че тя трябва да се запази. Тук виждам някакви намерения за бъдещето, които най-вероятно няма да бъдат осъществени - говорим за промяната в облагането на физическите лица. Начинът, по който е формулирано в плана, е доста неясно, за да се коментира професионално. Но дали не е дискриминационно, с негативен ефект върху семействата без брак? Или да се превърне в един вид нов ергенски данък?
Защото хора, които не отглеждат деца или нямат брак, или тези, които така или иначе живеят сами, ще имат по-неблагоприятно данъчно третиране от останалите.

- Реалистично ли е минимална работна заплата от 450 лв. и 4500 лв. максимален осигурителен доход?

- Това са нормативни решения. Друг е въпросът дали удвояване на максималния осигурителен доход спрямо настоящия от 2200 лв. е добро решение от гледна точка на това, че засяга хората, които са двигател за икономиката. А и те лесно могат да избягат от този тип облагане. Основната цел на подобно увеличение е свързана с размера на максималната пенсия - знаем, че има доста стари генерали, които ги чакат. При 4500 лв. максимален осигурителен доход, максималната пенсия е 35 на сто от тях, т.е. около 1500 лв. (б. р. - сега тя е 770 лв.). А що се касае до минималната работна заплата - не бива да се допуска увеличението й да води до закриване на работни места заради увеличението на цената на труда. За съжаление има доста хора, които работят на минимална заплата (б. р. - 310 лв.). И при крехкия икономически баланс увеличение без прецизен анализ може да доведе до загуба на работни места, вместо до повече приходи в бюджета.

- Споделяте ли искането на сините за президентско вето върху поправките в бюджета? Според ДПС това ще е намеса в работата на правителството.

- Президентът трябва да прецени доколко предложените изменения нарушават финансовата устойчивост на държавата. В този смисъл има аргументи за поставяне на вето. Но ние не можем да се намесваме в работата на президентската институция.

- Едва ли имате илюзии, че като се върнете в парламента, ще разубедите БСП и ДПС от актуализацията. Какви ще са следващите ви ходове?

- Безспорно, ако не успеем да ги разубедим в намеренията им да похарчат още 300 млн.л в. и да вземат 1 млрд.лв. дълг, това ще стане факт. Защото с "Атака" имат мнозинство. Според демократичните процедури в бъдеще ще разкриваме грешките и позиция, различна от правителствената. С влизането ни в парламента нашите тези ще бъдат чути от повече хора.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай