Интервю на премиера Пламен Орешарски за радио „Гласът на Виетнам" преди официалното му посещение в Ханой.
- Уважаеми г-н Министър-председател, Вашето посещение във Виетнам ще се състои в момент, когато двете страни се готвят за честване през 2015 г., на 65 г. от установяването на двустранните дипломатически връзки. Каква е Вашата оценка на стъпките в развитието на отношенията между двете страни през изминалия период и мястото на Виетнам във външната политика на България?
- Вече отминаха 64 години от установяването на дипломатическите отношения. През целия този период взаимоотношенията между България и Виетнам са били изключително приятелски, такива са и понастоящем. Това беше труден период. В определени моменти Виетнам мина през много трудни години, в други моменти България мина през такива трудни години, но приятелството се запази и аз много се радвам, че в последните години се засилват най-вече политическите контакти между двете страни, а още по-радостно е, че има оживление и в бизнеса между двете страни. Първи стъпки, струва ми се, вече са направени. От миналата година съществува добро сътрудничество между българските тютюневи компании и тези във Виетнам. Надявам се с това посещение да допринесем за по-нататъшно развитие на търговията и икономическото сътрудничество между двете страни, защото аз съм убеден, че ние ще продължим отличните политически контакти.
- Известно ми е, че в придружаващата Ви делегация участват важни министри от кабинета на правителството на България. Поставяли ли сте си конкретни цели Вие, г-н Министър-председател, и придружаващите Ви министри по време на това посещение.
- Да, действително в състава на моята делегация ще присъстват министърът на земеделието, на културата, транспортният министър, зам.-министърът на икономиката и енергетиката. Някои от тях ще подпишат съответни споразумения, а други, надявам се да подготвят такива за в бъдеще. С това показваме, че имаме не само намерения за задълбочаване на политическото сътрудничество, а най-вече установяване на по-тесни икономически контакти. В състава на делегацията присъстват и много представители на българския бизнес, който се интересува от бизнес с виетнамски партньори. Нещо повече - дори срещнахме затруднение при селектирането на бизнеса и една част от българските бизнесмени ще пътуват с редовните линии, тъй като местата в официалния самолет не достигнаха за всички, които искаха да посетят Виетнам и да установят или да развиват връзки със своите виетнамски партньори.
- Вашето правителство обсъждало ли е конкретни мерки за засилването към по-висок етап на търговско-икономическото сътрудничество между двете страни?
- Както вече подчертах, нашите политически отношения винаги са били много добри. Декларациите са израз именно на добри дипломатически и политически взаимоотношения. Моята задача обаче е да дадем тласък по-нататък на икономическото сътрудничество, защото когато бизнесмените контактуват, те по обратен начин оказват натиск и върху правителствата за задълбочаване на сътрудничеството и на официално равнище. В тази връзка ще направим усилия за конкретни резултати от посещението. Много се надявам след него вече да имаме нарастващ брой бизнес контакти. По време на посещението ще бъдат положени основите на инвестиции на една българска компания, която във Виетнам ще изгражда заводи за преработка на масла. Мисля, че това е един добър пример за по-нататъшно сътрудничество. Много се надявам и виетнамски фирми да проявят интерес към България и да инвестират в България.
- Освен продължаване усиления политически диалог на висока ниво и засилването към по-висок етап на икономическото сътрудничество, правителството на България дава ли предимство на засилването на сътрудничеството с правителството на Виетнам в момента и в областта на културата и туризма, които са силни страни за България?
- Посещението на министъра на културата е достатъчно ясен сигнал в този аспект. Ние винаги сме се възхищавали от древната култура на Виетнам. От своя страна бихме желали повече туристи от Виетнам да посещават България. Ние знам, че във Виетнам живеят много студенти, които са завършили в България. Аз самият съм завършил в период, в който в моя университет имаше много виетнамски колеги. Аз има отлични впечатления от виетнамските си приятели от този период. Надявам се с някои от тях да се срещна и по време на посещението във Виетнам, защото имам информация, че не малко от тях вече заемат доста високи постове, както в правителствената администрацията, така и в бизнеса. Много се радвам и считам, че тези виетнамски граждани, които са наши възпитаница, български, са мост за по-нататъшно сътрудничество между двете страни и за задълбочаване на чисто човешките контакти между гражданите на Виетнам и гражданите на България.
- Виетнам заема важна геополитическа позиция в Югоизточна Азия, България заема важна геополитическа позиция в Югоизточна Европа. България винаги е считала Виетнам за врата за разширяване на отношенията и със страните на региона на АСЕАН, както и Виетнам счита България за врата за разширяване на отношенията със страните в Балканския регион. Как считате, г-н Министър-председател, как нашите две страни ще използват тези силни позиции за активизиране и издигане на по-високо ниво двустранните ни отношения, както и за създаването на Евроазиатската трансмисия?
- Виетнам е един от най-важните наши партньори извън ЕС, ако мога да използвам израза – Виетнам е от старите ни приятели в Азия и в региона. Много разчитаме, че чрез Виетнам ще намерим нови приятелства и нови контакти. В този аспект продължаващите добри отношения с Виетнам са много ключови за нас с оглед на установяване на контакти и с други страни в региона. Той би ни служил като мост към останалите страни от региона. В пълна сила ми се иска това да важи и за Виетнам до толкова, доколкото България от 6-7 години е пълноправен член на ЕС и бих призовал нашите виетнамски приятели да се възползват по максимално добър начин. Българският пазар е отворен за Виетнам, за виетнамските инвестиции, за виетнамските търговци. Можем ние по своеобразен начин да служим като предмостие за виетнамския бизнес в рамките на целия ЕС. Винаги сме подкрепяли Виетнам във взаимоотношенията между страните от Азия и Европа. Ще продължим да го правим с най-голямо удоволствие. Още веднъж искам да благодаря за възможността да се обърна към всички виетнамски слушатели и зрители по повод на предстоящото ми посещение във Виетнам.
- Независимо от превратните етапи в историята на отношенията между двете страни, виетнамската общност в България положи много усилия за интегрирането си към живот в България и дава важен принос в активизирането на традиционните приятелски отношения и сътрудничество между България и Виетнам. Как оценява Вашето правителство виетнамските граждани в България и има ли конкретни политики за тяхното стимулиране за работата и живота им тук?
- Имаше периоди в близкото минало, когато много виетнамски граждани живееха и работиха в България. Макар сега общността да не е толкова голяма, ние се отнасяме с много симпатия и всячески се стремим да облекчим интеграцията на тези граждани. Една много голяма част са напълно интегрирани в нашето общество, а други, които тепърва пристигат, ползвайки интегрираната част от виетнамската общност, се оправят сравнително лесно. Виетнамските граждани са добри сънародници, ако мога да използвам този израз, защото някои от тях вече са български граждани. Аз лично давам висока оценка за техните усилия за задълбочаване на взаимоотношенията между България и Виетнам.
- Преди вашето пътуване до Виетнам, имате ли послание, което да отправите към гражданите на Виетнам?
- Бих искал да кажа, че България и Виетнам са доста раздалечени географски, но в исторически план имаме сходна съдба. Борили сме се за националната ни независимост, днес я притежаваме. Свободни сме да задълбочим нашите взаимоотношения във всички сфери. Вече подчертах, че в политическата те са отлични, но в икономическата има много резерви. Мисля, че развитието на икономическите взаимоотношения би трябвало да бъде в интерес и на гражданите на Виетнам, и на България. Да направим заедно усилията за благоденствие на двете нации.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com