Сега много дела за стотици милиони, които сме завели, ще отидат във фризера. Крачката, която направи българският законодател, ако съдът по наказателното дело ги оправдае, не можем да им отнемем незаконно придобитото имущество. Така реално държавата казва, че амнистира за незаконно придобито имущество занапред. Това заяви за предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по Канал 3 Пламен Георгиев, председател на КПКОНПИ, по повод тълкувателно решение на Общото събрание на Гражданската колегия на ВКС от петък.
Лично председателят на ВКС Лозан Панов е водил Общото събрание на Гражданската колегия на ВКС, на което е прието решението, блокиращо дела, заведени по иск на антикорупционния орган КПКОНПИ. Това идва в момент, когато самият Панов е проверяван от КПКОНПИ заради установени при пълна данъчна ревизия несъответствия в доходите му в размер на повече от 100 000 лв.
По думите на Пламен Георгиев незаконно придобитото имущество си остава незаконно, "защото няма източници за такова имущество". "Бяхме похвалени, защото имаме работещ механизъм, сега едно лице може да бъде оправдано, защото не са събрани доказателства. Много силен акт беше, че ако нямаш доказателства за придобитото имущество, но сега отново се връща водещата роля на наказателното производство", разясни последиците от тълкувателното решение Пламен Георгиев.
Той добави, че "тълкувателните решения са задължителни за всички органи, които издават административни актове, решения, задължителни за абсолютно всеки орган в тази държава, те няма как да бъдат атакувани - коментирам последствията, не мога да коментирам самото решение". Според него с този акт сега силно се обезсилва работата по над 300 дела.
Пламен Георгиев изтъкна, че чисто юридически няма конфликт на интереси във факта, че Лозан Панов е излязъл с позицията по отношение на КПКОНПИ. "Конфликт на интереси няма чисто законодателно в това, друг е въпросът от морална гледна точка, защото г-н Лозан Панов излезе с позиция срещу нашата комисия. По-скоро проблемът е морален, но при положение, че ние го проверяваме, че той излезе с позиция, че няма да се яви пред нашата комисия, може би не беше редно да председателства тази комисия", посочи Пламен Георгиев, който потвърди, че Лозан Панов води дело срещу КПКОНПИ.
"Да, той води дело за наложена глоба. Глобата му бе наложена от бившата дирекция към Сметната палата, защото не си подаде декларация към Сметната палата. На първа инстанция съдът постанови, че глобата е законосъобразна и той сега обжалва", разясни председателят на КПКОНПИ.
"Тепърва ще направим анализ, решението е взето в петък. Всички дела, които вече са прекратени или има оправдателни присъди, но тук говорим за още 300 дело, които вероятно ще бъдат спрени от нас, дела за стотици милиони, може би за повече от милиард, които въз основа на това тълкувателно решение, ще бъдат замразени", посочи Пламен Георгиев, който добави: "Отговорете си дали вече можем да работим ефективно".
Той е категоричен, че с горното тълкувателно решение отново ще бъде отворена глава в европейския мониторинг на страната ни. "Това ще стане, една от главите за европейския доклад бе тази - че България има ефективен механизъм. Не само я отваряме отново, но се връщаме в началото, вече нямаме ефективна система за отнемане на незаконно придобито имущество", каза Пламен Георгиев.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com