Интервю с Роланд-Франсоа Вейл, представител на Върховния комисариат за бежанците към ООН (ВКБООН) в България.
- Какви са проблемите на бежанците в България и респективно, недостатъците на властите?
- Ситуцията в България е сложна. През август м.г. настъпи критичен момент и властите не бяха напълно подготвени да посрещнат всичките тези хора, които идваха. Така местата за настаняване бързо бяха пренаселени и новите центрове, които властите разкриха, със сигурност не бяха в добро състояние и определено бяха недостатъчни, за да приютят и да поемат грижата за всички пристигащи.
Условията за живот бяха изключително лоши. Хората живееха в палатки, нямаше достатъчно хигиена, нямаше достатъчно течаща вода и душове, нямаше храна, нямаше медицинско обслужване. И това създаде една крайно нетърпима и непоносима ситуация. Българските власти направиха всичко, което можеха, за да подобрят условията. И това трябва да бъде признато. ВКБООН е отправило препоръки към правителството какво може и какво трябва да бъде направено, за да се подобри ситуацията. Не само условията в контекста на настаняването, които са ключови по важност, но и относно регистрацията на хората, която трябва да е бърза. А също и те трябва да преминават през справедлива и ефикасна процедура по предоставяне на статут на бежанец, като се установява без забавяне дали съответното лице отговаря на условията за бежанец или не е. Смятаме за неприемливо да се оставят хората да чакат в продължение на месеци, а понякога това се случва в условията на арест, заради единственото престъпление, което са извършили, да пресекат нелегално границата. Защото това да се пресече нелегално границата все още е криминален акт в България.
Върховният комисар Антонио Гутиереш бе на визита тук и пое ангажимента пред местните власти, че ВКБООН ще помога с каквото може да разреши някои от съществуващите проблеми, докато правителството стане способно в бъдеще да се справи само. Така че подходът, който предприехме, бе главно да се опитаме да помогнем най-напред по отношение на условията за настаняване. В същото време едно от първите неща, които направихме, бе да предоставим храна. Защото това не беше направено и ние започнахме снабдяването в един от най-големите лагери, в който условията за живот бяха най-лоши – в Харманли. И това ще продължи до края на месеца, когато се надяваме, че този ангажимент ще поеме изцяло българското правителство. Което ни даде гаранции, че ще го направи.
Неотдавна препоръчахме на другите страни-членки да не връщат към България кандидаствали за бежански статут там като първа страна от ЕС, в която са влезли и след това са продължили към други европейски държави. Защото преценихме, че условията в България не са добри и в един период дори е можело да се определят като нехуманни. Отново признаваме, че българските власти правят всичко, на което са способни, за да подобрят ситуацията и ние ги поощряваме да продължат в тази насока. Все още обаче имаме голяма загриженост по един въпрос и той е фактът, че българските власти де факто са блокирали достъпа до територията на страната през границата. Това означава, че хората, опитващи се да достигнат по суша до България, вече не могат да го направят. Това за нас е силно обезпокоително и сме изразили това притеснение на най-високо ниво в София, но позицията на българските власти е, че това действие е било необходимо, за да се намали миграционния натиск отвън върху тях. Както и да даде време на процеса за предоставяне на убежище да се възстанови от този натиск. Ще следим този въпрос идните месеци. ВКБООН ще преразгледа позицията си към края на март, когато ще излезе с нов доклад за условията, при които живеят бежанците в България.
- Ако Ви разбирам правилно, ВКБООН не гледа с добро око на оградата, която се строи по границата с Турция?
- Принципната ни позиция е, че никоя ограда не може да спре хората да пресичат една граница. Смятаме, че хората трябва да имат достъп до територията на страната, че трябва да имат възможност да поискат убежище, ако смятат, че се нуждаят от такова и е отговорност на властите да решат дали дадено лице отговаря или не отговаря на критериите за търсещ убежище. Но ако блокирате границата и не позволявате на хората да дойдат, това може и да е ефикасно за възпиране на икономически имигранти, тръгнали да търсят по-добър живот и това не ги прави бежанци. Но от това са потърпевши и тези хора, които имат съвсем обоснована необходимост от международна закрила. И това ни притеснява.
- Властите се оправдават, че страната е най-бедната в ЕС, че са необходими „сериозни суми", че възможностите на държавата са ограничени предвид финансовото състояние.
- Първоначално това беше главния аргумент на властите, че заради ограничени финансови възможности не могат да осигурят адекватна помощ, подходящо настаняване, подходящо обслужване. Да, това е факт, че България е най-бедната в ЕС, но страната поиска финансова помощ от Съюза и тя бе одобрена и отпусната. Така че сега българските власти разполага с необходимите й финансови средства. Освен това България получи помощ и от отделни страни-членки, извън тази, които Брюксел одобри и отпусна. Като например Чехия, която отпусна над 1 млн. евро, но също и други държави, които освен пари, предоставиха и материални средства, като Австрия, Унгария, Словения, Словакия, както и Холандия. Доста страни помогнаха на България да подобри условията за бежанците. Помощта продължава да пристига. В същото време българсите властите увеличиха броя на служителите, занимаващи се пряко с пристигащите в страната, а в началото човешкият фактор също беше важен проблем от гледна точка на числеността, сега е налице необходимия човешки ресурс, който да се занимава с бежанските въпроси. Ето защо очакваме увеличаване на броя на решенията за предоставяне или отказ на бежански статут на подалите заявление за такъв. Това означава, че очакващите решение на молбите им няма да чакат вече дълго и ще могат да вземат живота си в ръце по-нататък.
- Подобриха ли се значително условията в Харманли?
- Да, в Харманли условията действително се подобриха, несъмнено. Първоначално имаше живеещи в бараки, в които не беше идеално за живеене, както и такива в палатки, където ситуацията беше трагична. Нямаше храна, нямаше достатъчно течаща вода и тоалетни, нито достатъчно медицинско присъствие. Сега палатките изчезнаха, все още има живеещи в бараки, но повечето обитатели вече са преместени в солидни сгради, които властите ремонтираха, почистиха, сложиха отопление. Все още има какво да се направи по отношение на хигиената и санитарните изисквания, но нещата се подобряват. Вече имаме и доброволци от „Лекари без граници". Така че властите положиха големи усилия за Харманли и има още много, което да се направи, но вече не са такива ужасяващи условията, които видяхме в началото, при отварянето на центъра. Има и други центрове, които се нуждаят от подобрения, като Военна рампа например. Но трябва да признаем, че е в ход процес на подобряване. Може би по-бавно отколкото ВКБООН би искал, но все пак се случват. Това, което ни безпокои в Харманли специално е, че е затворен център. Което означава, че обитателите не могат да излизат от него, без разрешение. И от нашата гледна точка, ако един човек търси убежище и не е извършил престъпление, няма причина да е затворен. Властите обясняват, че държат хората в закрит център заради факта, че не са регистрирани все още, че нямат документи и затова не може да се допусне да пътуват из страната. Добре, но ето защо регистрацията трябва да се ускори колкото е възможно повече, да им се дадат документи и да бъдат преместени в открити центрове, където имат свободата на движение – каквато заслужават.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com