Обрат с колите на бензин и дизел

Европейският парламент с тежко решение

Обрат с колите на бензин и дизел | StandartNews.com

Нови мерки предвиждат промяна на пазара. 

От 2035 г. всички нови коли, които се продават на пазара, ще трябва да бъдат с нулеви емисии и да не емитират никакъв въглероден диоксид. Стремежът с тази мярка е до 2050 г. транспортният сектор да стане неутрален спрямо климата. Това някакъв каприз на ЕС ли е или скрита реклама на новите коли по пътищата? Истината е друга, обясняват от Асоциация „Активни потребители”. Сухопътният транспорт отговаря за една пета от общите емисии на парникови газове в ЕС. За нас този дял е очевидно по-голям, като знаем колко остарял е автомобилният ни сектор, колко са закупените втора и трета ръка коли, колко леки и товарни автомобили се движат „с мръсна газ“ по пътищата, предаде "Парите ни". 
 
Какво ще се случи с колите с двигател с вътрешно горене? Ще могат ли те да бъдат управлявани след 2035 г.?
 
Да, ще можете да продължите да използвате своята сегашна кола. Правилата не налагат всички автомобили на пътя да бъдат с нулеви емисии до 2035 г. и не засягат коли в движение. Ако си купите кола сега, ще можете да я управлявате до края на нейния полезен живот. Но тъй като средностатистически една кола се използва около 15 години, трябва да се въведат ограничения от 2035 г., за да може към 2050 г. всички коли да бъдат с нулеви емисии.
 
От 2035 година спират продажбите в ЕС на нови автомобили с дизелови или бензинови двигатели. Европейският парламент реши от 2035 година новите автомобили да бъдат само електрически или водородни.
 
Ще бъде ли възможно да се закупи или продаде кола с двигател с вътрешно горене след 2035 г. и ще може ли да се набави гориво, за да се движи тя?
 
Да, всичко това ще бъде възможно. Общите разходи за притежание на такъв автомобил (разходи за гориво, поддръжка, закупуване и застраховка) могат обаче да се повишат.
 

Какви автомобили с нулеви емисии ще бъдат управлявани?
 
В момента са популярни най-вече автомобилите с електрически батерии, тъй като общите разходи за притежание са по-ниски от тези за алтернативите. Например, производството на водород и синтетични горива е по-скъпо, тъй като изисква много електричество. От друга страна, батериите са тежки и някои видове транспорт не могат да бъдат задвижвани лесно с батерии. Затова водородът и електрическите горива са добро решение за кораби, самолети и тежкотоварни камиони.

Ще бъдат ли електрическите автомобили на приемливи цени?
 
След закупуване общите разходи за притежание на електрически автомобил са същите или по-ниски от кола, ползваща бензин или дизел като гориво. Това е така, защото цените на електричеството са по-ниски от цените на бензина и електрическите автомобили изискват по-малко поддръжка. В момента обаче електрическите автомобили са по-скъпи за закупуване. Новите правила за емисиите от колите би следвало да насърчат производителите да инвестират в нови технологии, които да намалят цените. Друг проблем е липсата на развит пазар на използвани електрически автомобили.
 
Какво ще се случи с електрическите батерии след тяхното изхвърляне?
 
На този проблем са посветени други законодателни актове - например, директивата за енергията от възобновяеми източници и новите правила за батериите, които целят да направят процеса на производството неутрален спрямо климата и да насърчат рециклирането на батериите. Също така тече много работа по разработването на нови видове батерии, не само за автомобили.
  
Производителите в момента разработват автомобили, които да изминават повече от 600 км. Ефективността се подобрява, така че колите да не се налага да зареждат толкова често или да се зареждат с обикновен кабел у дома. Европейският парламент прие позицията си по правила за инфраструктурата за алтернативни горива, които целят да гарантират наличието на повече станции за зареждане.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
13 Коментара
Количка
преди 1 месец

МММ точно с живота на батериите на този етап и главозамайващата цена за подмяната им с нови такива електромобилите са далеч от доста по приемливите цени на колите с ДВГ. Да не говорим за времето необходимо за заряд на колите...интересно в блок 1/3 от живущите да притежават такова возило как биха го зареждали... Бензиностанциите и по 20-30 колонки да поставят отново няма да са достатъчни да поемат целия капацитет на столицата. Това е решение за къща където може да си оставиш колата да се зарежда спокойно.

Откажи
Стефан
преди 1 месец

Когато направят самолет на батерии тогава ще си купя електрокар.

Откажи
Българин
преди 1 месец

Че за един акумулатор да бъде произведен ,колко лъчиста ще е производителността,0% вредни емисии

Откажи
Jack Russell terrier
преди 1 месец

Колко да емисиите на 1 изтребител, F16 например? А на другите бойни машини и оръжия? И това само в служба на човешката алчност и глупост!

Откажи
Дедо
преди 1 месец

Абе нема ли кой да пита тиа умните от ЕС - колко са емисиите които се отделят за производството на един електрически автомобил. Има ли технология за неутрализиране на батериите . Като соларните паркове - никой не отчита какво става над тях - табу.

Откажи
Бунтовник
преди 1 месец

ГОВЕДАТА НЕ ПРЕСТАВАТ И ПРОДЪЛЖАВАТ ДА НИ УНИЩОЖАВАТ !!!

Откажи
Ккскоо
преди 1 месец

Еййй тези щели с природата да се борят хаха ами назад във времето и други се бориха с нея а тя си ги наказваше...сега па така ама от другия лагер щели а се борят ...тези соларо-волтаични паркове ...не цунамита ами направо ще ни из ържат ....после ДВГ им е виновно а и колко бомби меткат у Близкия изток,Украйна и т.н.ЕВРЕЙТЕ ТРЕБА ДА СЕ ......!!!!9000000000 ЛЕСНО НЕ СЕ ХРАНЯТ А СЕ ПЛОДЯТ ОЩЕ плъхове .....нема ОПРАВИЯ!!!

Откажи
Fen
преди 1 месец

ДО ТОГАВА ЛИБЕРАЛ ПЕДАЛИТЕ НА ФОН ДЕР ЛАЙНЯЙНЕН И ЗЕЛЕНАТА ИЗМЕТ НЯМА ДА УПРАВЛЯВАТ В БРЮКСЕЛ

Откажи
Трошача
преди 1 месец

Хахахаха много наивна история е това с електричките !!!Само да попитам как стоят нещата със самолетите които са задръстили небето и денонощно изгарят тонове гориво ?Ами корабите ? Ами ...Ами... Ами ? Някой си пробутва политиката за да лапа милиарди печалба като основната заблуда е че се грижи за чистия въздух но в същност това е пълно лицемерие ! Лично аз мисля да си карам спортни машини и лимузини както до сега и да ви пожелая успех със смехотворните електрички !!! Коли за наивници !!!

Откажи
Мунчо
преди 1 месец

Направо пускайте летящи коли и да приключваме 😂

Откажи
Симо
преди 1 месец

Това е малоумието на Еврогейовете и зелената мафия

Откажи
Румен
преди 1 месец

Ако премахнат горивата за автомобили , арабите ще трябва да започнат да ядат пясък.

Откажи
Нешо
преди 1 месец

А електроцентралите с чиято електроенергия ще зареждаме колите те с какви емисии. Защото например хипотетично ако от утре всичките десетина милиона дизелово и бензинови автомобили трябваше да зависят от електрическата мрежа вместо от бензиностанциите ще ни трябват поне още три атомни централи за да отговорят на хиперзавишеното електропотребление .....

Откажи