Няма пречки пред младите лекари

Няма пречки пред младите лекари | StandartNews.com

Надпреварата за млад медик вече тече с пълна сила. "Стандарт" събира предложенията за най-добрите лекари под 40 г. у нас. Както и за болничните мениджъри, които им дават шанс да се развиват в България. Тримата първенци сред лекарите ще получат 1-годишни стипендии в размер на 400 лв. месечно. Инициативата е част от кампанията "Млад медик" на в. "Стандарт", която се провежда заедно с Министерството на здравеопазването, Българския лекарски съюз (БЛС) и "Дарик радио". Критериите, по които ще се оценяват кандидатите, са разработени съвместно с БЛС и Гражданска инициатива "Млади лекари за ново здравеопазване" и можете да ги видите на сайта ни - www.standartnews.com. Всички номинации пращайте на електронния адрес: [email protected]. Крайният срок е 15 август. Очакваме ги!

Днес ви представяме двама от претендентите, които ще се борят за трите стипендии - гастроентерологът от болница "Токуда" в София д-р Петко Карагьозов и гастроентерологът в МБАЛ "Пълмед" - Пловдив, д-р Никола Боянов.

С амбиция и възможности у нас може да се постигне много, смята гастроентерологът д-р Никола Боянов

Д-р Никола Боянов е на 35 г., с едно дете. Завършва медицина в МУ-Пловдив с отличие през 2007 г. От 2009 г. започва работа в МБАЛ-Пловдив, където и специализира гастроентерология 4 г. Защитава успешно специалност през 2014 г. От 2012 до 2014 г. работи в СГЕБАЛ "Еврохоспитал". В момента е гастроентеролог в МБАЛ "Пълмед"-Пловдив. Работи и в ДКЦ 5 в Пловдив и в МБАЛ "Царица Йоана"-Сливен. През 2015 г. презентира на национален конгрес по гастроентерология 2015 г., а на конгреса на младите гастроентеролози през 2015-а печели 3-то място с постер. Има сертификати по абдоминална ехография и ехография на повърхностни структури, доплер ехография, интервенционална и контрастна ехография и ехо-ендоскопия, гастроинтестинална ендоскопия с биопсия, както и интервенционална гастроинтестинална ендоскопия.

- Д-р Боянов, защо избрахте да учите медицина?
- Избрах да уча медицина, защото това е била мечтата на дядо ми Харалан. Избрах да уча медицина, защото това е една от най-достойните професии и е предизвикателство всеки ден.
- Какво ви накара да се ориентирате към специалността, която сте завършили?
- Относно избора на специалност, постъпих, както ни е учила г-жа Ангелова, учителката ми по български език и литература в гимназията - всички важни въпроси да решаваме с плюсове и минуси на лист хартия.

Мислено разделих лист хартия на две

От едната страна поставих всички специалности, които харесвах като студент, а от другата - всичко, което бих искал да получавам, практикувайки медицина. И само гастроентерологията отговаряше на изискванията ми, така че избирах трезво.
- Вярвате ли в Хипократовата клетва или смятате, че няма място за нея в комерсиализираното ни общество? Кой е най-важният принцип в нея спорeд вас?
- Хипократова клетва звучи съвсем актуално и днес, без частта за робите, разбира се. Ще запазя живота си чист и свещен, както и моето изкуство (най-важен принцип в Хипократова клетва за мен).
- Като лекар кои са най-важните професионални принципи за вас?
- Професионализъм, честност и амбиция.
- Какво мислите за здравната система в България? Дава ли тя достатъчно възможности за добро лечение и за нормално практикуване на медицина?
- Здравната система в България е сходна с тази на много други държави. При практикуването на медицина има няколко аспекта, които ни определят като лекари - реализация и развитие са основните за мен. Не е правилно да мислим какво ни дава здравната система, а каквато и да е системата, да намираме начин да достигаме целите си. С наличие на толкова много работни места за лекари медицината в България дава чудесни възможности за развитие и добра кариера. Смятам, че с лесния, бърз и евтин достъп до високо образовани и компетентни специалисти, пациентите в България трябва да се чувстват привилегировани. За добро лечение и диагностика, обаче, са

важни и инвестициите в технологично отношение

където България силно изостава. Тук държавата би трябвало да се намеси, като повиши изискванията при стандартите и въведе норми както за ниво, така и за продължителност при експлоатацията на медицинската апаратура.
- Смятате ли да останете и да работите в България? Защо?
- Засега съм избрал да работя в България, но съм решил да правя преоценка на всеки 5 години. Владея английски и немски език и възможностите ми за развитие в Европа са големи. Защо избирам България - защото е много по-лесно да продаваш обувки там, където хората ходят боси (метафорично казано). Или с други думи - в България човек, който има и амбиции, и възможности, може да постигне много.
- Кои са основните пречки пред младите лекари у нас?
- Няма пречки пред младите лекари! Сред хората в България се е прокраднала една паразитна мисъл, която води всички ограничения - нещо трябва да се случи, нещо трябва да се промени, за да бъдат нещата по-добре. Не - ще направя нещо, ще променя нещо, това е правилният начин на мислене, водещ след себе си позитивното бъдеще.
- Какво искате да се промени в здравната система? Какво бихте казали на хората, от които зависят промените?
- Бих направил много промени, но нито една от тях не е свързана с намаляването на цените на клиничните пътеки. Хората, от които зависят промените, трябва да разберат, че за да имат лекари, трябва да им плащат, защото пазарът на труда в Европа е отворен и специалисти се търсят навсякъде.
- А на пациентите?
- На пациентите бих искал да "напомня", че здравето не е продукт, който се продава на пазара и че

болницата не е спа хотел

в който те да могат свободно да избират какво и как да им се "прави". Редно е българският пациент да осъзнае, че да практикуваш медицина, е привилегия, за която човек учи най-малко 6 години, в повечето случаи над 10, а всъщност - цял живот. Редно е българският пациент и медиите да осъзнаят, че оронването на престижа на лекарската професия е вредно за цялото общество в краткосрочен и дългосрочен план.

Критерии за оценка на номинираните мениджъри*

1. Липса на обвързващи договори за специализация (При изпълнение на критерия се дават 6 точки)
2. Наличие на договор на лечебното заведение по европейска програма за финансиране на младите лекари (При изпълнение на критерия се дава 1 точка)
3. Брой лекари под 40 години, назначени на трудов договор (Всеки лекар носи по 1 точка)
4. Брой специализанти, назначени през 2015 г. по Наредба 1 (Всеки специализант носи по 1 точка)
5. Брой лекари, работили и върнали се от чужбина в лечебното заведение (Всеки лекар носи по 1 точка)
6. Липса на дългове на лечебното заведение (При изпълнение на критерия се дава 1 точка)
7. Брой внедрени високоспециализирани дейности (ВСД) за последните пет години (Всяка ВСД носи по 1 точка)

* Критериите са разработени с Гражданска инициатива „Млади лекари за ново здравеопазване"

Въпроси към младите лекари и мениджърите:

Млади лекари

1. Биографична част:

- Възраст
- Образование – къде е завършил медицина
- С какъв успех е завършил - среден успех от семестриално завършено образование по медицина и общият успех от положени държавни изпити
- Какви специалности има и/или какво специализира
- Каква е формата на специализация – платена, държавна поръчка, чрез спонсортство и т.н.
- Къде специализира и работи в момента
- Къде е работил преди това медицина
- Брой публикации, в които кандидатът участва в авторския колектив
- Публикация в списание с IF коефициент ≥ 2
- Брой изнесени лекции или публични представяния в рамките на научни медицински форуми
- Получени награди от медицински научни форуми
- Препоръки от хабилитирани лица
- Семейно положение
- Група инвалидност

2. Въпроси:

- Защо избрахте да учите медицина?
- Какво ви накара да се ориентирате към специалността, която сте завършили/следвате?
- Вярвате ли в Хипократовата клетва или смятате, че няма място за нея в комерсиализираното ни общество? Кой е най-важният принцип в нея спорд вас?
- Като лекар кои са най-важните професионални принципи за вас?
- Какво мислите за здравната система в България? Дава ли тя достатъчно възможности за добро лечение и за нормално практикуване на медицина?
- Смятате ли да останете и да работите в България? Защо?
- Кои са основните пречки пред младите лекари у нас?
- Какво искате да се промени в здравната система?
- Какво бихте казали на хората, от които зависят промените?
- А на пациентите?

Мениджъри

1. Биографична част:

- Къде е завършил медицина, какви специалности има?
- Къде е работил досега?
- Какви ВСД е въвел през последните пет години в болницата?
- Има ли ЛЗ дългове, колко?
- Колко лекари до 40 години са на щат в ЛЗ?
- Има ли сключени обвързващи договори за работа след вземане на специалност с млади лекари?
- Има ли ЛЗ договор по европрограма за финансиране на млади лекари?
- Колко специализанти са назначени в болницата, а през 2015 г. по Наредба1?
- Брой лекари, работили в чужбина и завърнали се в ЛЗ?
- Каква е СРЗ на младите лекари в ЛЗ?

2. Въпроси:
- Защо избрахте медицината?
- Какво ви накара да се съгласите да станете мениджър на ЛЗ?
- Вярвате ли в Хипократовата клетва или смятате, че няма място за нея в комерсиализираното ни общество? Кой е най-важният принцип в нея спорд вас?
- Като лекар кои са най-важните професионални принципи за вас? А като мениджър на ЛЗ?
- Какво мислите за здравната система в България? Дава ли тя достатъчно възможности за добро лечение и за нормално практикуване на медицина?
- Има ли пречки в достъпа до лечение за пациентите – например финансови, технологични?
- Какво е отношениеот ви към младите лекари като мениджър? Кои са основните пречки пред тях у нас?
- Какво сте направили във вашето ЛЗ, за да толерирате развитието на младите лекари?
- Какво искате да се промени в здравната система?
- Какво бихте казали на хората, от които зависят промените? А на пациентите?

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай