Българските хотелиери и туристическият бранш в черноморските ни курорти само частично успяха да вземат острия завой заради негативните предизвикателства на пазара. А те са следствие от отговора за санкциите към Русия, намаляването на украинските летовници, а и постоянния проблем с кадрите.
30% е спадът в заетостта на хотелите ни по Черноморието.
Недостатък в политиката на хотелиерите е, че те са свикнали да разчитат само на един-единствен пазар. Това означава, че те си запълват хотели или само с руски туристи, или само с украински, примерно. Те не обърнаха достатъчно внимание на турския пазар. Хотелиерите в Банско, Сандански през зимния сезон успяха да направят успешно този завой, ориентирайки се от руски към турски клиенти.
За съжаление, значителна част от сънародниците ни също обърнаха гръб на нашето море и се отправиха към Турция и Гърция. Трябва да си го кажем направо и да не крием причините за това. Ако се наложи на който и да е от нас да излезе на плажа на Слънчев бряг за два шезлонга с чадър ще му се наложи да плати 25 лв., евентуално, ако поръча нещо за консумация, сумата става 50 лв. Докато в Гърция и Турция една такса от около 2.50 евро ни осигурява два шезлонга и чадър безплатно. Дори само този факт е достатъчен, за да наклони везните в полза на чуждите плажове.
Следващият много жесток негативен момент е качеството на морската вода. България всяка година е глобявана от Световната здравна организация за наличие на ешерихия коли в акваторията на българските курорти. Във водата, в която хората се къпят и разхлаждат, се среща опасната бактерия, която предизвиква стомашно-чревни разстройства, които лекарите диагностицират невинно като летен вирус.
В обслужването продължаваме да имаме много "трески за дялане" и основната причина са картелните споразумения при наемането на персонала. Ще дам само един пример. В страната има 14 висши учебни заведения, които обучават кадри за туризма, и около 40 професионални гимназии, подготвящи хора за по-ниски позиции в бранша. Както можете да допуснете, всички тези кадри не се задържат в страната ни, защото единици от тях се съгласяват да работят на рецепция за заплата от 400 лв. на месец. Така че своите умения те прилагат навсякъде другаде, със заплати в пъти повече, но не и в България. В Гърция това заплащане започва от 800 евро нагоре. За какво да стоят тук? Нямаме и при тези условия не можем да имаме качествен персонал.
Няма как хора, наети от полята на Добруджа, които през живота си не са виждали бели покривки и колосани чаршафи в хотел, да ги закараш в Слънчев бряг, Созопол или Приморско да обслужват качествено туристите.
Не трябва да се заразяваме с черногледство и затова ще каже хубави думи за СПА и Уелнес хотелите у нас. Това е най-силният компонент на българската туристическа индустрия в последните 10 г. Там бяха инвестирани много средства, включително и по отношение на обучението на персонала, извлякоха ползи и от участия в световните туристически борси. Те наистина привличат и имат потенциал да задържат платежоспособни клиенти.
(Пред БГНЕС)
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com