Няма да лъжем хората за работа и таблети

Да не си татуираме Левски, а да следваме заветите му, казва Радан Кънев

Няма да лъжем хората  за работа и таблети | StandartNews.com

София. - Г-н Кънев, как мина среща в ЕНП?
- Най-важните срещи за мен бяха тези в Мюнхен и Франкфурт. Тези градове не бяха случайно избрани, в тях има голяма българска диаспора, а и на двете места ДСБ получи изключително висок изборен резултат - бяхме втора политическа сила на последните избори. Тези българи трябва да участват и в българската политика - да гласуват, да взимат решения, надявам се, че този процес ще завърши със създаването на политически клубове. Процесът ще продължи в Белгия, Холандия, Италия. Общуването с тези хора е много важно, защото изборът им показва какво искат българите - добра работа, добро образование и здравеопазване. Нашата политическа задача е и тук да има такива възможности. Така че, бях силно обнадежден от тези срещи, както и от тази с ЕНП. Никога не съм криел резервите си към паневропейските партии като възможност да променят живота в Европа, но сега видях едно ново ЕНП.
- Какво е то?
- Категоричната отдаденост на партията към единна Европа като инструмент за създаване на работни места и увеличаване на доходите. За първи път чухме в историята германският канцлер да говори за обща енергийна политика. Това не е абстрактен проблем, който засяга отношенията между Европа и Русия, а ни касае пряко, защото плащаме два пъти по-висока цена на природния газ. Общата енергийна политика означава път към еднакви цени за цяла Европа. В Германия цените са по-ниски над два пъти в сравнение с нашите. Без ниски цени на енергията и природния газ, няма как да върви и промишлеността. Затова посланието за обща енергийна политика е послание за нови работни места.
- Това послание не е ли инициирано от Украйна, което ще затихне с решаването на проблема?
- Със сигурност, защото Украйна присъстваше във всяко изказване на конгреса в ЕНП. На този фон проектът "Южен поток" и българската позиция изглеждат много извън европейските виждания. Но не мисля, че желанието за единна енергийна политика ще приключат. Но дотук с добрите новини, защото трябва да видим и обратната страна на медала. А тя е, че държавите от еврозоната вървят към съгласие за Европа на две скорости. Тя обаче ще е на три, защото означава отделяне на Швеция, Дания, Великобритания в клуба на богатите извън еврото и третата скорост ще е на бедните държави извън еврото, в която ще са България, Румъния и в близко време - Сърбия. Ние може да останем като остров на бедността и на беззаконието.
- Как може това да не случи?
- Не искам да хвърлям камъни в градината на ГЕРБ, но като най-голяма дясна партия трябва да се борят да не бъдем беден роднина, а не да се държат като такъв. Очакванията на българските избиратели към десницата са не да черпим легитимност от европейските лидери, а да правим лидерство на тяхното ниво. Силното лидерство може да спаси бедните държави.
- Как ЕНП погледна на факта, че българското дясно беше представено от три или четири политически субекта?
- Българското дясно беше представено от два политически субекта - ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ) - чрез ДСБ и СДС. Надежда Нейнски беше там в качеството си на председател на Съюза на жените предприемачи. В ЕНП се гледа с много добро око ма това, че ние вече не сме разделени на три, а на две. И че вторият по големина член на ЕНП - РБ, ще излъчи свои представители за евроизборите, които ще са депутати на ЕНП. На всеки процес на консолидация в Европа се гледа положително.
- Как приемат колегите ви факта, че в редиците ви има и не дотам десни партии като БЗНС, ДБГ и НПСД?
- Винаги се гледа добре на това, че си успял да привлечеш и други, историята на ЕС е история на обединение, на привличане на нови партньори.
- Тогава докъде ще стигне консолидацията с ГЕРБ?
- От гледна точка на ръководството на ЕНП, те биха били щастливи, ако ГЕРБ и РБ са заедно. Но това не са нашите планове. Тук ние слагаме много ясна граница, защото от гледна точка на това, което искаме да бъде България и което смятаме за европейски избори, ние с ГЕРБ се различаваме. Делегацията на ГЕРБ дори в Дъблин по стила и поведението си приличаше на делегациите от Македония, Босна и Херцеговина и Западните Балкани, които отиват в Брюксел, Дъблин или Страсбург, за да търсят европейско одобрение за неевропейските си практики. Ние искаме нещо различно - у нас да се прилагат тези правила, които правят Германия богата.
- Няма ли разнобой в гледната точка на партиите от РБ за ГЕРБ? Даниел Вълчев наскоро каза, че рано или късно ще има по-близко сътрудничество?
- Преди 2 месеца ме питаха дали ние от ДСБ не сме по-близо до ГЕРБ, а от ДБГ по-далече. Сега обратното, което показва, че това са изкуствени интриги. Всеки човек има право на своето мнение, но официалната ни позиция е, че с ГЕРБ сме в състояние на остра конкуренция.
- Притеснява ли ви оттеглянето на част от членовете и симпатизантите ви към партията на Бареков или "Синьо Единство", имали такава наистина?
- Тук наблюдаваме два процеса. От една страна, стремежът на всеки българин да бъде лидер на собствена партия. Но ние сме тръгнали по обратния път на обединението, задгърбили сме вождизма. Другото обаче е много по-сериозно - създаването по изцяло азиатски модел на изцяло купени политици. С хора, които се продават, аз не искам да бъда в една партия. Колкото по-бързо се махнат, толкова по-добре, но те ще продадат и следващия си лидер.
- Как гласовете за Бареков или "Синьо Единство" ще пренаредят вота и вашето място в него?
- Доколкото могат да получат влияние, то ще бъде преразпределяне там, където играят мръсните пари, а не при нас. Лошото е, че виждаме желание "България без цензура" да управлява с всеки, така както "Атака". Виждаме и готовност на големите партии да злоупотребяват с това - както ГЕРБ преди управляваше с "Атака", така сега го направи БСП.
- Предизборно етническата тема отново стана номер 1, кой злоупотребява с нея и защо?
- Етническата карта е добре познат инструмент на посткомунистическата мафия. За първи път тя е размахана по време на Възродителния процес, когато тоталитарната власт не можеше по друг начин да се задържи. В момента наблюдаваме същия процес. Това са топки, които се подават между ДПС и Бареков. Но тя е изключително опасна за българския национален интерес. РБ неслучайно е съюз на българи с представители и на мюсюлманската вяра, имаме католици и евреи. Ние искаме да следваме завета на Левски не, като си татуираме лика му, а като прилагаме в политиката това, което той ни е завещал - държава, в която има равни правила без оглед на етническия признак. Модерният патриотизъм е без мафията у нас.
- Kакви други теми очаквате да се появят в предизборната битка?
- Лъжата, че може да има по-високи заплати и работни места, без да се изхвърли корупцията и да се осигури законност. Можем да предявим Европа и дясното с едно изречение - там, където има законност, хората създават и богатство. Конгресът на ЕНП минават под мотото вярваме в хората.
- Украйна ще се използва ли в предизборните дебати?
- Не мисля, че външната политика е определяща в едни предизборни дебнати. Ние разглеждаме Украйна и българските позиции за "Южен поток" в контекста на това дали правим европейски избор и как. Защото европейските избори са да се качиш на самолета и да отидеш да живееш в Европа или да създадеш тази среда тук.
- Вие на какво ще заложите?
- Нашите теми са важните за хората - да имат добра работа, работодателите навреме да си плащат заплатите, да обезпечават необходимото за семействата си, защото много не могат, когато отидат в болница да е направена за пациентите, а не за този, който краде от касата. За разлика от БСП, не сме популисти и, за разлика от Бареков, не лъжем хората, че ще дадем таблет на децата и това ще им реши проблемите.
- На 22 март ще определите състава на листите, но кои са предварителните имена?
- Мога да говоря само за личните си предпочитания. Ние можем да се спасим от третата скорост на Европа не чрез лидери, за които най-важното е да се снимат с известни европейски политици, а чрез лидери толкова утвърдени в Европа, че европейските политици да искат да се снимат с тях. Затова фаворитите ми са Меглена Кунева и Светослав Малинов.
- ГЕРБ събра 500 000 гласа за референдума за изборния кодекс, вие ще помогнете ли?
- За референдума категорично казахме, че сме за провеждането му. Бих гласувал на него най-вероятно с "да" на два от въпросите, а на третия най-вероятно с "не". Но е много грозно това, което направи Бойко Борисов. Инициативният комитет с няколко партии и десетки граждански сдружения с маси в цялата страна обозначени с трикольора събра уникално бързо 600 000 подписа и показа, че българските граждани искат промяна на правилата. Нямаше маса на ГЕРБ или на РБ, защото това е волята на хората. Да си припишеш заслуги за това, че някой е спрял на твоята маса, а не на съседната, е грозна политическа злоупотреба с волята на българите за промяна.
- Докъде стига общото между РБ и президента?
- Нямаме политическо отношение към държавния глава, а към отделни негови решения. Няколко пъти сме обсъждали възможността да наложи вето върхи лоши закони и той го е направил. Когато постъпва правилно, сме го подкрепяли. Гласувал съм за него на втори тур и нищо през изминалите години не ме кара да съжалявам.
- Каква е оценката ви върху управлението на БСП и ДПС през последните месеци?
- Назначиха още няколко десетки хиляди партийци в цялата страна, уволниха още малко хора, които си разбират от работата. Това е най-грозното лице на псевдодемокрацията. ДПС са символ на този проблем, но ГЕРБ и БСП не правят изключение. Всяка тяхна стъпка е в две посоки - да откраднат пари, които да превъртят през фирмите си и да назначат още свои хора на работа.
- Казахте, че евровотът ще е лакмус за това кой трябва да управлява, ще има ли основание да си тръгнат сегашните след него?
- Не правя политически прогнози, но съм сигурен, че европейските избори ще бъдат не просто референдум за оставка, но и за промяна. Чрез участието на РБ българските граждани могат да покажат сериозна воля за нещо ново.
- Колко места очаквате сега, че ще вземете?
- Имаме високи политически цели, искаме да бъдем участник в политиката, способен да я променя. Ако не постигнем максимума на тези избори, ще продължим да го гоним на националните.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай