Анастас Стефанов,
политолог
Подписването на анекса към коалиционното споразумение между ГЕРБ и Реформаторския блок със сигурност е закъсняло. Тези коалиционни отношения трябваше да се изяснят на доста по-предварителен етап, за да създават прозрачност на това, което те наричат "реформаторско управление". Според мен ще е интересно какви точно текстове ще бъдат заложени в този документ, за да може да се каже кой е печеливш и кой е губещ в цялата ситуация. Най-вероятната прогноза е, че ГЕРБ ще е печелившият. Това е едновременен шах и за подкрепящите реформаторите, и за опозиционерите в лицето на Радан Кънев. От цялата ситуация вероятно премиерът Бойко Борисов ще излезе по-силен. Донякъде подписването на анекса към коалиционното споразумение ще е нов ваучер за легитимност на това реформаторите да останат в управлението. Интересно е обаче какви ще са позициите, които от ГЕРБ им възлагат, и дали искат да преформулират тежестта на РБ в изпълнителната власт.
Основната опасност за ДСБ е всички да подпишат документа, а те да останат в изолация и да не получават подкрепа от никъде. Ще се види дали позициите на Радан Кънев растат спрямо останалата част на РБ, или обратното - олекват. Защото това ще е важен вход за десните кандидатури в кандидат-президентската надпревара. Ще стане ясно кой с какви позиции ще стартира в нея и за какво ще претендира.
Най-голямата полза от подписването на анекса към споразумението им с реформаторите ще е за ГЕРБ. Защото подписването на този документ дойде като наложен от премиера Борисов дневен ред през изминалата седмица. Отново ще се види, че в РБ няма единство, ще се спори по дребни точки и за сключването на определени неща. В крайна сметка премиерът Борисов отново ще разполага с тази легитимност, че той управлява с реформаторите и че извършва важни реформи, а това му върши работа за навън - пред Еврокомисията и нейния председател Юнкер. Ако нещо обаче не се изпълнява, той отново ще може да посочи РБ като виновници за неслучващите се реформи, защото те непрекъснато провокират дискусии и въпросителни. Ако има някой, който трябва да се притеснява, това са самите реформатори.
Вероятно Движение "България на гражданите" ще настоява точно за трактовки в документа като ускореното приемаме на антикорупционния закон. Всъщност, ако това нещо се отложи за пореден път, ще нанесе огромен удар върху имиджа на формацията на Меглена Кунева. Защото ще се види, че ГЕРБ не се съобразява с дневния ред на РБ, когато се отнася за ключови промени. През 2015 г. станахме свидетели именно на това. Може би, ако тогава не се беше случило, сега нямаше да сме свидетели на подобен анекс или ново коалиционно споразумение.
Новото споразумение е двоен шах за реформаторите от управляващото мнозинство и за реформаторските позиции.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com