На 20 декември в София ще се проведе протест на таксиметровите шофьори, отново по причина поскъпването на задължителна застраховка "Гражданска отговорност". Това обяви на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в София Снежана Никова - председател на Браншова организация на таксиметровите шофьори и превозвачи в България (Бургас).
Таксиметровите шофьори били решени да затварят магистрали, пътища и гранични пунктове, но се отказали, за да не попречат на гражданите и светлите празници. "Ако няма решение до Нова година, протестите продължават и няма да спрем само в рамките на България", категорична бе Никова.
Преди дни Володя Домашенко, съпредседател на Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи (НАЗПТВ), обясни пред БТА, че въпреки че таксиметровите компании успяха да договорят значително по-малко увеличение на задължителната застраховка с някои от застрахователите, шофьорите все още намират цените за прекалено високи.
Националният таксиметров синдикат иска Народното събрание да приеме решение за ограничаване на възможността за ценови злоупотреби (предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията) от страна на застрахователните компании, предлагащи задължителната застраховка "Гражданска отговорност" до въвеждането на справедлива регулация на застрахователния пазар и прилагане на система "бонус-малус" и оценка на риска на всеки шофьор, на базата на индивидуалното му представяне.
В петък протестът ще бъде пред Народното събрание. Ако няма резултат, след Нова година подготвяме колона, която ще изпратим в Брюксел. Готови сме да изнесем проблема извън България, заяви Красимир Цветков - председател на Националния таксиметров синдикат (НТС).
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com