Никаква политика, аз работя за София

До средата на годината трябва да отворим градския музей в банята, казва Йорданка Фандъкова

Никаква политика, аз работя за София | StandartNews.com

- Госпожо Фандъкова, за каква София мечтаете?

- Искам да видя София на усмихнати софиянци, защото тя е нашият дом. Това е и моята задача - да работя така, че да може столичани да живеят по-добре. Знаем, че за около 40% от хората тук този град не е роден, но бих искала всички, които работят и живеят в София, да я обичат и да се чувстват отговорни граждани.

- Какво предстои в столицата? Заводът за отпадъци, заради който много упреци отнесоха поне двама кметове, вече е безспорен успех.

- Да, това е успех не само за София, но и за България, защото е най-трудният, но и може би един от най-мащабните ни проекти. Досега положихме максимални усилия както ние в Столична община, така и държавата, в лицето на Министерство на околната среда при правителството на Борисов, и при сегашното. Много голяма роля има Еврокомисията, която ни повярва и осигури финансиране. 2014-а е година на силна инвестиционна програма и мащабно строителство.

- Освен метрото, какво друго?

- Продължаваме с изграждане на отсечките на метрото до летището, до бизнеспарка, а също така и продължение на втори метродиаметър от станция "Джеймс Баучър" до ул."Сребърна" по бул. "Черни връх". Знаем, че с изграждането на метрото променяме и средата, през която то минава. Още тази година предстои да бъдат завършени и около 4 км нови булеварди в "Дружба" и "Младост". Започваме цялостна реконструкция по бул. "Цариградско шосе" в участъка от 4-ти километър до моста на разклона за аерогарата. Предстои работа по бул. "Сливница" и големия надлез при "Захарна фабрика". Друго изключително мащабно трасе, което предстои да бъде реконструирано, е по "Ботевградско шосе". Това ще става заедно с ремонтите на пътните настилки, на осветлението, на тротоарите и подлезите. Ще има разширение и на ул. "Опълченска" в единствения участък, останал по-тесен. Това са само част от задачите в 3-годишната мащабна програма, която започваме сега.

- За метрото - добре, но какво ще стане с градския транспорт като цяло?

- Вече пристигнаха първите нови трамваи. Те ще тръгнат на 13 януари по повод пускането на първия в историята на София трамвай. Започнаха да пристигат и първите нови тролеи от общо 50, които очакваме тази година.
Предстои да се пуснат в движение и новите 10 метровлака, очакваме доставката и на 126 нови автобуса. Продължаваме строителството и на 14 детски градини в различни райони на София, включително и в центъра. Няма да спре реконструкцията и на паркове и градини. В това отношение най-мащабният проект за тази година е цялостното възстановяване на парка до НДК.

- Знаете как софиянци наричат този паметник, какво ще се случи с него?

- Тази година предстои конкурсът, който подготвихме за оформяне на цялостното пространство около НДК. Категорично трябва да бъде решен този въпрос точно сега, когато започва обновяването на парка. Представителите на гилдиите казват: "Паметник не бива да се разрушава", но нека да си дадем сметка, че всъщност в момента паметник - най-общо казано - няма. Така че трябва да се вземе отговорно решение по този въпрос.

Разбира се, продължаваме и с инвестициите в културната инфраструктура. След много перипетии най-важният проект за тази година е Градският музей да намери своето място в сградата на Централна минерална баня. Тази пролет предстои да бъдат завършени строителните дейности, а до средата на годината се надявам да бъде подредена и огромната експозиция. И вярвам, че това ще стане точно навреме, защото все повече туристи посещават София. През 2012 г. отчетохме 12% ръст,очаквам за 2013-а да бъде също толкова.

- София кандидатства и за културна столица на Европа. С какви аргументи?

- Предстои финалният етап на сериозното състезание. Столична община продължава да бъде най-големият меценат на граждански проекти в цялата страна с близо 2 млн. лева. Ще се постараем да се представим достойно, а след това журито ще реши.

Но аз вярвам, че София като столица е двигателят за развитието на страната.

- А как стои проблемът с бежанците?

- След като правителството взе решение за отварянето на два нови центъра за настаняване на бежанци миналия септември в София, ние предприехме всички необходими мерки. На първо място: осигуряване на спокойствието на хората, които живеят в близост до тези центрове, и в последствие в центъра - там, където се събираха най-много бежанци. Монтирахме видеокамери, възстановихме и изградихме ново осветление и, разбира се, аз поисках от СДВР, както и от МВР да има повече охрана и полицейско присъствие. Мисля, че в края на годината обстановката се успокои. Държавната агенция за бежанците отговаря за условията и грижата за хората вътре в центровете и мисля, че има известно подобрение. Още в самото начало казах, че за мен е важно да има нормални условия в центровете. Това е превенция за престъпления, от които всъщност софиянци най-вече се страхуваха.

- От политическа гледна точка тръгна мнение, че вие можете да станете обединител на дясното?

- Аз лично се надявам, че всичките тези дълги години на прехода са ни научили, че обединението на дясното не зависи от отделни личности, а от общ реален проект, който да почива на много ясни принципи и най-вече тези принципи да са в основата на конкретен план за развитие на страната. Вярвам, че не политиците и не сметките за представителство в поредния парламент трябва да са водещи, а общият проект, който да бъде и предложен, и припознат от хората. Ние видяхме миналата година стотици младежи, които имат своята идея за България, и мисля, че именно те ще дадат тласъка за обединението на дясномислещите.

Ние трябва да се научим да чуваме гласа на хората. Тогава ще можем да постигаме успехи. Лично за мен ще бъде изключително важно, ако с работата си мога да обединя повече софиянци около каузата на София за европейска столица на културата и около развитието на града. Много искам хората да вярват и да знаят, че градът не е на кмета, а на гражданите. Както и цялата страна. Наистина ми се ще да спрем да очакваме чудеса или някой, който ще свърши работа вместо нас. Работата е много и трябва ние да си я свършим.

- Тоест да разбирам, че вие нямате по-големи политически амбиции?

- Мисля, че да си кмет на София е изключително сериозна и много отговорна позиция. Моят ангажимент към София е много сериозен и се надявам да имаме спокойствието и възможността да продължим промяната на града, която през последните години е видима за всички.

- Защо според вас се получи такова голямо разделение в нашето общество?

- В последната година до голяма степен бяха създадени предпоставки и за изкуствено разделение между хората. Многократно подчертавах, че е опасно, когато българите започнат да се делят на бедни и богати, на умни и не толкова умни, на красиви и не толкова красиви. Това наистина е лошо за страната и за хората, защото само обединени можем да постигнем промяна. Страната, хората и градовете имат нужда от каузи, които да ги обединяват. Трудна година измина. Предстои сигурно не по-малко трудна, но наистина вярвам, че в края на краищата политиците ще могат да бъдат на висотата на гражданите и на техните очаквания, за да може да се преодолеят тези много сериозни противоречия. Само заедно можем да вървим напред. И понеже говорехме за дясното, все пак вярвам и очаквам, че десницата може да предложи сериозен проект, който да бъде обединителен. Пак казвам - не личности, а план за развитието на страната. Това е необходимо за всички.

- Вие сте фен на рокендрола. Задават се великаните от "Аеросмит".

- Да, очаква ни една много интересна година, в която софиянци и гостите на столицата ще могат да се докоснат до творчеството на големи имена в рокендрола. Пристигането на "Аеросмит" е събитие, което всички очакваме с нетърпение. Освен това предстои да видим за първи път в София Пласидо Доминго, след това ще дойде отново и Андреа Бочели. Той подкрепи кандидатурата на София за европейска столица на културата и го очакваме с нетърпение. Лиса Стейнсфийлд ще бъде в София за първи път тази година. Така че градът достойно защитава името си на център на културни събития. Предстои да видим и поредните издания на традиционни фестивали като "София диша", който през 2013-а вече "влезе" и в кварталите и не се провежда само в центъра. Събития като опера на открито също ни доближават до стратегията на града изкуството да бъде по-достъпно за хората.

- Какво ще пожелаете на софиянци за новата 2014 г.?

- Пожелавам здраве, късмет и повече спокойствие в града. Дано да имаме сили да продължим напред и да работим усърдно, с усмивка за София, но и за цялата си страна.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай