Неочаквана полза от изборите изскочи от анализ на Института за пазарна икономика, посветен на местните данъци.
Оказва се, че в годините, когато българите гласуват, кметовете не смеят да увеличават налозите за имоти, коли и патенти на дребните търговци. На следващата година обаче местните власти веднага ударно компенсират това и рязко вдигат данъците. След това повишението е плавно – до следващите избори.
От ИПИ обясняват, че общинските власти прибягват до увеличение на данъците, за да компенсират финансовата си зависимост от централния бюджет.
Местните данъци, особено за бизнеса през последните 10 години - нарастват чувствително, показва анализът на ИПИ, предаде БНР.
Изследването обхваща четири основни данъка - върху недвижимите имоти, върху придобиването на имущество, данъка върху превозните средства и патентния данък за търговците на дребно.
Експертите от института изчисляват индекса като средноаритметична стойност на четирите данъчни ставки за всяка община. Според анализа данъчната тежест е по-висока в общините от Южното Черноморие и в областните центрове, но това са и най-финансово независимите общини у нас. Най-ниските данъци са в по-рядко населените и отдалечени райони, които са икономически по-слабо развити.
В последното десетилетие голяма част от данъчното повишение се дължи на въвеждането на екологичните стандарти Евро 1 и Евро 2 през 2019 година, което е довело до съществено увеличение на данъка за превозните средства, според анализа на икономистите. Тогава налогът се е увеличил в 210 общини.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com