София. Постоянни необясними болки в тялото, стрес и изтощение без видима причина – обяснението може да не е просто „пролетна умора" или самовнушение. Фибромиалгията е сложно състояние, което изцежда силите ви. Тъй като е свързано с мозъка и нервната система, тя може да окаже въздействие върху почти всяка част от тялото. "Безпричинните" болки навсякъде, депресията, тревожността и неконтролируемото чувство на умора са причина да се гледа на фибромиалгията като на психологически проблем. Множество научни доказателства обаче доказват, че това е много реално физическо състояние.
Според някои данни всеки десети човек (предимно жени) страда от фибромиалгия, но такава диагноза се поставя много рядко. Причината е в това, че както самият пациент, така и лекарят много често не възприемат болестните усещания комплексно.
За да не навлизаме в медицинска конкретика, си представете, че планирате парти и очаквате около 20 гости. Няколко приятели са ви казали, че ще дойдат рано, за да помогнат. Но те не се появяват, а вместо очакваните 20 гости се появяват 100. Чувствате се претоварени и започвате да „давате заето". Така медиците образно обясняват причините за болка при пациенти с фибромиалгия. Клетките изпращат прекалено много съобщения за болка (парти гости) - до пет пъти повече, отколкото в един здрав човек. Когато тези болезнени сигнали достигат до мозъка, те се поемат от невротрансмитера серотонин. Хората с фибромиалгия не разполагат с достатъчно серотонин (приятели, които не са дошли да помогнат), като по този начин мозъкът остава претоварен. Ето защо се появяват болки в тъкани, които не показват признаци на увреждане. Това не е въображаема болка – това е грешно регистрирана болка, която претовареният мозък превръща в реална. Със съвременно изследване като ядрено магнитен резонанс могат ясно да се видят разликите в мозъчните зони при страдащите от тази болест и при здравите хора.
Едни вещества в мозъка усилват ефекта от множество други. Това може да включва светлина, шум и миризма в допълнение на болката и тотално да претовари системата. Появява се объркване, страх, безпокойство и пристъпи на паника.
При стрес обикновено реагираме физически и емоционално, като се включва прилив на адреналин и други хормони, които ни дават допълнителни способности да се справим с това, което се случва. Хората с фибромиалгия не разполагат с достатъчно от тези хормони, което засилва ефекта от стреса върху телата им и отключва симптомите на болестта.
Вероятно помните епизод, когато сте били не просто уморени, а наистина изтощени, например – учили сте цяла нощ за изпит или ви е повалил тежък грип. За повечето хора един продължителен сън ще „презареди батериите". С фибромиалгията обаче настъпват и нарушения на съня като безсъние, неспособност да се постигне дълбок сън, сънна апнея, синдром на неспокойните крака.
Много заболявания са свързани с една част на тялото или една система. Фибромиалгията атакува цялото тяло и се появява като разнообразни объркващи симптоми. Тя може да засегне някой образован, амбициозен, трудолюбив и неуморим човек и да го „ограби" от способността да работи, да тренира, да изпълнява домакинска работа, дори и да се чувства буден и здрав. Но това не е мързел, нито депресия. Това е резултат от широко разпространена дисфункция в тялото и мозъка, която трудно може да се разбере и е трудна за лечение.
(Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет. Текстът е предоставен от здравния портал Doctiming.bg.)
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com