НЕК: ЕРП-тата заплашват енергийната система

Само държавният регулатор може да реши как да се компенсират стари задължения, казва Екатерина Истаткова

НЕК: ЕРП-тата заплашват енергийната система | StandartNews.com

През изминалата седмица напрежението в електроенергийния сектор у нас се вдигна до критични нива. Причината е задлъжнялостта между Националната електрическа компания (НЕК) и електроразпределителните предприятия (ЕРП). След жалба на НЕК пред ДКЕВР регулаторът постави ултиматум на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" - да си платят задълженията или започва процедура по отнемане на лицензите им. В сряда ДКЕВР взе решение да започне такава процедура, като същевременно даде на дружествата нов срок от една седмица да върнат на НЕК удържаните пари. Все още не е ясно дали това ще се случи. Какво е реалното състояние на цялата електроенергийна верига след скандала, как стоят нещата в самата НЕК и къде може да се търси решение на проблема за всички страни - "Стандарт" попита изпълнителния директор на Националната електрическа компания Екатерина Истаткова.

- Г-жо Истаткова, какво е финансовото състояние на Националната електрическа компания (НЕК) към момента?

- Не е тайна, че НЕК ЕАД е в затруднено финансово състояние. Причините са в резултат на много и различни фактори. Важно е да се отбележи, че основната дейност на компанията е регулирана от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), като най-важното задължение е НЕК да осигурява енергията за крайните потребители.

Същевременно дружеството има задължение да изкупува електроенергията, произведена от възобновяеми източници, по дългосрочните договори и от високоефективно комбинирано производство. Тези задължения влияят пряко върху паричните потоци на компанията. Въпреки тези трудности НЕК се разплаща с всички свои партньори според финансовите си възможности, като не прилага дискриминационни подходи. Мога да ви уверя, че Националната електрическа компания полага огромни усилия да стабилизира финансовото си състояние, за да може да изпълнява основната си функция на обществен доставчик, вменена от Закона за енергетиката, т.е. да осигурява енергия за крайните потребители.

- Как смятате, че би било най-добре да се реши спорът със задълженията на ЕРП-тата?

- Най-важни са добрите партньорски взаимоотношения, които имаме с нашите контрагенти. Възникналата ситуация обаче следва да бъде решена съгласно Закона за енергетиката. В тази връзка трябва да се отбележи, че НЕК не е страната, на която може да й бъдат прехвърлени задължения от други регулирани дружества. Предвиденият законов ред по отношение на разходи, свързани със задължение за изкупуване на т.нар. зелена енергия по преференциални цени, и то за минали отчетни периоди, е всички засегнати страни да предявят искане за компенсиране пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Регулаторният орган единствен има правомощия да определи начина за тази компенсация. Дружествата "ЕВН Електроснабдяване" ЕАД, "ЧЕЗ Електро България" АД и "Енерго-Про Продажби" АД, с цел компенсиране на натрупания недостиг, започнаха да удържат суми, които дължат на НЕК за закупената електроенергия за задоволяване потреблението на крайните клиенти. До момента трите компании са удържали 347 млн. лв., което не е коректно. Това доведе до драстично нарушаване на регулярността на паричните потоци и застраши изпълнението на основните функции на НЕК, вменени от Закона за енергетиката. Нашата компания разчита, че задълженията на "ЕВН Електроснабдяване", "ЧЕЗ Електро България" и "Енерго-Про Продажби" ще бъдат погасени в пълния им размер съгласно указанията на регулаторния орган. В ролята си на обществен доставчик НЕК се разплаща с производителите на електрическа енергия, а това забавяне, или по-скоро липса на средства при нас, рефлектира по веригата от производството на електрическа енергия до въгледобива. Това може да доведе до сериозен социален ефект, от една страна, а от друга - до нарушаване стабилността на електроенергийната система в страната.

- От ЕВН заявиха, че ви предоставят 32 млн. лв. като "краткосрочна ликвидност", за да се закрепи поне временно състоянието в сектора. Как гледате на тези пари?

- В НЕК беше получена сумата от 32 милиона лева от "EВН Електроснабдяване", но платежното нареждане е предложение за "префинансиране" или, иначе казано, заем. Следвайки нормативната уредба, НЕК не може да приеме това предложение. Също така тази сума е много малка част от размера на задължението на "ЕВН Електроснабдяване" към Националната електрическа компания.

- Според ЕРП-тата отменената от Върховния административен съд нова методика за компенсиране на разходите за изкупуване на енергията от ВЕИ автоматично връща в сила старата, според която НЕК трябва да компенсира изцяло разходите за зелената енергия. Как ще коментирате това и съгласни ли сте с тезата на ЕРП-тата?

- Важно е да се отбележи най-напред, че тази отменена "методика" не е нова, а тя е действала за определен период от време, като е пряко обвързана и с модела на ценообразуването. Нейното приложение обхваща един конкретен период от юли 2012 г. до юли 2013 г. От месец август 2013 г. е въведен нов модел на ценообразуване, следователно действа и се прилага и нова методика за компенсиране на разходите, произтичащи от задълженията за изкупуване на определена енергия. Възникналият спор е по отношение на разходи, които са в резултат от минали отчетни периоди и начина за тяхното компенсиране се определя от регулатора. Това е регламентирано ясно в Закона за енергетиката, който не допуска уреждане на взаимоотношенията между лицензирани дружества и прехвърляне на отговорност без санкцията на ДКЕВР.

- Какво според вас е решението за окончателното разплащане на задълженията между производители на енергия, НЕК и ЕРП-тата? Коя държавна институция по какъв начин може да помогне това да се случи?

- Законът за енергетика много ясно указва механизма, по който се уреждат отношенията между лицензианти. В случая компетентната държавна институция е ДКЕВР.

- Хипотетично, ако задлъжнялостта по веригата в енергетиката се ликвидира, ще бъдат ли достатъчни приходите на НЕК, за да покрива разходите си?

- Това ще бъде една чудесна за сектора новина и ние работим усилено в тази посока, като разчитаме и на нашите контрагенти за това.

- Как повлия на НЕК разделянето с ЕСО? Срещна ли компанията някакви нови трудности?

- Преобразуването е в изпълнение на разпоредби на Закона за енергетиката, приети в съответствие с Третия либерализационен пакет на ЕС. На 4 февруари 2014 г. в Търговския регистър е вписано преобразуване чрез отделяне от НЕК на част от имуществото му по смисъла на чл. 262, ал. 1 от Търговския закон, представляващо съвкупност от правата и задълженията, свързани с дейността "пренос на електрическа енергия". Въпросното имущество преминава към ЕСО и става негова собственост. Както виждате, отделянето е факт отскоро и все още е рано да се правят анализи.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай