Д-р Петър Кътев
"Опознай сам себе си". На тази, ако можем да я наречем първоначална концепция се градят голяма част от древните и съвременни философски и психологически науки. Те не са лесни за възприемане и разбиране, но носят безброй послания, които да ни помогнат да разберем собственото си Аз. Такива четива биха били крайно полезни на хора, обичащи да съдят познати и непознати без да имат основателна причина за това. Както е казал Карл Юнг: "Не можем да променим нищо преди да го приемем. Осъждането не ни носи свобода, а потиска". Въпросната прозорлива мисъл не се отнася само и единствено до поведението на човек. Тя е абсолютно приложима, и то най-вече в съвременната медицина. Мнозина от нас предпочитат да прикриват страданията си по ред причини. Някои се притесняват да не бъдат обект на подигравки, други използват глуповати извинения, трети просто не ги е грижа, че имат проблем. Но някой трябва да напомни, че отдавна не живеем в онова време, в което да говориш за личните си неволи, особено здравословни, бе табу. Колкото повече отлагаме или отказваме да приемем факта, наречен здравословен проблем, толкова по-лошо става за нас, а в някои случаи и за околните. Но "странно животно е човекът"- за него е по-важно да се скатае като мишок, вместо да поеме контрол над ситуацията. И споменавайки мишките, ще споделим, че техните братовчеди плъховете са по-добри и умни от човека, и то в редица аспекти. Не случйно на този вид се дължи удължаването на човешкия живот с десетки години благодарение на медицинските експерименти, в които плъховете имат водеща роля. А следващата случка не е басня, а истина.
Едва ли някой някога се натъквал на стряскащата гледка - умряла майка плъх до капана, в който детето й е намерило смъртта си преди месеци. Понякога поведението на животните може да ни научи на много, и то от хуманна гледна точка. На този свят никой не е съвършен, но вглеждайки и вслушвайки се в онези незабележими сигнали на живота, можем да променим много. Днес, за съжаление, по-горните редове звучат банално и идиотски. На кой му е притрябвало да се вглъбява в малките неща, като може да прави същото, но в големите? И оттук произтичат редица парадоксални ситуации от типа липса на средства за елементарни изследвания и лечения, но пък при доста висок стандарт на живот. Иначе казано - едното за сметка на другото. После, естествено, се юрваме по света да търсим "качествена" медицинска помощ и манипулации, чиито стойности започват от 40 000 евро. Ценовите листи на изследвания, които, между другото, имат давност от три месеца, въобще няма да ги споменаваме. И сега изниква въпросът: защо сме склонни да похарчим баснословни суми навън, а в пределите на родината ни осъждаме този, който поиска пари за труда си? Наскоро направено проучване, касаещо най-новите терапии с лекарствени препарати от последно поколение, насочени към нападналите ни нови резистентни бактериални щамове, се оценява на минимум 25 000 долара. Разбира се, някои от въпросните антибиотични медикаменти не се предлагат на българския пазар, но има и такива, които са налични. И само за сведение ще кажем, че стойността на един флакон за инфузия е приблизително 1000 лв. Сами си направете сметката за курса на лечение, който не може да бъде по-кратък от седем дни. А ами ако се наложи да бъде по-дълъг? Все пак човек, ще не ще, трябва да се лекува. Един най-елементарен пример - болен си от сифилис и вместо да предприемеш мерки, ти си трайкаш и разнасяш заразата където ти скимне. Нещо от сорта на "не сакам я да съм добре, а на Вуте да му е зле". Да, но някои индивиди биха могли да се справят с подобно заболяване, но за други, чието здраве е вече сериозно разклатено, то може да бъде фатално! После кой е виновен - лекарят, носителят или може би някой друг? При 99% се обвинява лекарят, защото е най-удобно.
1. Въпрос
Може ли да хванем зараза от целувка?
Устата на човекае като джунгла
Но какво пък толкова? Любовта е във въздуха. Само преди няколко дни по "заръка" на ООН отбелязахме Световния ден на целувката. Въпросното действие е универсален език за цял свят и се възприема за дълбок израз на уважение, почит и обич. По-малко известно е това, че чрез нея можем да си намерим нови патогенни "микроприятели". С една дума, от обич могат да те заразят с нещо. Човешката уста е една малка джунгла, в която съжителстват бактерии, вируси, фунги, протозои. Учени, поставили си за цел да проучат техния брой, казват, че в пастта на хомо сапиенс, и по-конкретно в слюнката, има около 100 милиона патогенни микроорганизми от повече от 600 различни вида.
Повече от ясно е, че те са отговорни за редица заболявания с бактериален произход, а и има неоспорими връзки за това. Невзрачна част от обитателите са Staphylococcus еpidermidis, Streptococcus salivarius, C. gingivalis, P. melaninogenica и S. Mitis - последните три се смятат за провокатори на рак на устната кухина. Prevotella histicola, която се открива в лигавицата на устата и денталната плака, често действа като опортюнистичен патоген, проникващ в тъканта и предизвикващ инфекции на мукозните повърхности. По принцип Prevotella видовете присъстват и във вагиналната флора. Те са отговорни за инфекции, включващи аспирационна пневмония, белодробен абсцес, белодробен емпием, хронични отит и синузит. Изолират се също от абсцеси и изгаряния в близост до устата, ухапвания, паронихия, пикочни пътища, мозъчни абсцеси, остеомиелит и бактеремия, свързана с инфекции на горните дихателни пътища. Та по този повод - внимавайте с кого и къде се целувате! По принцип топлите месеци са чудесен климат и благоприятна среда за развитието на вагинални и чревни инфекции. И с двете можем да се сдобием с почти минимални усилия. Подобни състояния далеч не са безобидни и при неправилен подход към тях можем да си навлечем усложнения.
2. Въпрос
За какво да внимаваме в храненето през лятото?
И в сладоледа може да се крият зарази
Когато симптомите сочат за гастроинтестинална инфекция, диагнозата задължително трябва да бъде потвърдена от определени лабораторни тестове. Един специфичен агент, предизвикващ такава, е Yersinia enterocolitica. Инфекцията се придобива предимно от ядене на заразена храна, особено сурови или полусурови свински продукти, както и сладолед и мляко. Най-честите симптоми са висока температура, болки в корема и диария, която е често кървава. Инкубационният период е в рамките на 1-6 дни. Заболяването, което провокира, се нарича йерсиноза, характерно и за животните, които се явяват и преносител. Понякога инфекции с Y. enterocolitica са последвани от хронични възпалителни заболявания като артрит, включително и рекативен, еритема нодозум. Интересен факт е, че въпросната бактерия, както и Yersinia pseudotuberculosis, има клиника на псевдотуберкулоза (не, че истинската туберкулоза в България е рядкост), но може да имитират апендицит. Точно в това се изразява и коварността на въпросните бактерии. А, за да си спестим цялото неудобство, което можем да изживеем, е най-добре да избягваме храни и напитки, които се приготвят бързо, т.е не подлежат на достатъчно дълга термична обработка. Също така и продукти, склонни да се развалят по-бързо в топлите месеци. Не на последно място е и личната хигиена, която също е изключително важна, защото ниската такава е още една предпоставка за евентуално заразяване с патогенни микроорганизми от различен вид.
Но не това се оказва причината Швейцарски институт да постави България "сред най-болнавите страни". Според класацията, изготвена от експертите, родината ни е сред лидерите, "толерираща нездравословния начин на живот". Тук е важно да уточним, че споменатото словосъчетание в предходния ред има много измерения, т.е не е еднозначно. Но въпреки всичко, то също се явява предпоставка за благоприятното развитие и оцеляване на патогенните представители в човешкия организъм. Като например Pantoea agglomerans - един от най-известните представители на клана Pantoea spp. Опортюнистичен патоген, в състояние да причини инфекции на пикочо-половите пътища, рани. Принципно се изолира от човешки, животински изпражнения, както и от растителни повърхности и семена.
За храна предпочита разлагащи се органични материи. Оказва се и доста издръжлив, тъй като може да оцелее 750 часа в морска вода. При хората най-често се изолира след травми, провокирали разкъсване на кожата. Не са рядкост случаите, когато след заразяване с Pantoea agglomerans се развива септичен артрит (възпаление на ставите), остеомиелит (възпаление на костта) и бактеримия, за която е характерна обща токсичност, висока температура, втрисане. Патогенът се подвизава и с имената Erwinia herbicola или Enterobacter agglomerans. Както можете да забележите, човек е обект на бактериални опасности, дебнещи го буквално от всички страни. И дали ще успее да се запази изцяло, зависи от него. Но, както е казал милионерът Джим Рон: "..Подценяването започва като инфекция и се превръща в болест"!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com