Хората с кръвно и диабет да не рискуват с диетата по празниците
Свръхдозата храна и алкохол може да превърне празниците в кошмар. Защо са опасни преяждането и препиването? Колко да хапваме и пийваме, за да не натоварим сърцето, стомаха и жлъчката? Как да се захраним, ако сме спазвали коледния пост? И задължително ли е да минем на диета след маратона на празничната трапеза? Пред "Стандарт" отговаря д-р Лалка Рангелова, гл. асистент в отдел "Храни и хранене" в Националния център за опазване на общественото здраве (НЦОЗА).
- Д-р Рангелова, могат ли празниците да ни изненадат неприятно, ако прекалим с трапезите?
- Новогодишните празници са времето, което всички прекарваме с близки и приятели, в приятна обстановка и с много радостни емоции. Както прeз всяко друго време на годината, прекаляването с храна и като количество, и като качество може да се отрази неблагоприятно на нашето здраве и настроение. Особено при лица с чувствителна стомашно-чревна система или хронични заболявания. Не би трябвало празниците да бъдат време на неконтролируем прием на храни и напитки, особено на такива, които не се препоръчват от специалистите за ежедневна консумация. Сред тях са пържените храни, безалкохолните напитки, захарните и сладкарските изделия и други. Не би било редно само преди празниците да се сетим, че организмът ни се нуждае от внимание и правилно отношение към това какво слагаме в него. Не бива да забравяме, че чрез храната човек може благоприятно да повлияе на здравословното си състояние, а в някои случаи тя може да е достатъчен фактор за лечение или предотвратяване на заболяване.
- Кои са най-честите грешки и последствия от богатите коледни и новогодишни трапези?
- Най-честите грешки по-време на коледните и новогодишни празници са свързани с приема на по-големи от обичайните порции на едно хранене. Също така с по-голямата честота на хранене - много повече от 5 пъти на ден.
Друг проблем е качествената промяна на храната - тогава се консумират предимно храни, богати на мазнини, сол и захар. Приемът на алкохол и безалкохолни в значително по-големи количества от обичайните също е неправилно, както и смесването на различни видове алкохол. Дори само една от гореизброените причини е достатъчна да постави на изпитание храносмилателната ни система, а организма ни в стрес и необходимост от бърза адаптация. Това обичайно не е проблем за здравия възрастен организъм, но при хора, които вече имат здравословни проблеми, сериозните нарушения в храненето и диетичния режим може да са опасни. Най-малкото е появата на дискомфорт, безсъние, стомашно-чревни проблеми като гадене, киселини, болки в червата.
- Има ли храни, които не е добре да се смесват?
- Науката по хранене и диететика не е установила храни, които не бива да се смесват, поради подчертан "вреден" ефект върху организма. Комбинирането на храните в едно хранене зависи и се определя от индивидуалните предпочитания, от традициите, нравите и обичаите на населението. Специалистите по хранене и диететика препоръчваме всеки ден да се консумира поне по един представител от основните групи, тъй като нито една храна или напитка не съдържа всички необходими вещества и енергия, от които организмът се нуждае.
Традициите в нашата страна определят модела на хранене на населението и влияят върху комбинирането на отделните храни. Някои от обичаните комбинации в рамките на едно хранене много добре допълват състава на хранителните си вещества, например при прием на боб с хляб аминокиселините от двата продукта взаимно се допълват и с това се повишава пълноценността на приемания белтък от организма. От друга страна, приемът на храни само от една група в едно хранене не се препоръчва, тъй като те са носители предимно на определен тип хранително вещество. Например при месните продукти това е белтъкът. Основен принцип в здравословното хранене е разнообразието, което се постига с подходящото комбиниране на храните от основните групи.
- А на напитки и храни?
- По отношение на алкохола нещата не стоят по същия начин. Алкохолът не е храна, макар че е носител на енергия. При изгаряне на 1 г чист алкохол се отделят 7 ккал енергия. Само мазнините са с по-високо съдържание на енергия - в 1 грам те съдържат 9 ккал. Въглехидратите - предимно от зърнените храни, и белтъците - предимно от месо, риба, яйца и мляко, са носители на 4 ккал енергия за 1 грам.
Не бива да забравяме, че приемът на големи количества алкохол увеличава риска от травми, инциденти с моторни превозни средства и загуба на самоконтрол. Не се отразява добре на организма, както смесването на различни видове алкохол, така и прекаляването с него. Особено нежелателен е прием на алкохол на гладно. Неслучайно имаме традиция да приемаме ракия с подходяща салата и мезе - млечни или местни продукти.
- На какво да наблегнем, ако сме постили?
- Храненето като част от християнския ритуал постене се характеризира с прием предимно на растителни храни в рамките на 40 дни до Коледа. Храните от растителен произход, каквито са зърнените, плодовете и зеленчуците, са богати на въглехидрати, витамини, минерали, хранителни влакнини. Постенето по своята същност е веганско хранене.
Почти напълно се изключват храните от животински произход, с изключение на няколкото дни, в които се разрешават млечни продукти и риба. Храните от животински произход са източник на пълноценен белтък, мазнини, витамини и минерали. Значителното им ограничаване по време на пост не представлява проблем за здравия организъм, но е необходимо включването им отново в менюто да се осъществи плавно, постепенно и в по-малки от обичайните им приемани количества. Подходящо е да се започне с мляко, млечни продукти, постно нетлъсто месо или риба, приготвени с щадящи технологии като варене и печене. Пърженето и панирането на месото не е желателно, защото така се увеличава значително приемът на мазнини от организма.
- Кои трябва да са табутата на празничната трапеза за хората с хронични заболявания като високо кръвно, диабет?
- Лицата с хронични заболявания като високо кръвно и диабет не трябва да променят обичайния си режим на хранене и диетата, която спазват, тъй като рискуват да изострят симптомите на основното си заболяване. Не са редки инцидентите, свързани с възникване на хипертонични и жлъчни кризи, остри сърдечни атаки остри панкреатити в резултат на неконтролируем прием на храни и алкохолни напитки.
- От кои храни можем смело да ядем, без да се притесняваме, че ще ни навредят, ако прекалим?
- По принцип няма храна, която би могла да има неблагоприятен ефект върху организма. Има неподходящи количества, но това отново зависи от индивидуалното здравословно състояние, от предразположеността на организма, от начина, по който се приема храната, или индивидуалната чувствителност.
Най-общо и през празниците важат принципите и препоръките за здравословно хранене или консумация на храни с по-ниско съдържание на мазнини, захар и сол. В този аспект, саламурената туршия, зелевата чорба, киселото зеле, които са богати на сол, не са за предпочитане пред салатата от пресни зеленчуци особено при лица с хипертония. Можем да наблегнем основно на салати от пресни зеленчуци, на плодове, пълнозърнести храни, постно месо, риба, мляко и млечни продукти, сурови ядки. Много е важно храната да бъде приготвена по правилния начин - не чрез пържене, а чрез печене и задушаване.
Защо не - в глинен гювеч, с по-малко добавени мазнини така хранителните вещества се запазват по-добре, а и храната става много по-вкусна.
- Трябва ли след празниците да минем на режим, ако сме прекалили с яденето, какъв?
- Разбира се, след празниците можем да преминем на разтоварващ режим, ако сме решили, че сме прекалили с яденето. Като за начало можем да си направим един разтоварващ плодово-млечен или плодово-зеленчуков ден, след което да се върнем към обичайното си здравословно хранене. Не бива да забравяме и подходящата за възрастта физическа активност.
- Бихте ли дали своята коледна или новогодишна рецепта за здравословно и вкусно блюдо?
- Храна, приготвена с любов и консумирана в приятна компания, с чаша червено вино.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com