Старата столица на България вече е зелена столица на Балканите
Видеонаблюдение и охрана ще следят за опазването на градската среда от вандали, казва кметът Даниел Панов
- Г-н Панов, свикнали сме да възприемаме Търново като град на хълмовете - Царевец и Трапезица, а сега виждаме обновени паркове и нови зелени пространства във вашия град...
- Това стана възможно с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие по схема за безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/1.4-09/2012 "Зелена и достъпна градска среда". Проектът, по който работим, е "Град Велико Търново - зелена и достъпна балканска столица на културния туризъм". По него са предвидени благоустрояване на 9 основни обекта, като парк "Света гора", който предстои да открием, тротоарна настилка в парк "Майка България", парк "Марно поле", в който направихме реконструкция на детска площадка и алейна мрежа. Изградена е основна инфраструктура в парка, поливна система, поставени са колчета против паркиране. Ние
не концентрираме усилията си само в централната градска част
Важни за нас са площадките и парковите пространства в жилищните зони. Като парк Руски", парк "Акация", квартал "Чолаковци", Зона "В", благоустрояване в кв. 231 и други обекти, по които усилено работихме.
- Каква беше целта на проекта? Каква градска среда се стреми да изгради общината за своите граждани и гости?
- Основната ни цел е да направим по-зелен и достъпен за масов спорт нашия град. Да обновим зелените системи - "белите дробове" на старата столица. Така подобряваме градската среда и условията за живот. Днес Велико Търново е сред градовете в България с най-много паркове на глава от населението. Важно е да отбележим, че не остана парк, който да не бъде обновен.
Една от целите ни през последните 4 г. бе да дадем на нашите съграждани и на гостите на града подходяща възможност за отдих. Обновяването на парковете е пряко свързано и с реномето на Велико Търново като туристически център и столица на културния туризъм. Затова реализацията на проекта "Град Велико Търново - зелена и достъпна балканска столица на културния туризъм" бе много важна.
Редно е да кажем, че това не е единствената разработка, с която привлякохме европейско финансиране за зелените системи на старата столица. Преди това реализирахме проекта "Повишаване качеството на живот чрез подобряване на физическата среда на територията на община Велико Търново", с който също бяха облагородени паркове и зони за отдих, заедно с междублокови пространства в кварталите. Стремим се да надграждаме всеки наш проект, за да постигнем желаното от всички жители на Търново - да живеят в европейски красив град.
- Колко време беше нужно за изпълнението на проекта?
За 31 месеца трябваше да се справим с всичко
- от бюрократичните формалности до реалната визия на обектите, така, както ги виждате... Началото бе поставено на 20 май 2013 г., а по план всички обекти трябва да бъдат изградени и оценени от Управляващия орган до 20 декември 2015 г. Дейността върви изцяло в срок, много от парковете вече са готови, в момента се работи главно по допълнителните обекти, за които получихме финансиране през пролетта на тази година.
- Каква е стойността на проекта?
- Стойността е малко над 7 млн. лева. Ако трябва да сме пунктуални - привлечените средства са точно 7 277 966 лева. Трябва да спомена, че първоначалната стойност на одобрените средства бе 4,8 млн. лв. В първия вариант на проекта финансиране получиха общо 9 обекта в града. Одобрено бе изграждането на два нови парка, детска и спортна площадка. Положително становище получиха проектираните от нас значими подобрения в още 5 от съществуващите паркове. Това включваше реконструкция на мрежата от алеи, изграждане на поливни системи, осветление, оформяне на паркоместа в кварталите и пр. За щастие, в началото на настоящата година получихме допълнително финансиране в размер на още над 2,4 млн. лева. Това позволи да се работи по още пет допълнителни обекта. Така стана възможно да облагородим междублоковите пространства и да обновим парка в големия кв. "Бузлуджа", да започнем чаканото с години преустройство на площадното пространство пред Двореца на културата и спорта "Васил Левски", да създадем два спортни терена, единият от които е специално за баскетбол, както и площадка за скейтборд, както и да продължим работата по новия парк в кв. "Чолаковци".
- Има ли отзвук сред хората за новите обекти? Харесва ли им новата визия на парковите пространства?
- Смятам, че жителите и гостите на Велико Търново оценяват стореното от нас по парковете, междублоковите пространства, спортните площадки и зони. Вие сте видели, че навсякъде е пълно с хора. Особено голям е интересът към хълма Света гора, където 537 дка се превръщат в най-големия градски парк, с разнообразни атракции, вело- и пешеходни алеи
панорамна небесна тераса, от която се виждат Царевец и Трапезица
кът за домашни любимци и др. Там ще има също осветление, поливна система, както и камери за видеонаблюдение. Използвам възможността да поканя жителите и гостите на град Велико Търново на официалното откриване на парк "Света гора" в понеделник, 21 септември от 12,00 ч, където ги очакват приятни изненади. Разбира се, ние чуваме и критичните коментари, които касаят главно моменти от изпълнението. Тези, които наистина са градивни по своето същество, биват взимани предвид и се прилагат съответните мерки.
- Как ще опазите чистотата и изграденото, като имаме предвид посегателствата над публичните обекти и безнаказаността на рушителите?
- Имаме заложени мерки, с които ще противодействаме срещу проявите на някои недобросъвестни граждани - в момента се реализира голям проект за въвеждане на цялостна система за видеонаблюдение, заложена е и физическа охрана. Хората трябва да осъзнаят, че всичко, което правим във Велико Търново както по отношение на парковете, така и по отношение на инфраструктурата, е с цел да подобрим качеството на живот и комфорта. Т.е. стореното е за тях - за жителите и гостите на града. Редно е всеки да прояви в необходимата степен своето гражданско самосъзнание. Ако някой реши да счупи пейка или друго съоръжение в парковете, нека помисли, че по този начин вреди на своите съграждани и на туристическия имидж на Велико Търново.
- Предстоят ли нови подобни на този проект?
- Да продължим да подобряваме градската среда е основен приоритет пред нас. Превръщането на Старото военно училище в съвременен градски център с визия, която да отговаря на съвременните световни тенденции в урбанистичното развитие е друга основна задача пред нас. Предстои обявяването на международен конкурс за изготвяне на финалния идеен проект. Нашата идея е в новия център на Велико Търново да има много зеленина
пешеходно ларго, малко на брой сгради
с административни и бизнес функции, конгресен център, музеи.
Започва работата по реализацията на големия проект за изграждането на ул. "Крайбрежна", която ще описва поречието на р. Янтра. За него са предвидени 3 млн. евро, които привличаме по Програмата за трансгранично сътрудничество в партньорство с румънския град Александрия. С ул. "Крайбрежна" си поставяме за цел да облекчим трафика в старата градска част, но и да създадем нови възможности за жителите и гостите на Велико Търново.
В настоящия планов период на оперативните програми Велико Търново вече е във втора група на българските градове, що се касае до програма "Региони в растеж 2014-2020". Това ни дава възможност да усвоим базово ниво от 53 млн. лева с различни проекти. Община Велико Търново вече има готовност с 13 проекта, които са на обща стойност от близо 43 млн. лева. Работи се и по съставянето на т.нар. резервни проекти за половината от тази стойност, каквито са европейските изисквания. Подобряването на градската среда, особено в старата и историческа част на Велико Търново, е една от основните задачи пред нас.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com