Трябва да има бонуси за страните, които приемат мигранти
Джани Питела, председател на групата на социалистите и демократите в Европейския парламент
- Г-н Питела, в ЕС се чуват искания за наказания на държавите, които отказват да приемат бежанци. В същото време европейските държави изграждат стени по границите, за да възпрат мигрантската вълна към Европа, в Унгария дори се проведе референдум. Какъв е капацитетът на Стария континент да приема нови и нови мигранти, къде трябва да се постави точка?
- Не съм съгласен с механизма за наказания. Аз по-скоро смятам, че трябва да се въведе система за премиране, т.е. тези страни, които могат да приемат повече бежанци, трябва да бъдат наградени. А онези, които не желаят да сторят това, могат да се включат в различни структури и форми на сътрудничество за разрешаване на проблема. Броят на бежанците не може да се предвиди, защото той зависи от това как се развива ситуацията в Средиземноморския басейн. Ако се намери решение на случващото се в Сирия и Либия, ще има и много по-малък мигрантски поток. Но когато сме лице в лице с човек, който бяга от войната и вълната от тероризъм, аз не мога да му трясна вратата в лицето и да кажа - върни се, откъдето си дошъл. Това означава да се отрека от принципа на солидарност. И още нещо, нека кажем честно - квотите за прием на бежанци в различните страни бяха приемливи. Унгария, в която Виктор Орбан направи бъркотия, трябваше да приеме всичко на всичко 1000 бежанци.
- А знаете ли, че данните на МВР показват, че у нас мигрантите идват основно от Афганистан (59%) и едва между 10 и 12% са граждани на Сирия?
- Да, има и икономически причини. Поради глада и мизерията, насилието, включително сексуално насилие, са все основания хората да бягат. Нека страните членки на ЕС да кажат колко икономически мигранти могат да бъдат приети в съотношение с нуждите на пазара за работна ръка. Например в България сигурно има професии, дейности, които самите българи не желаят да работят и биха могли да бъдат извършвани от мигрантите.
- Има ли статистика колко добре до този момент мигрантите са се интегрирали и са намерили реализация на трудовия пазар?
- Аз познавам стотици, стотици мои сънародници, най-вече възрастни хора, които не могат да живеят без някой, който да се грижи за тях. И тези грижи се полагат от чужденци. Има и земеделска работа на полето, която вече никой не желае да извършва. Една страна може да програмира своите нужди и изисквания от работна ръка и да каже в кои сектори мигрантите могат да бъдат полезни.
- Групата на социалистите и демократите в ЕП подкрепя ли тезата на българския евродепутат Илияна Йотова, която настоява за дълбока промяна на Дъблинското споразумение в посока да се отмени задължителното оставане и връщане на бежанците в първата държава, в която са регистрирани? Това изключително много засяга България, чиито граници са външни за ЕС.
- Ние поискахме ЕК да представи предложение за ревизия на Дъблинското законодателство, изготвиха го. За нас е много важно да променим правилото, че първата страна, която е регистрирала бежанци, трябва да поеме абсолютно всички тежести и отговорности, защото това не е справедливо.
- Лидерът на БСП Корнелия Нинова се възмути, че правителството ще задели повече за здравни, образователни и социални услуги на мигрантите, отколкото на българските граждани.
- Не съм запознат с декларацията на г-жа Нинова, но позицията на социалистите в ЕП е тази, която аз изразих пред вас.
- Бежанците ли станаха основният проблем на ЕС?
- Не. Основният проблем на ЕС са самите европейски граждани. Ние заедно можем да се грижим за изискванията и нуждите им, като не забравяме и необходимостта от проявление на хуманност. Няма, не бива и да има конфликт между европейските граждани и бежанците. Жени извървяват хиляди километри, за да спасят децата си. Загубили сме историческата си памет, защото когато на нас ни се случваше това, сме очаквали друго. Сега, когато на нас ни се случва, ние трябва да помогнем, да се обърнем на другата страна, не е човечно.
- Брекзит като че ли засили евроскептичните движения в Европа...
- Европейските държави разбраха, че сами няма да решат проблема. Нужна е интеграция и обединение. Когато Орбан си мисли, че ще реши самостоятелно проблемите, той не само се подиграва на своите граждани, но и на себе си. Такъв референдум не събира кворум. Европейските проблеми се разрешават на европейско ниво - чрез ЕП и ЕК.
- След излизането на Великобритания лидерите от ЕС обещаха реформи във функционирането на организацията. Къде са те?
- Ние поискахме това от ЕП и ЕК. В Братислава се получи провал, но за нас това е много важна тема. На следващата среща на високо равнище трябва да има действия в тази посока - най-вече чрез удвояване на средствата, заделени за европейския план за инвестиции, което означава 150 млрд. евро за финансиране на Източна Европа, включително и България. Ние сме против всякакво редуциране на кохезионнатта политика. Трябва да се засилят и програмите, свързани с реализацията на младежите. Европейските правителства трябва да излязат с обща позиция за бежанската вълна. България и Румъния трябва да бъдат приети в Шенген.
- Илияна Йотова е сред депутатите, които настояват европейския мониторинг за България и Румъния да отпадне. Вашата позиция?
- И аз така смятам. От него можеше да има полза, когато още не бяхте членове на ЕС, но сега какъв е смисълът?
- Доволен ли сте от избора на Антониу Гутериш за генерален секретар на ООН? Вълнува ли ви битката на двете български кандидатури, която предизвика брожения у нас?
- Не, никога не се намесвам в тези неща. Аз мога да оценя комисар Георгиева за това, което прави в ЕК. Иначе съм много доволен от победата на Гутериш, той е невероятна личност, от световна величина. Човек, който вдъхва надеждност и чувство за сигурност.
- Вярвате ли, че кандидатпрезидентската двойка на БСП ген. Румен Радев-Илияна Йотова може да спечели тези избори?
- Пожелавам им го от все сърце. Пожелавам го и на всички българи. От много години познавам Илияна Йотова, считам я за превъзходен евродепутат, човек с огромна компетентност и интелигентност. Не познавам лично ген. Радев, но ми казаха, че е невероятно силна личност. След като е изпълнявал толкова сериозни длъжности във вашата страна, има нужните характеристики да се справи в тежките времена, в които живеем.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com