Доктор Цветеслава Гълъбова е психиатър, директор на Държавната психиатрична болница в Нови Искър - която тя определя като "Пирогов" за психично болните на столична община. Отскоро е член на Медицинския съвет, оглавен от проф. Коста Костов.
- Когато епидемията свърши, ще преоткрием смисъла на живото общуване и малките неща, казва доктор Цветеслава Гълъбова
- Може да има бум на депресии и тревожни разстройства по време на изолацията
- Доктор Гълъбова, покрай епидемията и принудителната ни изолация може ли да се окачва скок на депресии, тревожни и панически разстройства?
- Да, на тези заболявания може да се очаква скок, но за щастие не очакваме ръст на психозите, които принадлежат към групата на така наречените тежки психични разстройства. Тези, които Вие изброявате, спадат към групата на честите. И те наистина се влияят от стресогенни ситуации, а тази безспорно е такава. Това е свързано и с риска от заразяване, и със социалната изолация и дистанцията, която се налага. Така че може да очакваме пик, още повече, че е пролетно време, а през този сезон подобни състояния по принцип се обострят.
- А може ли да се очаква и изостряне на състоянието на хора, които вече имат подобни заболявания?
- Да, тези обстоятелства, които в момента се налагат у нас и по света, могат да доведат до обостряне на вече съществуващи заболявания от такъв характер.
- Какво би трябвало да правим, за да съхраним психиката си в този период?
- Трябва да бъдем максимално щадящи към психиката си и да запазим социалното в себе си чрез възможностите, които ни дават съвременните технологии. Да не губим връзката с близките си, да тренираме мозъка си постоянно с четене, гледане на филми, гледане на онлайн постановките, които ни се предлагат в изобилие, разглеждане на виртуални музеи, които ни се предлагат в изобилие. Да обърнем внимание особено на децата си, защото и за децата и тийнейджърите този период ще бъде много труден. И по този начин да преминем изпитанието.
Много е важно да съхраним човечността си. Защото пандемии е имало и преди, вероятно ще има и в бъдеще, но е много важно в кризи като тази да останем човеци.
- Можем ли да приемем, че кризата ще се превърне в своеобразен катарзис за нас, когато оцелеем?
- Ние ще оцелеем, аз съм сигурна в това. Нашата цивилизация е на десетки хиляди години и е преминала през какво ли не. За оцеляването нямам съмнения, но въпросът е да се съхраним. Аз искрено се надявам, след като всичко това премине, ние истински да оценим колко е важно живото общуване. Защото в последните години, когато технологиите напреднаха много и интернет стана общодостъпен, което е чудесно, като че ли всички ние бяхме по-ангажирани да сме във виртуалното пространство. Всички сме виждали как по купони и събирания постоянно се цъка в телефона и таблета, правят се селфита, постват се снимки. Мисля, че сега всички ще оценим колко е важно живото общуване, възможността да прегърнеш любимия човек, да му кажеш, че го обичаш, но не с емотиконче от Фейсбук, а с думи. Надявам се да оценим малките неща, които много често до момента приемахме като някаква даденост. И не оценявахме, че човек трябва да се бори ежедневно за малките неща и да им се радва. Не да е максималист. Ако всичко това се случи, тази криза ще има наистина лечебен ефект върху нашите отношения.
- Преекспонирането на новини около вируса в медиите и социалните мрежи, според Вас нагнетява ли допълнително напрежение?
- Аз не мога да го преценя като преекспониране, защото по много канали текат непрестанни информации. Но заедно с това има възможност да се правят много други неща. Ако няма информация, медиите могат да бъдат обвинени, че крият нещо. Ако информациите пък са много, се казва, че са прекалени. При възможностите, които дават съвременните технологии, е въпрос на личен избор дали да бъдеш постоянно в информационния поток, свързан с коронавируса, или да не си. Моята препоръка към хората е да не бъдат повече от десетина - петнайсет минути на ден в този поток. И да не се обсъжда вкъщи непрекъснато това нещо. Необходимо е да има информационна хигиена, филтриране - да, нека се следи информацията, но не непрекъснато, и да е от надеждни източници.
- Като психиатър в Медицинския съвет какви съвети ще давате?
- Още е рано да кажа. В момента разработваме препоръки към хората как да се справят с тези свои изживявания и те ще бъдат качени на платформата. Нещо като помагало за самопомощ, за да преминат по-лесно през този труден период.
- Кога да го очакваме?
- Мисля, че до края на седмицата ще се случи.
- Има и друг тежък момент - че поради епидемията започва и една рецесия, заради която доста хора ще останат без препитание и в плен на кредити и наеми. Това е по-трудно преодолимо.
- Ако не се решат на държавно ниво тези проблеми, хората няма как да се справят сами с психологическите ефекти. Ако един човек остане безработен или бизнесът му фалира и той е без пари, с никакви психологически прийоми не можем да му помогнем. Нито пък той може сам да си помогне. Така че в това време всички трябва да вървим заедно - и с лечението, и с икономическите ефекти, и със справянето с психологическите ефекти от тази криза.
- Бяхте споменали преди време, че в Държавната психиатрична болница в Нови Искър, която оглавявате, няма предпазни средства за персонала. Реши ли се вече този проблем?
- Все още нямаме. Има само маски за многократна употреба - по две на човек на персонала, дезинфектанти и ръкавици. Дали сме заявка за предпазни средства на РЗИ, които ни попитаха от какви количества имаме нужда до края на юни, тя е подадена, но кога ще дойдат материалите, не мога да кажа. В същото време болницата е пълна с хора с обичайните за психиатрична болница случаи - предимно психози.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com