Любомир Дацов е финансов анализатор, член на фискалния съвет към Народното събрание и бивш заместник-министър на финансите. Ръководил е изработването на всички държавни бюджети от 2001 до 2009 г. Отговарял е за координацията на еврофондовете и икономическата политика.
- Кризата може да е V-образна, ако трае 2-3 месеца
- Шокова терапия е най-доброто решение за икономиката, казва Любомир Дацов
- За хората и бизнеса да се осигури мост, по който да преминат през изпитанието
- Ресурсът на САЩ ще ускори откриването на ваксина срещу коронавируса
- Не бива да се убива икономиката, нито обществото
- Г-н Дацов, адекватни ли са мерките, които предложи правителството и ще доведат ли до овладяване на кризата и съживяване на икономиката след това?
- Правителството взема мерки, които са в правилната посока. Притеснявам се, че са недостатъчни. Ситуацията е много сложна и с много неизвестни. Има два подхода при прилагането на инструменти. Единият е да се направят мерки с голям ресурс и максимално широк достъп. Тогава, когато имаш сравнително нисък институционален капацитет и нямаш достатъчно работещи системи, пускаш общи, а не таргетирани мерки и отваряш максимално вратата, за да имат всички достъп до инструмента, който трябва да е достатъчно голям по размер. Другият подход е с по-малко средства, но по-добре насочени. Този инструмент е по-ефективен когато разполагаш с богата статистическа информация, имаш административния капацитет да управляваш такава услуга. За България трудно може да се каже, че има достатъчно административен капацитет и достатъчно ясна обстановка, за да бъде ресурсът насочван ефективно. Така че остава първият вариант като подход по време на тази криза.
При нас има общопризнати три категории, които трябва да бъдат компенсирани - обикновените граждани, бизнесът и структурите, които решават проблемите с пандемията. Не знам дали да се шегуваме, но от типа мерки, които се прилагат у нас, човек остава с впечатление, че полицията е основната структура, която се бори с пандемията, а не здравните служби. Какво правят полицаите на едно КПП на изхода на града? Четат някакъв документ. И вместо за 5 минути да стигнеш, за 45 минути си блокиран на пътя и трябва да се чувстваш зависим от тях. Такава мярка се прилага, когато трябва да бъде блокирано огнище на зараза, а не да бъде ограничен достъп. Това, което се правеше на други места, например в Ухан, е, че хората на КПП-тата имаха апарати да тестват дали човекът има температура, за да бъдат предотвратени случаите за разнасяне на заразата. Всичко друго е безсмислена демонстрация. Абсолютно неоправдано е, ако ще контролират местоположението ни през телефона - това е безпрецедентно нарушаване на конституционни права.
Към лекарите най-лесно могат да бъдат адресирани мерките. Можеше много по-бързо да се действа с маски, предпазни облекла, апарати за обдишване. Но все още има проблеми. Ако "отвориш" медиите, оставаш с впечатление, че се разчита основно на дарения от граждани. Това показва, че системата не е на мястото си. Има слабости, които са системни и във всяка страна от ЕС. Почти всички правителства се оказаха изненадани, че ще има такъв вирус, макар че държавите разполагат с медицински специалисти, с разузнавания. Това означава, че много хора или са го пренебрегнали, или системите не са на мястото си.
- Как мерките трябва да бъдат адресирани към бизнеса?
- Това не е стандартна икономическа криза с дисбаланси, които трябва да бъдат изгорени, за да се постигне равновесие в икономиката - т.е. каквото и да правиш, кризата трябва да вземе своето. Тогава подходите са по-различни, даже в някои случаи хвърлянето на ресурс е рисковано. Сега мерките може да ги маркираме, че по принцип са правилни, но не знаем нищо с подробности, а механизмът на доставка може да компрометира всичко. Най-важното е да позволим хората и бизнеса да имат мост, по който да минат през кризата от "единия на другия бряг" с най-малко загуби. Мерките трябва да бъдат в тази посока. Ясно е, че ресурсът на всеки от нас е ограничен. Човек или фирма могат да издържат без доходи или с ограничени такива от 2 седмици до два месеца. От данните, които чета и сравнявам, очаквам кризата да продължи около 4 месеца от започването до потушаването й. Проблемът е, че няма достатъчно яснота за самия вирус. Но това, в което почти всички вирусолози са единни, е, че 70% от населението трябва да преболедуват, за да се изгради имунитет. Мерките с ограничаването са чисто политически. Държавите имат ограничен ресурс и се опитват с карантина да намалят натиска върху публичната система, така че да могат да го разтегнат във времето. Всички се борим да мине време, за да се открие ваксина, защото това е основното.
- Ще помогнат ли мерките за плащане на 60% от заплатите от държавата, за да не бъдат съкращавани служители и безлихвените кредити до 1500 лева, на които имат право хората в неплатен отпуск и самонаетите, за да се мине "от единия бряг до другия"?
- Кредитът е да помогне, когато си закъсал. Но може да ти бъде отказан. Мярката не е суперефективна, но е в правилна посока и от нея ще се възползват хора. До 700 млн. лева ще минат през Българската банка за развитие, за да подкрепят бизнеса и се предполага, че това ще има ефект. Тези средства обаче са недостатъчни, трябва да бъдат дадени повече. И да целят основно запазването на заетост. Това е огромният фокус. Да си спомним предишната криза: в Европа тя мина през 2009 г., а в България продължи до 2013 г. Тогава в ЕС бяха взети мерки, които в България не бяха приложени. Но мисля, че има научени уроци, защото в правителството сега са същите хора в голяма степен.
- Какви са уроците от предишната криза?
- Ако бизнесът запази капацитета си, може директно да се върне на пазара с този капацитет. Ако кризата не продължи прекалено дълго, а трае 2-3 месеца, нещата ще се възстановят. В рамките на тези месеци кризата може да бъде V-образна. От тази гледна точка мерките, които са за запазване на капацитет, са правилни - масирана кампания, хвърляне на много средства. Ако обаче очакванията са за друго развитие - 4-5 месеца криза и изпадане в рецесия за една година, тогава може би ще е нужно запазване на ресурса в държавата. Според мен доброто решение е да има шокова терапия. От всичките тези мерки най-добре работещ инструмент биха били тези 60% от заплатите, които да дава държавата, ако се съди по "етикета" на мярката. Но, както казах, механизмът на изпълнение може да компрометира всичко. Слушам поне няколко послания от политици, едните казват, че мярката ще бъде достъпна за целия бизнес, но засега вярваме на очите си. Тези мерки са адресирани основно към услугите, като има вътре неща, които нито са най-важни, нито са структуроопределящи. Нима дискотеките са много важни за оживяването на индустрията? И в същото време част от хората в малките предприятия, които се занимават с производство и издържат доста работници, изобщо не са предвидени.
- В кои сектори трябва да бъде разпределен този ресурс?
- Ако не знаеш кои са най-засегнатите сектори, отваряш вратата максимално за достъп и вкарваш по-голям ресурс. Аз по-скоро споделям мнението на работодателите, че максимален брой сектори трябва да бъдат включени.
- Как виждате макроикономическата картина на фона на това, което се случва?
- Оценките и анализите, които започнаха да излизат, са доста неприятни. Няколко от големите институции, които се занимават с оценка на пазарите, публикуваха данни за 7-8% спад в еврозоната на годишна база. При предишната криза нивата бяха 3,6% спад в Испания, 5,5% - в Италия. Ние сме малка, отворена икономика, силно зависима от икономическата активност в ЕС. Нещата, които се случват там, идват и тук, макар и с малко закъснение. Което означава, че ако кризата е с 20-30% по-лоша от предишната, ние ще имаме спад от около 5-6% на БВП. Той обаче дефакто ще бъде от порядъка на 9%, защото се очакваха около 3% растеж на БВП. Все още няма достатъчно информация, затова се надявам прогнозите да са само ориентировъчни. Но индустриалните индекси са се свили повече, отколкото през 2008-2009 г. Това, което каза финансовият министър Владислав Горанов - за около 3 милиарда очаквана загуба на приходи, започва да изглежда минимална цифра.
Но всичко е въпрос на сценарий. Ако нещата се нормализират до май, аз мисля, че такъв сценарий няма да се случи. Ако вярваме, че ще е този сценарият, наистина са нужни много по-масирани мерки, за да бъде подпомогнат бизнесът и да бъде запазен капацитетът - както човешкият, така и на фирмено ниво. Ако е по-продължителна кризата - трябва да сме по-предпазливи, но и мерките да бъдат прецизирани. Ако аз трябва да взимам решение, бих заложил на по-краткотраен вариант с по-масирано изливане на средства.
Бих насърчил по-бърза реакция с въвеждането на мерките, колкото и неопределеност да има. Еврокомисията вече одобри схемите за държавна помощ на седем държави, като имате предвид, че правилата бяха одобрени на 19 март. Аз не знам България да има внесена схема за държавна помощ. Не е нужно да се открива топлата вода, а да се види какво прави Германия сега, защото при предишната криза тя запази капацитета на държавата в най-добра степен. Общите решения на европейско ниво бяха базирани на нейния опит. Сега германците целят запазването на заетостта.
- Но кой може да каже какъв ще е сценарият? На каква база може да се направи прогноза?
- Аз залагам на това, че през последната седмица САЩ се включиха на съвсем друга скорост в борбата срещу пандемията. Ако има някой в света капацитет да направи лекарствен продукт - това са американците. САЩ притежават поне 40% от ресурса на света, ако не и повече. Това, че те се задвижиха, дава голяма надежда, че нещата ще бъдат решени относително по-бързо. Очаквам следващия месец да има ваксина за тестване. Дали тя ще бъде открита в Южна Корея или Япония - ресурсът на САЩ задвижи нещата.
- Какви ще са поуките и пораженията от тази криза?
- Някои от нещата, които се правят у нас, не приличат на европейска демокрация. По модел на поведение в ЕС България се доближава до Вишеградската четворка. Тези страни буквално копират модела на Китай, но там има комунистическа партия. Не бива да се убива икономиката, не бива да се убива и обществото. Някои граници вече са преминати и от гледна точка на социолози и политолози отраженията в други сфери ще бъдат доста съществени. Но има и нещо добро. Много неща се дигитализираха. От колко време говорим за онлайн образование - сега системата получи тласък. Тази инерция трябва да продължи.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com