Насочваме децата към верния спорт

Насочваме децата към верния спорт | StandartNews.com

Анатоли Илиев е роден на 1 август 1960 г. в София. Завършва НСА "Васил Левски" със специалност "Спортен мениджмънт". Активен спортист е до 1986 г., многократен републикански шампион в бягането на 800 и 1500 м. След края на спортната си кариера се занимава с управление на спортни обекти, бил е управител на "Дианабад", на Национална спортна база и др. От 2003 г. започва да се занимава с любителски и масов спорт, организатор е на редица спортни събития. Основател е на Българска спортна федерация за деца лишени от родителски грижи. Илиев е общински съветник от ГЕРБ.

Физкултурата не е само упражнения, а принципи за здраве и живот, смята Анатоли Илиев

- Г-н Илиев, София ще бъде Европейска столица на спорта през 2018 г. Кампанията вече започна, какво да очакваме?

- Кампанията се развива в три насоки. В едната вече имаме конкретни постижения. Тя касае спортната инфраструктурата, спорта за всички, спорта в паркова среда, градския спорт. От тази година започнахме програма със събития. Открихме Информационен център. До няколко дни ще тръгне и сайтът, в който ще има информация за всички спортни събития в София, като започнем от районните и стигнем до европейски, световни и всякакъв вид събития. На сайта всеки ще може да прочете, къде да отиде като зрител или участник. Ще дадем информация и за това, къде могат да се записват децата да спортуват, по клубове, с треньори и учители.

- Децата ще се насочват да тренират, там където пожелаят, но ще бъде ли безплатно?

- Идеята е да ги насочваме. Доколко ще бъде безплатно или платено, не мога да поема ангажимент, защото знаете, че клубовете си имат определени такси, които са за тяхната издръжка и можем да кажем, че ще е безплатно и не е правилно. Ние ще ги насочваме към клубовете, в които те да практикуват съответния спорт. А вече на място треньорът или учителят ще ги информира за условията. Нашата задача е да направим избора по-голям, защото невинаги децата и юношите получават адекватното насочване към съответния спорт. А пък ние познаваме треньорите, които предлагат качествени спортни услуги. Ще информираме и насочваме, което на този етап смятам, че не малко.

- Какво друго включва програмата за София 2018?

- Вече помагаме във всички големи събития, които се провеждат в София. За предстоящото европейско първенство по баскетбол имаме договорка с федерацията, знаете, че им отдадохме зала "Триадица" за десет години. Фасадата на залата ще бъде покрита с мотиви, посветени на София - Европейска столица на спорта. При откриването ще наградим авторите на паната, които ще са с големина 10 м на 2,50 м. Те ще изглеждат много впечатляващо. Всичко това предстои като програма за Европейска столица на спорта. Информационният център също се насища със съдържание.

- Едно от първите ви големи събития за масов спорт е Летният фест на Витоша. По какъв начин планината се включва във вашите планове?

- Витоша като паркова зона, като зона за отдих и за спорт, разбира се, влиза в нашите планове. Цялата кампания цели да се подобри масовият спорт и все повече хора да се приобщават към него. В момента текат дебатите за управление на Витоша. Летният фест, смятам, че е много ценен като идея, защото за първи път говорим за планината като зона за спорт, за рекреация, за отдих и за здравословен начин на живот. Има много неща да се правят. Пътеките трябва да се оправят, да се обозначат.

- Включвате ли екстремните спортове?

- Хората, които имат повече адреналин - делтапланеристи, бордисти, алпинисти. За всички тях има място в планината. Кметът г-жа Фандъкова провежда срещи на високо ниво, за да могат столичани да имат по-добър достъп до лифтовете. Смяната на лифтовете ще бъде голямо постижение и ще отпуши планината. Няма да засягам другите проекти, които са в много по-голяма перспектива, като например метрото да стигне до Симеоновския лифт. Ние в момента се спираме на по-ежедневните проекти - да дадем възможност на хората да отидат в планината, да я почувстват. Естествено, през зимата ще говорим и за ски зоната.

- Как контактувате с другите институции?

- Ще се спра повече на въпроса с институциите. Това, което сме направили, е, че в Организационния комитет сме включили представители на министерствата на образованието, на здравеопазването. В тесен контакт сме с Министерството на спорта. Контактуваме и с министерствата на туризма и на екологията. През есента ще започнем поотделно и общо разговори, защото спортът не е само упражнения, а е съвкупност от принципи за живот. В последните години поизоставихме културата да спортуваме, но всичко това ни се връща с негативен знак. Ще направим кръгла маса с всички министерства, с които ще си партнираме. Там ще поставим въпросът за сътрудничеството и най-вече за спорта в ежедневието. Ценното на кампанията София - Европейска столица на спорта 2018 е, че тя има по-дълъг период. Четиригодишният проект е най-ценен, защото се движи последователно. Важното е да поставим основата, върху която да работим.

- В крайна сметка каква ще е ползата на софиянци от кампанията?

- На първо място поставям това, че започваме да следваме европейската политика за спорт. От тази година има Комисариат по спорта към Европейския парламент. Нашата кандидатура идва точно в този порядък. Основата е спортът за здраве, масовият ученически спорт. Имаме ли ясна политика, над нея можем да надграждаме.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай