Български фирми ще трупат знания и опит в Силициевата долина, казва Анна Янева
София. Въвеждането на иновации е шансът на българските предприятия да увеличат конкурентоспособността си. За да се случи всичко това обаче, фирмите имат нужда и от подкрепата на държавата. Как ще се осъществява връзката наука-бизнес и къде нашите специалисти ще трупат опит, обяснява зам.-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева.
- Госпожо Янева, какво се случва около стратегията за реиндустриализацията у нас?
- В момента се разработва програма за реиндустриализация на страната на национално ниво. Има създадена специална работна група под ръководството на вицепремиера Даниела Бобева. В нея, освен представители на съответните министерства, са привлечени като експерти и консултанти научните среди в лицето на Института по икономика на БАН, на УНСС и други, които имат пряко отношение по реиндустриализацията. Основното за тази програма е, че тя ще бъде конкретна, със срокове и отговорници. Ще бъде ориентирана секторно - нещо, което много отдавна в България не се е случвало. В тази връзка Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) разработи план за действие за 2014 и 2015 г. Той е все още на ниво проект. Но независимо от това вече изпълняваме основните мерки и политики, които са предложени в плана. Този наш план ще бъде част от националната програма за реиндустриализация. Основното в него включва изпълнение на мерки в 8 основни области. Това са човешки капитал и умения, достъп до финансиране, иновации и научноизследователска дейност в промишлените предприятия, бизнес среда, предприемачество, интернационализация, инвестиции и енергийна политика.
- Паралелно с изготвянето на плана вие изпълнявате част от мерките. Какво по-конкретно?
- Това са например мерките, които реализираме в посока иновации и научноизследователска дейност. Тази година за тях в националния бюджет са заложени до 20 млн. лв. Нещо, което не се е случвало много отдавна. През февруари с постановление на МС бяха заделени 10 млн. лв. за Националния иновационен фонд (НИФ) и още на 1 март обявихме седмата конкурсна сесия на фонда. Срокът за приемане на проекти приключи на 31 март. Вече имаме 152 проекта. Това показва, че българските фирми имат интерес към НИФ, бизнесът работи в областта на иновациите, а има и капацитет да разработва такива проекти.
- Каква част от тези проекти биха могли да получат финансиране?
- Специално за тази конкурсна сесия са предвидени до около 6 млн. лв. Но имаме готовност, ако има много добри проекти, да увеличим тази сума. Убедена съм, че има много такива. За иновациите искам да отбележа, че преди 2 седмици МС прие постановление, с което се осигуряват още 4.3 млн. лв. за 4 проекта. Първият е свързан с присъединяването на България към Европейската космическа агенция (ЕКА). Той отдавна се чака от бизнеса и научните среди. Предстои да се сключи споразумение, което има за цел да осигури достъп на българските предприятия и научни организации до проекти от взаимен интерес за разработване и внедряване от наша страна на високотехнологични продукти и услуги. С 90% от планираните за 2014 г. средства, а това са приблизително 2.6 млн. лв., ще могат да се финансират проекти на българските фирми и научни организации. В случай, че средствата не бъдат усвоени през тази година, те се прехвърлят за следващата и не се губят.
- В какви области се очаква да работят българските предприятия и научни организации по тази програма?
- Нашата страна има потенциал в сферите на електрониката, електронните компоненти, включително сензори, приборостроене, нови материали и такива с подобрени характеристики, наноматериали, нови енергийни и светлинни източници, оптични системи, обработка на спътникови изображения, роботика и IT технологии, компютърно моделиране, медицина, специализирани храни и др. Ние имаме традиции в тази област и аз силно се надявам нашите предприятия да участват активно.
- Има ли вече проявен интерес към тази програма?
- От 23 април вече има доста фирми, които се интересуват за подробностите по програмата. Има и запитвания от научните среди, които изключително силно подкрепят това, че се създават нови възможности както за развитие на науката, така и за иновациите и бизнеса.
- Кога се очаква да бъде подписано споразумението?
- В напреднала фаза сме с подготовката. Очакваме това да бъде факт до края на май.
- А кои са другите 3 проекта, за които споменахте?
- Единият, който съм убедена, че ще се приеме много добре, е участието на българските високотехнологични фирми в бизнес инкубатор в Силициевата долина. Наши компании ще могат за 3 месеца да бъдат във високотехнологичен бизнес инкубатор там, да натрупат опит, който да пренесат у нас, да създадат контакти, дистрибуторска мрежа. Изобщо всичко водещо, което има в един такъв високотехнологичен инкубатор. Престоят в него ще се поеме по този проект. Ще има и съфинансиране от страна на участниците за пътни разноски например. Нашите фирми там ще разполагат с офис пространство, лесен и бърз достъп до потенциални стратегически партньори и консултанти, участия в редица семинари и работни срещи в компанията на най-авторитетните в световен мащаб инвеститори в съответния бранш и т.н. Знаете, че в момента се изгражда и "София Тех Парк", където също ще има такъв инкубатор. Затова е много важно предварително да сме подготвили бизнеса и науката за реално присъствие и участие в българския инкубатор. Очакваме компании, които ще могат да отидат в Силициевата долина, след това да се включат и в "София Тех Парк".
- Как ще бъдат избрани фирмите, които ще могат да се възползват от тази програма?
- На конкурсен принцип. Очаква се той да стартира около средата на годината. Надяваме се, че през втората половина на годината първите наши фирми вече ще са заминали.
- А какъв е третият проект?
- Това е "Техностарт", който има за цел да насърчи иновационната активност на младите хора в България. Той бе реализиран през 2008 г. и имаше много добър ефект. Проектът цели създаването на нови и иновативни стартиращи студентски фирми, за чието създаване ще има безвъзмездна помощ в размер на 20 хил. лв. Основният критерий за оценка ще бъдат идеята, с която кандидатстват, и характерът на фирмата, която те искат да създадат. Няма да се финансират фирми, които осъществяват търговска или транспортна дейност. Фирмата трябва да заимства или да използва технология или продукт, или да въвежда нов организационен модел, разработен от кандидатстващия екип. По този проект планираме да финансираме до 16 фирми.
- А кога ще стартира конкурсът?
- До 31 май трябва да изготвим документацията за кандидатстване, от 1 юни ще проведем информационна кампания, а 15 септември ще бъде срокът за подаване на проекти. Идеята е оценяването да приключи до 30 септември, но може да го удължим до 15 октомври. До 31 октомври да сключим договорите и до 30 ноември проектите да са получили финансиране.
- А какъв е последният проект?
- Това е т.нар. ваучерна схема, както ние я наричаме. Това е финансова схема за подкрепа на трансфера на знания към предприятията. Тя цели както стимулиране на връзката наука-бизнес, така и увеличаване на броя на малките и средни предприятия, които си сътрудничат с научни организации. А също и насърчаване на частните инвестиции в нови знания. Програмата е насочена към реализиране на дейности за предоставяне на технологични знания от страна на ВУЗ-ове и научни организации към предприятията. Схемата предвижда предоставяне на безвъзмездна помощ на микро, малки и средни предприятия с цел решаване на техни проблеми с приложен характер чрез придобиване на знания, свързани с иновации на процеси, продукти и услуги. Т.е. малки тесни проблеми, които самите фирми нямат възможност да решат сами. Ако една фирма иска да развие или доразвие своята дейност, кандидатства по схемата, получава въпросния ваучер и чрез него се разплаща с научната организация, която след това си получава парите, но когато е свършила своята работа. Тук също се предвижда финансова помощ до 20 хил. лв. на проект. Общата утвърдена сума по схемата е 1 млн. лв., така че минимум 50 фирми ще могат да бъдат подкрепени. Ще има и съфинансиране от самите фирми, вероятно ще бъде в размер на 10%.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com