Предпочитанията винаги са за някой по-възрастен папа, а не за млад, тъй като той би ги управлявал по-дълго време. Тази тайна за избора на нов глава на Римокатолическата църква разкри в интервю за БНТ дипломатът и бивш посланик на България във Ватикана проф. Кирил Топалов.
"Кардиналската колегия е изключително високо образована и професионално подготвена. Мнозина от тях биха могли да станат папа. Затова предвижданията са несигурни. Една интересна фигура е тази на марсилския архиепископ, който и на фигура, който някои следи във Франция наричат Йоан ХХІV. Същият е като папата - сърдечен, открит, комуникативен, слънчев, отворен за хората. Тоест, той е най-близо до папата", коментира Топалов евентуалното посочване на Жан-Марк Авелин за нов понтифик.
Силно консервативните кандидати за папа нямат много голям шанс, смята проф. Топалов.
Конклавът има мнозинство и то е на папа Франциск, добави бившият ни посланик във Ватикана. Ако кардиналите искат да продължат модела на папата биха избрали човек, "когото и той би харесал".
Множество решения
Ватиканът по времето на папа Франциск реши много теми. Ние днес можем да направим една равносметка на това какво е направил папата през своя 12-годишен мандат. Направи много. Направи толкова много, колкото нито един папа досега не е правил, категоричен бе професорът.
Той демократизира църквата. Обич към българския народ, заяви проф. Топалов. Допълни, че папа Франциск е бил политически умерен и се опитваше да разглежда проблемите не от гледна точка на идеологиите, а от проблемите на хората.
"Затова го обичаха и толкова много. Той за първи път до такава степен разчупи папската институция, направи го до такава степен, която никой не би могъл да си представи, че може най-могъщата църковна институция в света да стигне", посочи дипломатът.
Улиците на Рим не можеха да поберат всички, които искаха да чуят думите на папата, допълни той.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com