Трима водачи на автомобили с българска регистрация вече са „изгорели“ след новите изисквания на турските власти „Водачът на границата управлява през целия престой“.
Това сочат подадени сигнали до Генералното ни консулство в Истанбул, пише 24rodopi.
Новите изисквания на турските власти за влизане и пътуване в страната предизвикаха стотици споделяния в социалните мрежи. Те се появиха първо в групите за почивка в Турция във Фейсбук, където за източник на информацията е посочено Генералното ни консулство в Истанбул, съобщава БНР.
Едно от разпорежданията гласи: "При влизане на турска територия с автомобил, превозното средство се регистрира на водача и единствено той има право да го управлява и изнесе от турска територия. Не се разрешава преотстъпване или управление от друго лице, било то с пълномощно, дори регистрираният на влизане водач да се намира в същото МПС.
При проверка от турските контролни органи и установяване на нарушение на горното изискване, автомобилът може да бъде задържан и след няколко дневна бюрократична процедура, изпратен в офис на турските митници към съответното населено място, след което върнат на водача след заплащане на солидна глоба…"
Хиляди потребители питат какво означава това и то точно в началото на активния туристически сезон, а коментарите във Фейсбук не спират дни след публикуването на разпорежданията. Някои задават въпроса какво ще се случи, ако на шофьора му прилошее или по някаква причина друг пътник в колата трябва да поеме управлението.
Ще бъде ли задържан автомобилът? И как ще реагират туристическите агенции, в чиито автобуси пътуват по двама шофьори? Недоверието и неяснотата доведоха до съмнения за легитимността на информацията.
Изискванията за влизане с автомобил в Турция и пътуване в страната се появиха във Фейсбук страницата на Генералното консулство в Истанбул в късния следобед на 11 май. Почти светкавично постът беше разпространен в различните групи, основно в тези за почивки в югоизточната ни съседка.
Само за няколко часа той събра стотици споделения и коментари от хора, на които предстои пътуване. В същото време в сайта на МВнР липсваше подобна информация. Малко по-късно постът беше "заключен", а впоследствие изтрит от администраторите на една от групите с мотива, че "новината е фалшива, защото няма официална информация".
Официалната информация се появи ден по-късно в сайта на МВнР в раздела за Практически съвети за Турция. От министерството заявяват, че забавянето на публикацията се дължи на изчакване на официалната грама. Писма с новите изисквания са получени в туристически агенции, които вече са разпространени на техните сайтове.
Българското външно министерство е предприело постъпки за отправяне на официално запитване към турските власти какво означават новите разпореждания. Отговорът се очаква в следващите дни.
В Истанбул вече са получени 3 сигнала за задържане на регистрирани у нас леки автомобили, които са управлявани от лице, различно от това, на което при влизане в Турция е вписан автомобилът, въпреки че същото е било в колата. Има и случаи с официално упълномощени лица, казаха от МВнР.
Публикуваните изисквания имат за цел да предупредят българските граждани, на които предстои пътуване в близките дни, докато се получи официалното тълкувание от турските власти, съобщават от МВнР, цитирани от националното радио.
Твърдението, че публикуваните във Фейсбук изисквания за влизане и пътуване с автомобил в Турция са фалшива новина, е НЕВЯРНО. Страницата на дипломатическото ни представителство в Истанбул във Фейсбук, на която са публикувани изискванията към българските граждани за пътуване и пребиваване в Турция, е легитимна.
Забавянето на информацията в сайта на МВнР се дължи на изчакване на официалната дипломатическа грама.
Външното ни министерство очаква отговор от турските власти как да бъдат тълкувани новите разпореждания и при какви ситуации шофьор, различен от вписания на ГКПП, може да управлява автомобила.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com