Напусна ни любима поетеса. На 01.08.2021 г. си отиде голямата Лиляна Стефанова, съобщи Епицентър.бг, позовавайки се на семейството й.
"Надявам се, че нейната обич и творчество ще остави светъл лъч във всеки един от Вас", пишат близките й.Както тя самата каза: "Моят живот е чудотворство"
ЧУДОТВОРСТВО
Какво чудотворство
да се откриеш
в неуловими съзвучия,
в думите,
в тайните на душата си.
Да се откриеш
в болката,
в надеждата,
в гордото Мога!
Да се откриеш
в нови пространства,
приятелства,
в красотата на изгрева,
в тъгата на залеза,
в зелената лудост на вятъра.
Да се подгонят
рими и багри
и да викнеш пияна от дързост:
Успях!
(София , 04.2020г.)
Нека заедно я изпратим да твори в Царството небесно!Поклонението ще се извърши в Ритуалната зала на Централните софийски гробища в петък 06.08.2021г. от 10.00ч.
"Стандарт" изказва съболезнования на семейството на Лиляна Стефанова
Лиляна Стефанова е родена на 17 април 1929 г. в София, в семейство на учители. Баща й завършва Духовната семинария на Екзарх Йосиф в Цариград и българска филология в Софийския държавен университет. Пише и публикува стихове с псевдоним Димитър Бодрин. Майка й – от рода на легендарния македонски революционер и учител Пере Тошев – също е учителка.
Лиляна Стефанова завършва висшето си образование в Москва, в Държавния институт за театрално изкуство ГИТИС със специалност режисура, по-късно приета в Литературния институт „Максим Горки“.
Специализира в Лондон (1965 – 1967).
Завършва Писателската програма към университета в Айова, САЩ (1988).
В Опитния театър на Стефан Сърчаджиев и Петър Стойчев играе главни детски роли в пиеси за деца (1938 – 39). Като ученичка за първи път публикува стихове – в-к „Средношколско единство“ (1945), в-к „Литературен фронт“ (1947).
Първата си книга със стихове издава още като студентка (изд. Народна младеж, 1952). Преведена на руски език излиза в Москва с висока оценка от руската критика (1953).
Автор е на повече от петдесет книги поезия, проза, есеистика, творби за деца, публицистика, драми. Нейни стихове и проза са преведени на 31 езика. Общият тираж на книгите ѝ надхвърля 1 милион екземпляра.
В различни години – председател на Кабинета на младия писател (1957 – 1960).
Зам. гл. редактор на сп. „Септември“ (1964 – 1965).
Създател и главен редактор на сп. „Обзор“ (1967 – 1987).
Гл. редактор на в. „Литературен фронт“ (1988 – 1989).
Зам. кмет на София (1977 – 80). Зам. министър на образованието (1980 – 1984).
Председател на Българския ПЕН център (1980 – 1990).
Секретар на комисията за култура на Международния комитет за европейска сигурност и сътрудничество в Брюксел.
Дълги години участва в големи форуми на ПЕН и МАЛК в Ню Йорк, Токио, Париж, Лондон, Мадрид, Кеймбридж, Рим, Каракас, Хелзинки, Монреал, Сеул, Брюксел, Сан Марино, Лугано, Маастрихт, Хамбург и др.
Публикува разработки за естетическо възпитание в нашето училище (награда от ИНСЕА, световна организация за естетическо възпитание). Пише и издава книги със стихове и поеми за деца повече от тридесет години.
Поезията ѝ за най-малките десетилетия е в читанки и буквари, на страниците на всички наши периодични издания за деца.
Нейните книги, преминали през много поколения, са богато илюстрирани от видните художници Мана Парпулова, Иван Богданов, Борислав Стоев, и др.
Носител е на престижни национални и международни награди за литература, между които и за поезия за деца.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com