Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г.
Срокът започна да тече на 30 октомври. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. Това заявиха от Националната агенция за приходите (НАП), пише focus-news.net
Размерите на данъчните облекчения за придобитите доходи през 2024 г. се запазват същите като през предходната година. Сумите, които може да възстанови НАП, са в зависимост от броя на децата:
- за едно ненавършило пълнолетие дете облекчението от годишната данъчна основа е 6 000 лв., а сумата за получаване до 600 лв.,
- за две - 12 000 лв. и сума за получаване до 1200 лв.,
- за три и повече - 18 000 лв. със сума за получаване до 1800 лева.
- за отглеждане на едно дете с увреждания облекчението от годишната данъчна основа е в размер на 12 000 лв., като сумата за получаване е до 1 200 лева.
Това са средствата, които могат да бъдат получени, когато лицата не са ползвали облекченията при авансовото облагане на доходите.
За да ползва данъчните облекчения, физическото лице (включително едноличен търговец) трябва през 2024 г. да е получавало доходи, облагаеми с годишни данъци (данък върху общата годишна данъчна основа или данък върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец).
Хората без доходи, или само с необлагаеми такива, като обезщетение за майчинство например, както и само с доходи, облагаеми с окончателен и/или патентен данък, не могат да се възползват от облекченията, но това може да направи другият родител, ако отговаря на условията, допълват от НАП.
Условията за ползване на данъчните облекчения за деца и деца с увреждания са подробно описани в сайта на НАП. Едно от най-важните изисквания за прилагане на облекченията е родителите да нямат публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение.
От НАП съветват гражданите да проверят онлайн с персонален идентификационен код данъчната си сметка за задължения преди да ползват данъчно облекчение, за да избегнат неудобства.
Освен през работодател, другият начин за ползване на годишния размер на данъчните облекчения е с подаване на годишна данъчна декларация в НАП в срок от 10 януари до 30 април 2025 г. В този случай паричните суми ще бъдат възстановени след проверка от приходната агенция в срок от 1 месец след подаването на декларацията.
Подробна информация за данъчните облекчения има в сайта на приходната агенция, Facebook страницата на НАП, а телефонна консултация по тези въпроси може да се направи с Информационния център на телефони: 0700 18 700 или 02 9859 6801, както и на имейл: [email protected].
От следващата година е възможно да има промени в условията за изплащане на данъчните облекчения за деца. Предложението на Министерството на финансите е облекчението да се ползва от родителя, на когото са предоставени родителските права в случаите на развод и само ако този родител няма достатъчно доходи, облекчението може да се ползва изцяло или частично от родителя, на когото не са предоставени родителските права, предвиждат промените.
Същото правило ще важи и за случаите, когато родителите нямат сключен брак.
Предвидена е и изрично уредба за възстановяване на ползвано данъчно облекчение в нарушение на закона в посочените по-горе два случая.
Данъчното облекчение за деца и за деца с увреждания се ползва при условие, че другият родител няма да ползва намалението за съответната данъчна година.
В практиката често се констатират случаи, при които родителите, на които не са предоставени родителски права, ползват данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания чрез работодател или с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, без да уведомят другия родител и по този начин го лишават от възможността да прилага съответното намаление, обосновават се вносителите на промените в Закона за данъците на физическите лица.
С промените в закона въвеждат и нови глоби или санкции, свързани с непредставяне в срок на информация и данни към НАП. При първо нарушения глобата ще бъде от 5000 до 15000 лв., а при повторно - от 10000 до 30000 лв.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com