- Проф. Тасев, имат ли основателна причина масовите протести срещу сметките за ток?
- Имат. Причина за протестите е един очевиден организационен гаф, допуснат от електроразпределителните компании. Те предварително са знаели, че ще има сериозна разлика в размера на сметките за ток както поради това, че се отчита по-голям период, така и поради факта, че цената на електроенергията е по-висока от 1 юли миналата година и не на последно място - поради по-студеното време през декември. Знаейки всичко това, те трябваше да проведат проактивни мероприятия далеч преди да изпратят декемврийските сметки. Но от позицията на своето монополно високомерие те тръгнаха да обясняват едва постфактум това, което трябваше да обясняват преди. Това доведе до тези спонтанни протести. Лошото е, че вече се чувстват и опити те да бъдат организирани.
Разбира се, реално проблемът не е и никога не е бил в цената на тока, а в политиката на доходите. И това е проблем на целия преход. Защото ние имаме равновесие в икономиката, но на нивото на бедността, което обаче поражда много сериозни проблеми. Освен това кризата не е абстрактна, а е реална и тя засяга първо хората с най-ниски доходи. И при това ниво на пенсиите е повече от ясно, че сметките за ток на много от възрастните хора дори надхвърлят доходите им.
- Но ЕРП-тата не обичат да обясняват. Ние си спомняме и проблемите с опита да се въведе тримесечно отчитане на потребената енергия. Те са монополисти, решават и действат!
- Време е обаче да се научат, защото виждате, че това води до протести! Като тези протести, които са чисто икономически, полека-лека се превръщат в политически. А аз от 12 г. обяснявам какво е влиянието на нестабилността на енергийната система върху стабилността на държавното управление. Защото ако трябва да дестабилизираш едно управление, е необходимо или съчетаване на много фактори, или само един - нестабилна енергийна система в технологичен или в ценови аспект. Затова на проблема със сметките за тока сега трябва да се обърне много сериозно внимание, и то - от всички! И аз съм повече от учуден защо ДКЕВР не се самосезира мълниеносно - защото това е неговата роля!
- Може би защото още няма председател?
- Но има заместници. Ако системата функционира правилно, смяната на нейния ръководител въобще не би трябвало да й се отразява. Затова мълниеносната реакция трябваше да бъде на самите ЕРП-та и на ДКЕВР, а не на министър Делян Добрев.
- В желанието на БСП да яхне протестите се стигна до предложение ЕРП-тата да се национализират. Възможно ли е това и до какво би довело то?
- Тази игра е играна отдавна. Тъй като проблемите с ЕРП-тата не са от вчера, по време на кабинета на Тройната коалиция беше сформирана специална подкомисия към енергийната комисия в парламента. Тогава аз бях привлечен като експерт да оформя доклада и за първи път видях прословутите договори за приватизация на ЕРП-тата, които всъщност са аналогични на договора за раздържавяване на "Софийска вода". Те така са подписани, че тяхното разваляне би породило много повече проблеми, и то не само от финансова гледна точка, но и от дипломатическа, инвестиционна и пр., отколкото евентуалните ползи, които то би могло да донесе. Така че не това е пътят.
- Как тогава трябва да се води борбата с монополистите ?
- На базата на върховенството на закона. Преди време консултирах една национална инициатива - гражданското движение "Днес". Тогава бяха събрани над 700 хил. подписа и бяха внесени в парламента предложения, осем от които влязоха в изменението за Закона за енергетиката и в подзаконовота нормативна уредба. И тези предложения, а и не само те, вече започват да притискат законово все по-силно ЕРП-тата. И днес всеки, който поне малко разбира от финанси, ако вземе официалните им отчети и си направи труда да ги анализира, ще се убеди, че през последните години ЕРП-тата са силно притиснати от законовата рамка и че техните печалби силно намаляват. И една от причините ЕОН да напусне страната беше именно това. Сега ЕРП-тата изпитват сериозни проблеми с това, че трябва да обслужват източниците на възобновяема енергия, поради което те трупат колосални загуби, особено ЕВН. Така че митът за това, че ЕРП-тата са ни яхнали и трупат на наш гръб несметни богатства, вече не е толкова верен. Така че само чрез няколко промени в закона техният монопол беше орязан.
- Явно недостатъчно!
- Да. Но редно е да споменем и това, че вече декларативно ДКЕВР им намалява загубите от пренос и разпределение, както и от кражби. Да, клиентите винаги плащат загубите, но не неконтролируемо, а напротив - те вече са поставени под лупа от ДКЕВР. И докато по-рано загубите на ЕРП-тата стигаха до 28%, те вече паднаха под 15%. Регулаторът им казва: Нас не ни интересува, че загубите ви са големи. Ние искаме те да паднат под 15%, догодина ще искаме да бъдат намалени на 12%, следващата година - на 10%, и т.н., така че правете си сметката. Което означава, че ЕРП-тата трябва да направят инвестиции, които ще им позволят да се вместят в тази вече нормирана загуба.
Друг проблем е аутсорсингът. Пак по наше предложение вече има решение на ДКЕВР да контролира дейностите, които се възлагат на външни фирми. Като тезата е, че аутсорсинг се допуска само ако той води до намаляване на разходите, а не обратното. Това например са сезонните дейности, които е по-добре наистина да бъдат дадени на външни фирми, вместо ЕРП-тата да поддържат цяла година персонал за нещо, което се прави само 3 месеца в годината, да речем. Така се намаляват разходите, а не да се сключват договори с фирми за дейности на баснословни цени, с което да се разиграват схеми на източване и на тази база да се настоява пред ДКЕВР за вдигане на цените. От друга страна Комисията за защита на потребителите прие решение, което забранява на ЕРП-тата в случай на проблем с електромера да ви изключат веднага тока, а вие да се оправдавате след това. Сега сменихме схемата така, че ЕРП-тата да бъдат заинтересовани от бързо решаване на проблема, а не, както беше по-рано - да те задължат да платиш примерно 1000 лв. и да ходиш месеци по мъките, за да доказваш, че не си изразходил ток за такава сума. Освен това вече беше регламентирано съотношението собствен/привлечен капитал. Преди години беше дадена 16% норма на възвръщаемост върху инвестирания собствен капитал, докато сега е намалена на 12%, а може би ще падне и още.
Затова не трябва да се говори за национализация, а да се засили ролята на регулатора. Роля, която, както вече казахме във в. "Стандарт", с либерализацията постепенно ще се свие до няколко неща - достъпа до мрежата високо напрежение и преноса по нея, достъпа до разпределителните мрежи и преноса по тях, както и върху качеството на електроенергията. Това е. А въпросите за цената за крайния потребител ще се решават от самия пазар.
- И все пак редно е да се обясни дали сметките за ток са надписани, или това са реално изразходени количества енергия и съответните суми наистина са дължими, нали?
- Има и надписани. Дори в моята сметка видях, че не са отчели точно енергията, а са ми начислили по-голямо количество, отколкото съм потребил. Въпреки това аз съм спокоен, тъй като следващия месец ще ми дойде по-малка сметка, така че ще бъда компенсиран. Но ЕРП-тата не могат да разберат, че по този начин се самоубиват, като искат да ги кредитираме посред зима. Може би по-добре щеше да бъде да бяха ни изпратили по-ниски сметки за част от потребената енергия, като се компенсират напролет за реално изразходената, така че те да ни бяха кредитирали за декември и януари.
Според мен категорично ЕРП-тата имат пробив в системата на инкасаторите си. Много от тях ги мързи, не ходят да отчитат реалните количества ток, слагат си числа ей така, на база на някакви предишни периоди и затова се получават тези разминавания. Така че основният проблем на ЕРП-тата е чисто организационен. В края на краищата ЕРП-тата имат пълна свобода да решават какво ще правят, тъй като ДКЕВР определя пределните цени на електроенергията, а те могат да въведат и по-ниски цени, ако действително имат правилна, щадяща клиентите ценова политика. Да, разбира се, за сметка на част от печалбата, но това си струва, за да могат да поддържат пазара, който е критичен, особено през зимата. Така че те, ако искат, могат да намаляват цените през зимата, а през лятото да ги увеличат и това няма да е непазарно, а напротив. Така че няма смисъл сега шефовете на ЕРП-тата да си скубят косите и да ходят да обясняват от медия в медия като латерни. Трябваше да го направят преди това. Затова нека тези протести да им послужат като последен урок!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com