- Г-н Марков, вие първи изказахте хипотезата, че е възможно изборите да бъдат касирани, а в четвъртък и Бойко Борисов заяви, че ще атакува законността на вота пред Конституционния съд.
- Развих хипотезата в понеделник, след като чух, че НФСБ е решил да оспори изборите пред Конституционния съд (КС). Като бивш конституционен съдия изразих мнение, че има всички основания за касиране на изборите. Чест прави на прокуратурата за превантивната дейност около тези бюлетини в Костинброд. В крайна сметка нещата ще отидат в съда и той ще каже има ли виновен и кой е той. Това, което стана в деня за размисъл, от гледна точка на конституционното и избирателното право няма прецедент в новата история на демократична България. През 90-те имаше много по-голямо противопоставяне - по улиците излизаха не хиляди, а милиони хора. Никоя политическа партия обаче не си е позволила да развее дори едно знаменце, камо ли да превърне изборния ден в най-ожесточената предизборна агитация и пропаганда. Изборният кодекс го забранява, това е недопустимо в една правова държава. В решение номер 4 от 1997 г. на Конституционния съд е казано, че общественият интерес налага правото на свободен избор на гражданите и на формирането на тяхното решение да е с по-голяма обществена тежест, отколкото правото на политическа агитация и пропаганда що се касае до изборния и предизборния ден. "Агитацията и пропагандата 24 часа преди произвеждането на изборите би представлявало недопустимо посегателство върху формиране на свободната воля на гражданина и избирателя ", пише в решението. Тоест КС квалифицира с много тежки думи едно такова евентуално нарушение, а то беше толкова драстично - пред очите на целия народ. Поне няколко партии, три от които влязоха в парламента, отправиха много тежки квалификации към противникова партия. Дори един лидер се унесе дотолкова, че каза, че сме в навечерието на държавен преврат. Всичко това изключва законни избори, поради което чест прави на Борисов и на другите партии, които решат да сезират КС. Само съжалявам, че органите, които също имат право да го сезират - президент, главен прокурор и Министерски съвет, не го правят .
- Според вас как ще постъпят конституционните съдии, ако се изправят пред подобен тежък казус?
- Какво ще реши съдът? Разбирам, че той ще бъде в много тежко положение да касира цял един вот, но ще бъде в същото положение и ако не го касира, защото косвено ще каже: "Давайте, братя българи, в изборния и предизборния ден правете каквото можете - манифестации, митинги, стреляйте се един друг, ходете по къщите да агитирате, обикаляйте по медиите, където ви пуснат. Всичко може в тази страна". Заради глупостта на старата десница Петър Стоянов да не стане конституционен съдия и евентуален председател на съда, топката попадна при ярък представител на г-н Първанов - Борис Велчев. Не казвам нищо лошо за колегата, но в КС ще има много сериозен дебат. Надявам се, че медиите ще отделят същото внимание на това безобразие, каквото отделиха на бюлетините. Защото при бюлетините може да се говори за някакво намерение да се опорочат изборите, а тук говорим за консумиран факт. Няма извинение за тези драстични нарушения. Оттук нататък всяка партия е свободна чрез съответните органи да изпрати жалба до КС в 15-дневен срок. Те играят ролята на пощенска кутия - примерно жалбата се пуска чрез главния прокурор и той я препраща до Конституционния съд. Така постъпи Синята коалиция през 2009 г. Жалбата няма да попречи на свикването на 42-то народно събрание. Парламентът се конституира и действа до произнасянето на КС. Няма никаква драма.
- Главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че изявлението на прокуратурата не е дало повод за последвалите крайни партийни интерпретации на акцията в Костинброд.
- Главният прокурор ми стана много симпатичен, тъй като на един много приятен юридико-народен език каза: "Тези господа от партиите, които експлоатираха превантивната дейност на прокуратурата, не направиха добре и ЦИК следва да се занимае с тях". Само че не ЦИК, а Конституционният съд следва да се занимае със законността на изборния процес. Цацаров намекна деликатно, че се е извършило безобразие, защото не му е работа да употребява политическа реторика.
- Как конкретно ще процедира КС?
- Конституционният съд трябва да вземе предаванията от телевизиите и да се запознае с публикациите в печатните и електронните медии. Да чуе пресконференциите на партиите, ако вече не са ги чули. Надявам се, че партиите, които ще сезират КС, ще изпратят един тон нагледни материали. За да отмени вота, съдът трябва да установи, че има тежко нарушение на изборния процес. Нарушено е най-свещеното право на избирателя - свободното формиране на воля. Тук КС се произнася не по конституционност, а по това има ли нарушение на Изборния кодекс и какво е то. Ако има нарушение и то е тежко, касира избора.
- Какво ще стане, ако КС отмени вота?
- Ще се повтори целият изборен процес. Отиваме на нови избори, накъдето и без това сме тръгнали. Като гледам как се дърлят и не могат да постигнат съгласие за общо правителство, това ми се вижда най-вероятният изход.
- Кой има по-голям шанс да направи кабинет - ГЕРБ или БСП?
- Мисля, че ГЕРБ няма да може да състави кабинет. Волен Сидеров, когото познавам още като главен редактор на вестник "Демокрация", е умно момче и не е толкова глупав да се подвежда евтино. Сега му е паднало да стане арбитър. Той никога не би се съгласил да застане до ГЕРБ, а според мен няма да подкрепи и БСП при втората въртележка, защото червената партия в момента върви в комплект с ДПС. Ако се съгласи на нова тройна коалиция, Сидеров ще си загуби електората за нула време. Той ще бламира и втория мандат и при третото завъртане ще поиска "Атака" да вземе мандата. Президентът Плевнелиев няма да може да предпочете ДПС както миналия път, защото всичко зависи от "Атака". По този начин Сидеров може да каже: "Нали искате програмно правителство? Ето ви моята програма - антимонополна и социална. Стига сте се накланяли към тоя Брюксел. Гласувайте". Защо му е да подкрепя експертно правителство на БСП и ДПС, освен от страх да не му разбият групата. Не изключвам кабинет с мандата на "Атака", ако Сидеров според логиката си изиграе картите логично.
- През 90-те вие бяхте един от водещите политици на СДС. Мъчно ли ви е, че останаха извън парламента?
- Вече не ми е мъчно. Още през 2001 г. им казах, че разделяйки се на три, ще бъдат бити поединично и изхвърлени от всички власти. Накрая тези избори се оказаха една панихида за старата десница. И всичко стана на личностна основа: "Петьо не е нашият кандидат, тоя не е нашият, оня не е нашият - и накрая изпаднаха зад борда, няма да имат субсидия, ще им закрият и офисите. Много печален е краят на десницата, но тя сама си го направи.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com