Н. Треан: Нужна е стратегия за развитието на държавата

Инвестираме в екология и образование, казва Никола Треан

Н. Треан: Нужна е стратегия за развитието на държавата | StandartNews.com

Никола Треан има швейцарски и френски произход. Роден e на 7 септември 1971 г. в Понтарлие, Франция. Образованието си завършва в университета за приложни науки в Лозана, Швейцария. Допълнително специализира в областта на управлението, стратегическия маркетинг и финансите в IMD (Лозана). Професионалната си кариера започва през 1998 г. като инженер в областта на производството на полупроводници в швейцарската компания "Исмека". По-късно продължава развитието си в белгийската компания "Експект" като глобален мениджър "Обслужване на клиенти" за Европа. Година по-късно е назначен за генерален директор на българския клон на компанията. От 2003 до 2007 г. Никола Треан работи в "Мелексис" България - производител на автомобилни микрочипове - като изпълнителен директор с отговорност за над 400 служители.

През август на 2007 г. като изпълнителен директор се присъединява към Групата Кумерио, днес "Аурубис". През 2012 г. тя е обявена за втората по големина компания по обем на приходите и най-печелившата металургична компания в България. "Стандарт" се срещна с Никола Треан за интервю, след като той получи почетния знак на Химикотехнологичния и металургичен университет.

- Г-н Треан, впечатлен съм от думите ви в залата на ХТМУ, че най-важни са младите хора и трябва да се инвестира в тях. Виждате ли потенциал в това отношение в българските студенти и специалисти?

- Да, виждам много можещи млади хора в България. Интелигентни, умни. Въпросът е как да ги мотивираме да останат тук. Разбира се, нашата компания се стреми да им дава работа, възможности. Положението в страната обаче е по-различно, нали!

- Как тогава да ги задържим? На запад бягат не само инженери, но и лекари, и всякакви специалисти.

- Най-важното е да им покажем, че държим на тях и че имат бъдеще в България. Естествено започва се от образованието. Затова и нашата компания подпомага не само ХТМУ, а и други образователни проекти. После

осигуряваме работа на най-добрите от студентите

Останалото е държавна стратегия. А такава липсва за това какво да се развива България - високи технологии, химия, металургия и т.н. Смятам, че в момента не се прави достатъчно за хората да бъдат мотивирани, да вярват, че имат бъдеще в България.

- Какви са последните инвестиции в "Аурубис", към какво се насочвате?

- Инвестираме предимно в ефективност, в екология и в образование. Имам предвид и обучението на работещите в компанията. Винаги се стремим да имаме най-модерните технологии. Тази година внедрихме система за пречистване на газове, също така на отпадни води от дъждовно-дренажната канализация. Значи през изминаващата година основно сме инвестирали в екология. Затворихме и за планиран ремонт, като целта беше да се модернизираме още повече.

- Обявиха ви миналата година за втората по приходи компания в България, целите ли се в първото място?

- Да, винаги е добре да си на първото място, но нашата цел е друга - какво ще донесем на хората, на държавата и каква ще е печалбата. Тя е по-важна от приходите, нали (смее се)! Ако гледаме печалбата, ние бяхме първи и миналата година. Това е същественото.

- Вашият бизнес е показателен за икономиките и на Европа, и на България. Накъде отиват нещата?

- Трудно е да се даде оценка, защото Европа все още не е напълно възстановена икономически. Със сигурност вътрешният пазар в България не е толкова добър също. Ние обаче сме изключително ориентирани към експорт, така че миналата година беше изключително добра за "Аурубис". През тази година нещата са "и така, и така". Ако трябва да обясня по-подробно - ние сме активни на 4 пазара: този на концентрати, на рециклиране, на производство на сярна киселина и на други вторични продукти. Така че в момента един върви, други два - не толкова. Но като цяло нещата са отлични. Но да обобщим - икономическата ситуация не е много обещаваща. Специално българският пазар към момента е надолу.

- Последно, как се чувствате в България, как виждате страната ни извън бизнеса?

- Аз винаги съм се чувствал много добре в България, харесвам страната ви. Отдавам го и на моя начин на мислене. Гледам да забелязвам положителните неща, а в България има много, много такива. Негативните просто не ме интересуват. Имам доста приятели в страната ви, много социални контакти и ангажименти, забавления. Да ви призная, живея много добре в България.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай