Моята роля е да спра един ужасяващ пъзел

ГЕРБ и БСП си играят своя мач, което вбесява 85% от хората, казва Меглена Кунева

Моята роля е да спра един ужасяващ пъзел | StandartNews.com

Лидерът на "Движение България на гражданите" Меглена Кунева коментира пред "Стандарт" ситуацията в страната, както и какво събира и разделя петте формации, които започнаха преговори за бъдещо дясно обединение.

- Г-жо Кунева, докъде стигнаха консултациите с останалите 4 партии за синьо обединение?

- Ние обсъдихме въпроса за обединение, нашите членове го възприемат нормално. При нас нещата се случиха точно така - ние имаме хора от ДСБ, СДС, НДСВ и много, които никога не са се занимавали с политика. "България на гражданите" е хомогенно цяло и никъде не се вижда "ръб". Така че подобно обединение е възможно. То е основано на няколко основни неща - прозрачност, ясна разделителна линия между бизнес и политика, спокойствие за бъдещето у хората. Винаги съм казвала, че на България й трябва политическа иновация. Тя минава през това партиите да отстъпят назад и съзнателно да дадат пространство на гражданското общество. Затова за мен в обединението партиите са само единият елемент, другият са гражданските организации и личностите. Подчертавам, че това не са разговори за коалиции, а за оценка на ситуацията и споделяне на ценности.

- Каква форма на обединение ще търсите тогава?

- Нека да извървим пътя спокойно, с нужното убеждение, че това няма да бъде решение на партийните централи, а на хората. Разделителната линия е в нуждата да се отграничим от определени практики, да има граждански контрол. Партиите могат и трябва да представляват гражданските организации без гордост и предразсъдъци.

- Как се определихте помежду си тези пет партии?

- Ние се отзовахме на поканата на ДСБ. Невинаги може да сме на едно мнение, но мисля, че трябва да си говорим, ако има несъгласие. Представете си ЕС. В него има страни, които са въвели еврото, които са в Шенген, и други, които са извън, но това не ги прави по-малко съпричастни към общата идея. Така и партиите, ако са непримирими по едни позиции, нека се обединят в други. Нека кажем, че българското образование е най-важното за нас, защото от него зависи бъдещето ни. Или пък изборният кодекс - изчистването на списъците от "мъртви души", въвеждането на машинното гласуване като първа стъпка, на активната регистрация. Нима за това не е нужен широк консенсус?

- Защо ГЕРБ и СДС нямат място сред тези партии?

- Има много въпроси, на които ГЕРБ трябва да даде отговор. Изборите бяха проведени по времето на служебното правителство, но техният генезис е осъществен от ГЕРБ, много от вбесяващите неща са свързани с предишното управление и ние не трябва да си затваряме очите. Не ми харесва и това, че ГЕРБ абдикира от парламента. Вземете обществените поръчки, подслушването, съдебната система. Срамните практики за купуване на гласове, натискът над медиите, политическото кадруване дават своите плодове, те са непреодолими бариери и нямаме право да ги забравим.

- Ако в ГЕРБ си направят самокритика, има ли шанс да намерите допирна точка?

- Не, в морала на политиката няма "ако". Правиш го и едва тогава може да се говори за публична оценка.

- А СДС и неговият лидер Емил Кабаиванов?

- За тях се отнася същото, каквото и за ГЕРБ. "България на гражданите" беше яростна опозиция на ГЕРБ и БСП. Въпреки яростните атаки - не съжалявам. Усетих какво означава партиен картел. Това, за което говоря, е само върхът на айсберга. Отдолу текат много тежки зависимости и те не са полезни за никого.

- Тези тежки зависимости са междупартийни или между бизнес и партии, криминален контингент и партии?

- Няма как да не видим, че дълбочината на политическата криза е засегнала и икономиката, и политиката. Това срастване се нарича олигархия. ГЕРБ е опозиция, но излиза от парламента, Сидеров влиза с пистолет в пленарната зала, премиерът без публично обсъждане прави няколко назначения, най-фрапантното от които е шефът на ДАНС, лидерът на европейските социалисти и председател на ПЕС Сергей Станишев търпи изстъпления в парламента и не ги спира, макар че може. Председателят на ДПС Лютви Местан, който е участник в правителството и оглавява либерална партия, е част от общото заложничество от "Атака". Изобщо стана така, че имат правителство, а нямат достойнство.
Ако трябва да избираш, по-добре е да имаш достойнство. Ако утре се окаже, че мястото на "Атака" се заеме от ГЕРБ, това ще е перфектно подготвен сценарий, за да се размие отговорността и да се поддържа картелът.

- Кой седи зад този сценарий - Бойко Борисов заяви, че е Ахмед Доган?

- Не бих могла да спекулирам. Вероятно г-н Борисов има много точно информация, за да говори така. Но аз мога да ви кажа кой може да спре сценария - тези 85%, които подкрепят протестите и които правителството се прави, че не съществуват. Виждам как се съединяват частите на един ужасяващ пъзел, но моята роля е да го спра. Смятам, че трябва да лекуваме тази язва с повече демокрация - тоест повече участие на хората във властта.

- Управляващите твърдят, че няма да се вслушат в протеста, защото това не бил гласът на повечето хора. Нормално ли е?

- Не, по време на кампанията нашият слоган "Да на нормалността" събуди много симпатии, но и критики. Какво толкова, казваха някои хора, може ли това да бъде цел. Но сега не се сещам някой политик да не е казал "Това не е нормално" или "Крайно време е да се върнем към нормалността". Всички осъзнават колко ненормална е всъщност ситуацията, защото опозиция и управляващи не са на мястото си и не се вслушват в гласа на хората.

- Защо не се вслушат в народа си - нали той е суверенът?

- Аз смятам, че картелът се опитва да се задържи във властта на всяка цена. И в момента ГЕРБ и БСП си играят своя мач, нямат разговор с онези 85% от хората, които не харесват политическата система у нас. Не може да избираш ГЕРБ, за да не дойде БСП и обратното. Избор има и извън тях.

- Ще бъде ли наказано това поведение в дългосрочен план, ще има ли последици за БСП, ДПС, "Атака"?

- Според мен властта се надява на лошото време, умората и надеждата, че когато то се оправи хората ще отидат на море. Това не е управление, това е смехотворно. Повече се разчита на природните явление, отколкото на разума. Ако не беше тъжно, щеше да е смешно. Най-лошото би било, ако на хората им "писне", само че това ще е краткосрочно решение. Бездействието също е избор и носим отговорността за това да излезем или да не излезем да гласуваме.

- Смятате ли, че тезата "оставка в този момент би въвела страната в по-голяма криза" е вярна? Ще загубим ли евросредства без правителство?

- Не бива да се спекулира със загубата на европейски средства. Няма план "Орешарски", има хаотични мерки, с които се цели да се отклони вниманието на хората и да се изморят от протестите. Подкрепата на "Атака" за това правителство ще нанесе много повече вреда на страната ни пред ЕС. Единствено протестите допринасят за промяната - не политиците, а гражданското общество спря всичко пошло. Ако правителството беше морално, щеше да каже - ще работим в стил "служебен кабинет", т.е. колкото време е нужно, за да свършим тези няколко стъпки. Очертаването на тези стъпки и връщането на ГЕРБ в ролята им на опозиция в пленарната зала би поправило донякъде нещата.

- Какво се опита да каже Барозу на Орешарски при първата им среща в Брюксел - подкрепи го или го порица?

- Барозу каза действията на партиите да са в името на хората, а не на партийните централи. Но аз не вярвам, че БСП, ДПС и ГЕРБ притежават необходимата политическа отговорност, за да се вслушат в това послание. Бях им два пъти изборен опонент, те са меко казано неприлични. Тези партии предпочитат избори през няколко месеца, но не и разбиване на статуквото. Сега в парламента се случва още нещо, което е безочливо. Това е идеята на "Атака" да се отнемат субсидиите на извънпарламентарните сили. Тя е нещо като реставрация на комунизма -който има пари, прави партия, който няма - не ни пречи на светлото бъдеще. В "България на гражданите" сме "за" намаляване на всички субсидии на партиите, а не само на извънпарламентарните. В интерес на всички е партиите да се нормализират. Обикновено това става чрез минаване в опозиция.

- Какво следва оттук нататък - оставка, предсрочни избори или ...

- Не правя прогнози. Ситуацията в момента е такава, че всеки 6 от 10 българи не са представени в парламента. Няма действаща опозиция, правителството зависи от капризите на националистическа партия с притеснително поведение и риторика. Парламентът и правителството са загубили легитимност. Ако кабинетът започне да работи като тип "служебен" и бързо се предприемат предсрочни избори, нещата вероятно биха се променили.
Дано партиите да използват времето и да сложат цялата истина на масата, дано осмислят какво вбесява хората.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай