Не тревожни, а чудовищни са новините, които идват от древното сирийско селище Маалюла, намиращо се в пустинята на около 50-ина километра североизточно от Дамаск. Агенциите съобщават, че бунтовници ислямисти са опожарили една църква, други две са разграбили, опустошен е манастирът "Св. Сергий и Св. Бакхус" - все светини за християнството, включени в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Под дулата на калашниците принуждавали местните (80% от тях са християни) да приемат исляма.
---------------------------
По изтерзаната днес сирийска земя се намират едни от най-светите за християнството места. Днес светлият спомен ме връща към древни църкви и манастири, старинни икони и вълшебни песнопения. Маалюла е потресаващо място, което носиш в себе си цял живот. И сега са пред очите ми са живописните бели, жълти и сини къщи, залепили се сякаш по склоновете на планината Каламун. Тук, в скалите, е пещерата, в която е живяла и е погребана Св. равноапостолна първомъченица Текла. Тя била вярната сподвижница на апостол Павел. Проповядвала учението на Исус Христос и, според преданията
Св. Текла вършила много чудеса
До мястото на убежището си основала манастир, който носи името й. Смята се, че той е най-старият в света действащ християнски манастир. Към него водят безкрайни стълби, а когато има служба, всичко се омагьосва от дивни песнопения. Удивителни чувства събуждат тези прекрасни мелодии, отекващи в суровите скали.
В пещерата на Св. Текла бил направен олтар, където християните се молели до III век. Запазен беше до ден днешен и силно се надявам да не е вече разрушен. Там, край него, се запознах с монахинята Иман, която почти не отронваше дума, а ръцете й бяха заети да топи памучета в осветен елей, за да се раздават за здраве на богомолците. Манастирът се издържаше от дарения, монахините отглеждаха зеленчуци за тяхната кухня и за пазара, продаваха и маслини. Казаха ми също, че се грижат за момичета сирачета, които по-късно пожелавали да останат в святото място като монахини.
В Маалюла има още един манастир. Ако тръгнеш пеша към него, трябва да се провреш през много тесен проход. Според преданията
Господ разцепил планината на две
за да помогне на Св. Текла да избяга от преследващите я римляни. Древният манастир и църквата му носят имената на светите мъченици Сергий (Саркис на арабски) и Бакхус. Двамата били офицери от римската армия и не искали да се отричат от вярата си. Църквата се смята за един от най-старите в света християнски храмове. И манастирът, и църквата са били изградени върху стар езически храм в периода 313-325 г. Твърди се, че намиращата се тук икона на Богородица с младенеца е древно копие на оригинала, рисуван от самия евангелист Лука. Това, което прави обаче църквата единствена, са нейните олтари. Главният е посветен на Св. Сергий и прилича по направа на местата, където се извършвали езическите жертвоприношения, но пък няма улей за изтичане на кръвта на животното. Това дава основание на учените да смятат, че в онази епоха християните все още не са имали ясна концепция за храмовете си.
Ще бъде
огромна загуба за човешката цивилизация
ако е посегнато на тези древни светини. В омразата си към християнските и неислямски ценности воинстващият ислям няма спирачки и задръжки. Помним какво свършиха талибаните в Афганистан - с артилерия и танкове разрушиха световноизвестни гигантски статуи на Буда в централната провинция Бамиян.
3000 г. пазят жив езика на Христос
В манастира "Св. Сергий и Св. Бакхус", това невероятно място, където древността "диша" навсякъде, се запознах с едно чудесно момиче, което работеше там. Жоржет Халаби посрещаше туристите и поклонниците с милата си усмивка. От нея чух на арамейски молитвата "Отче наш", която завършва с познатото ни "Амин!". Маалюла е истински феномен в днешния компютъризиран свят, защото вече 3 хилядолетия пази жив езика, на който е говорил Исус Христос. Арамейският е оцелял в градчето и в още две съседни села. По времето на Спасителя е бил езикът на целия Близък изток. Знае се, че първоначално Евангелието на Матея и някои ръкописи от Мъртво море са били написани на него. Жоржет Халаби ми разказваше, че го е учила от баща си, защото майка й починала отдавна. Така, предавайки го от поколение на поколение, съхранили арамейския език. Опазен цели 3000 години, днес има опасност хората, които го знаят, да бъдат избити или прокудени, а храмовете им разрушени. Остава ни само да се молим това да не случва. Да се молим за Маалюла!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com