Преди да влезе в дипломацията, посланикът на Ирак у нас Асад Ал-Самарай е бил шеф на търговско дружество и собственик на строителна фирма. Две години е кмет на Самара. След това е посланик в Йемен. В България е от юни 2013 г. От февруари т.г. е доайен на арабските посланици в София.
- Ваше превъзходителство, какви са изводите от неотдавнашния първи българо-иракски икономически форум в София?
- Форумът и усилията да се съберат толкова много представители на бизнеса от България и Ирак от различни сектори изисква много усилия и е важна крачка към задълбочаване на двустранните икономически и търговски отношения. Що се отнася до по-конкретните резултати, надявам се, че ще бъдат явни, когато се създадат директни контакти между фирмите. .
- Какви са сега възможностите за активизиране на икономическите връзки между двете страни?
- В момента Ирак представлява огромна работилница. Във всички области кипи възстановяване на страната. Многобройни фирми от целия свят работят в икономическия сектор в Ирак. Българските фирми също трябва да се възползват. Те имат имат много предимства, защото разполагат с необходимия опит и предлагат конкурентни цени.
- Какво трябва да направят властите в София и Багдад, за да улеснят бизнес контактите, търговията и инвестициите? Кога се очаква да пристигне български посланик в Багдад?
- Първата крачка вече е направена в София, следващите крачки зависят от бизнесмените от двете страни. Има един важен въпрос, който бе посочен по време на форума: улесняване на издаването на входни визи на иракски бизнесмени. А пристигането на български посланик в Ирак е въпрос, който трябва да бъде решен от МВнР на България.
Тук бих искал да отбележа, че зам.-министърът на икономиката и енергетиката г-н Красин Димитров заяви по време на форума, че неговото ведомство ще направи необходимите консултации за активиране на дейността на българското посолството в Багдад, както и по въпроса за улесняване издаването на български визи. Г-н Димитров потвърди, че министерството му полага усилия за откриване на консулство в столицата на иракския Кюрдистан - Ербил. Важен въпрос е и откриването на директна въздушна линия между двете държави.
- В Ирак всеки ден от атентати загиват хора. Не е ли това пречка пред бизнеса?
- За съжаление това се случва сега в Ирак, но властите полагат големи усилия за борба с престъпността и терора. Взети са специални мерки за сигурност по отношение на всички бизнесмени, особено за чуждестранните.
- Правителството на Ирак има петгодишен план за възстановяване на страната. Какво може да бъде участието на български фирми в този план?
- Българските фирми, които имат голям опит в сферата на инженеринга и строителството, могат да участват в конкурсите и търговете за големите инфраструктурни проекти в Ирак.
Става въпрос за построяването на близо 5 млн. жилища и 3000 училища. Иракската държава ще осигури допълнително 70 млрд. долара за реконструкция на определени обекти от инфраструктурата.
- На форума в София стана дума за интереса на иракчани да идват на лечебен туризъм в България. В ход ли е вече тази тенденция?
- Да, много иракчани желаят да посетят България, за да се лекуват или с цел туризъм. Надяваме се, че българската страна ще предприеме необходимите действия за правилното използване на този интерес.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com