Министърът на културата каза истината за трагедията с детето в Плевен

Нито един български театър не отговаря на европейските изисквания

Министърът на културата каза истината за трагедията с детето в Плевен | StandartNews.com

Нито един български театър не отговаря на европейските изисквания, приети преди четири години. Това каза в интервю за бТВ министърът на културата Найден Тодоров, коментирайки инцидента на сцената на театъра в Плевен, при който почина дете. Трагедията стана в началото на юни в Драматично-куклен театър "Иван Радоев". При падането 16-годишното момиче си чупи черепа направена му бе спешна операция. Вчера бе съобщено, че момичето е починало миналата седмица.

„Проверката на Министерство на културата приключи, но все още тече разследването на прокуратурата. Нашите колеги, които бяха на място, установиха, че има нередности. Ситуацията не е точно такава, каквато е тиражирана публично, но трагедията е налице“, каза Тодоров.

Министърът на културата поясни, че е имало обявена репетиция на детската школа към театъра в Плевен. Тя обаче е била отменена, без да се каже на децата, че трябва да напуснат сцената. Два часа по-късно се е стигнало до този абсурден инцидент.

„Репетицията е била отменена заради някакво неразбирателство между режисьора и театър-майстора за подготовката на сцената. Не е бил обсъждан обаче въпросът за сигурността“, поясни още Найден Тодоров.

Той е категоричен, че когато се работи по сцената и се знае, че там няма хора, се работи като да няма хора, чийто живот и здраве би бил в опасност.

„Три от децата са се върнали на сцената. Тогава е било изпуснато пропадалото – дупка със стълби, която се отваря умишлено в сцената по време на някои спектакли. Пуска се завеса, за да не се вижда от публиката, че отзад има други пространства. Очевидно момичето е решило, че това е някаква твърда повърхност, облегнало се е и така се е стигнало до този абсурден инцидент", поясни още министърът.

Той посочи, че все пак има някаква човешка грешка или по-скоро немарливост, защото сценичните работници е трябвало да проверят за наличието на хора по сцената.

„По време на проверките стана ясно също така, че детската школа съществува в театъра от над 20 години, но тя не е била правно и нормативно регламентирана. Тези деца са правели спектакли там, а преподавателите им са работели към школата на граждански договор. Школата е била някак пришита към театъра, но всъщност той реално не носи никаква отговорност за нея", категоричен е Найден Тодоров.

Според него инцидентът не е станал заради лошото състояние на театъра, а заради пропуск.

Министър Тодоров коментира и проблемите във Фонд „Култура”. В момента, след промени в закона, направени през февруари, министърът няма думата във фонда. Той е председателстващ заседанията на управителния му съвет, но няма право на глас. Фондът е самостоятелна институция, която трябва да подпомага министъра при изпълнение на културната му политика.

Във фонда не достигат хора. Същият брой служители, който е работел през 2019 г. с бюджет около 300 000 лева, сега отговаря за проекти по ПВУ за 96 милиона лева.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай