Метрото чисти въздуха на София

Не се е забавило пускането на третия лъч и всичко е в срокове, каза шефът на "Метрополитен"

Метрото чисти въздуха на София | StandartNews.com

Колкото повече линии на метрото има в София, толкова по-чист може да стане въздухът на столицата, смята шефът на „метрополитен“ инж. Стоян Братоев. Пред БНТ той коментира докъде е стигнало строителството на третия лъч на метрото, какви са били трудностите и ще може ли влаковете да се движат без машинисти.

По думите му ползите от метрото са несравними. „С пускането на метрото трафикът в София намалява значително. За съжаление броят на колите расте всеки ден. Ако няма метро в момента, трафикът трябва да бъде с 25 % по-голям. 10 % увеличение на трафика почти блокира основните кръстовища в града, така че правете сметка какъв е ефектът“, добави Братоев. Според Братоев на ден софиянци икономисват над 110 000 човекочаса от факта, че ползват метро, вместо леки коли или друг вид транспорт.

Предстои нова инспекция на метрото другата седмица. Според инженер Братоев в това няма нищо лошо, тъй като финансирането на строителството му е по оперативна програма "Транспортна инфраструктура" и това е един от най-проверяваните обекти. "Нашето метро е над средноевропейското - и като организация на експлоатацията, и като външен вид, много прилично метро, без да се увличаме в луксове, с едни прилични архитектурни решения", каза още инженерът.

Той обясни, че не се е забавило пускането на третия лъч и всичко е в срокове: „В момента изграждаме два участъка, всеки участък е обособен на определени позиции, строителната част завършва сега, но остават изпитанията, тестовете. Първите две метростанции - на Красно село и булевард "България" завършиха през октомври, другите станции завършват сега. Става дума за първия етап, тъй като ние изграждаме два етапа. Централният участък от Красно село до булевард "Владимир Вазов", 8 км - 8 станции, е първият етап, строителството на който трябва да завърши тази година. А следващата година трябва да завърши етапът в "Овча купел" - 4 км - 4 станции. На първия етап трябва да се направи изпитание, така че през следващите месеца ще приключат и тези процедури.“

Братоев разказа, че третата линия като геоложки условия е била много трудна - много подземни води, слаби почви. "90% от метрото в София в момента е под нивото на подземните води. На третата линия е още по-тежко, тъй като тя е по-дълбока, там водният стълб е по-голям. Най-тежко беше на станцията на НДК", обясни той.

„Влаковете се движат максимум с 80 км в час, и при тези скорости на пътуване средната скорост на придвижване на пътниците е 38-40 км/ч. С лека кола в София средната скорост е 20-24 км/ч. Софиянци дневно икономисват над 110 000 човекочаса от това, че ползват метрото“, каза шефът на „Метрополитен“.

На въпроса ще има ли влакове без машинисти той отговори, че има 4 нива на автоматика на метрото. В момента сегашните линии са 2-ро ниво - където автоматиката управлява да няма засичане на влакове, но машинистът управлява влака. „При третата линия машинистът има изключително малко функции, но е обучен да може да поеме в екстрена ситуация управлението на влака, така че в момента върви обучението на машинисти. С добавка софтуер и хардуер влаковете може да се движат без машинисти“, обясни Братоев.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай