Местният вот укрепи кабинета

Местният вот укрепи кабинета | StandartNews.com

ГЕРБ вдигна летвата, БСП изпадна от големите градове, но спря срива

Резултатите на ниво кметове показват тотално превъзходство на ГЕРБ в големите градове. Управляващите печелят на първи тур София, Бургас, Стара Загора, Варна, а вероятно и в Русе. Във Варна се очакваше да има балотаж, но Иван Портних спечели още на първи тур. Единствено в Пловдив ще има втори тур между кандидата на ГЕРБ Иван Тотев и предишния кмет Славчо Атанасов. Но и там преднината на Тотев е две към едно, т. е. на практика нестопяема. Що се отнася до партийния вот, ГЕРБ се представят по-добре, отколкото на предишния местен вот от 2011 г., и дори по-добре от изборите за парламент миналия октомври. Тогава те имаха под 33% а сега над 35 на сто. Подобно покачване с 2 на сто има и БСП, което показва, че в национален план като че ли сривът при Столетницата е прекратен. За сметка на този национален резултат се вижда, че в големите градове социалистите се представят много зле. За пръв път на местни избори в София БСП е трета политическа сила, в много областни градове слизат и под 10%. Явно техният добър резултат се дължи по-скоро на малките градове и селата. Част от обяснението за недобрите показатели на БСП се дължат на разцеплението, извършено от Георги Първанов.

Ако съберем гласовете на Мирчев и Кадиев в столицата, те биха водили

с голяма преднина пред реформатора Вили Лилков. Ако съберем гласовете за листите на АБВ и БСП те изпреварват Реформаторския блок. Левицата продължава да държи второто място в София, но бидейки разделена, отстъпва. Реформаторите на практика повтарят резултата си от парламентарните избори. Те съществуват от европейските избори миналата година. На парламентарните избори повториха резултата си от европейските като процент и сега на местния вот пак повтарят като процент резултата си. Това показва стабилност. Разбира се, не се изпълниха самохвалните прогнози на Радан Кънев, но не се изпълниха и очакванията на онези анализатори, които предвиждаха драматичен спад при тях. Явно избирателите им са свикнали със скандалите и разправиите. Реформаторите имат твърдо ядро, което ги подкрепя на избори. Не виждам особена логика едни местни избори да повлияят на разпределението на силите в управляващата коалиция. Особено след като резултатите сега се различават твърде малко от тези на парламентарните избори.
При подобна съпоставка ГЕРБ и БСП качват резултата си с 2%, а останалите парламентарни сили практически запазват резултата си. Това отговаря на въпроса дали скоро може да очакваме предсрочни парламентарни избори. Моят отговор е: по-скоро не, тъй като картината няма да бъде значително променена спрямо октомври 2014 г. Ако съотнесем тези резултати към парламентарни избори,

разпределението би било почти същото като в настоящия парламент

Няколко депутати повече няма да дадат на ГЕРБ възможността да има самостоятелно мнозинство или пък да управлява само с Реформаторския блок. А и вероятно желанието на ГЕРБ да управлява само с реформаторите се е изпарило след агресивната кампания, водена основно от ДСБ, която обаче не донесе особени резултати. Реформаторите може би са разчитали да са вътрешна опозиция в управлението, но този ефект не се получи, но пък нямаше и драматичен спад. Всичко това важи и за останалите политически сили. Единствено сбирщината, която Бареков вкара в парламента с финансирането от Цветан Василев и Ковачки, се разпадна. Всички останали съществуват. БСП като цяло запазват и дори увеличават процента си, но балансът вече е нарушен във вреда на големите градове, където губят доста градоначалници. На първи тур те нямат избран градоначалник, но може да останат без кмет и на втори тур.

Записа Руслан Йорданов

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай