Срещнахме се с БГ тамплиерите след 800 г. и няма да се разделим, казва външният министър на Малтийския орден Антонио Ловекио
Тамплиери от Европа се срещнаха в България по покана на български членове на ордена, чийто Велик Приор у нас е генерал-майор (о.р.) Румен Ралчев. Гости на срещата бяха специалните представители на Малтийския рицарски орден Антонио Ловекио, външен министър на ордена и Марио Понте, Велик Приор за България. Ловекио е роден в Италия, той е икономист и преподава икономика и мениджмънт. Встъпил е в Малтийския орден като обикновен рицар и бързо се е отличил с широка благотворителна и общественополезна дейност в Нигерия. За заслугите си е бил повишен за посланик на Ордена в тази африканска страна. Негово превъзходителство Ловекио е работил и в Индия и Шри Ланка.
- Ваше Превъзходителство, каква бе мисията Ви в България?
- За първи път идвам тук като министър на външните работи на рицарите на Малта, иначе съм идвал много пъти в миналото. По покана съм на Негово превъзходителство Румен Ралчев, за да представлявам рицарите на Малта в България. Ние сме доволни, че участвахме на този празник, който се организира от тамплиерите два пъти годишно в България, и че се запознахме с тяхната дейност. Нашият Орден не се е срещал с Велик Приорат повече от 800 години. Сега, след като отново сме се срещнали, никога няма да се разделим. Седалището на нашия Орден е в Малта, но имаме представители в целия свят. Във всички държави, където присъстваме,
сме верни на мисията да помагаме, с каквото можем
Вашите тамплиери имат същата мисия в страната ви. Ние сме готови да им помагаме. За мен е чест да съм в България като гост на Велик Приорат България!
- Какви съвместни инициативи предстоят между Малтийския орден и българските тамплиери?
- Мисията на Малтийския орден започва още от кръстоносните походи и целта е била да се строят болници. Продължаваме с тази мисия и сега в Африка и Азия, където тези структури не са добре развити. В други страни, като Италия и България се занимаваме главно с разпространение на култура.
- Каква е връзката между българските тамплиери и Малтийския орден?
- Следващата 2014 г. нашият Орден ще отбележи едно хилядолетие от историята на рицарите на Малта. Докато тамплиерите са били в Йерусалим да защитават християнските храмове, рицарите от Малта са строили болници да лекуват пострадалите. По-късно историята ни е разделила. Сега сме модерни хора, които вярват в християнския дух. Правим планове, както и нашите братя, за срещи и покани, какъвто е случаят с поканата на Велик Приорат България. Ще имаме възможности да изпълним съвместни проекти в България, пък и не само тук. А ние ще ги поканим в Италия, където през ноември ще се подпише Документ за братство.
- Орденът в Малта как оценява над десетгодишната дейност и инициативите на българските тамплиери?
- Винаги сме получавали много точна информация за всичко в България от италианските тамплиери, които имат близки отношения с българските си колеги. Бих казал, че българските тамплиери изпревариха нещата и първи ни поканиха да се срещнем и отново да се свържем като различни братства, още повече Велик Приорат България е най-големия Тамплиерски Орден в Европа.
- Може ли да се каже, че срещата в България е международна. Присъствали са и представители на други страни.
- В целия свят има тамплиери и рицарите на Малта са по цял свят. Ние сме по-старши. Може би сме имали повече късмет за развитие в исторически план. Така да се каже, младите тамплиери ще помогнат на старите рицари и старите рицари ще помогнат на младите тамплиери. Тук присъстваха и тамплиери от Италия, Сърбия, Русия, Украйна и други страни.
- Какво Ви впечатли най-силно от идеите и плановете на българските тамплиери?
- Първо, бързината, с която България е предприела първите стъпки за развиване на тази структура тук.
Българите са надминали другите страни
които преди тях са създали подобни братства. Още не познавам всичките проекти на Великия Приорат, защото това е първата ни среща. Тя имаше главно церемониален характер, но проведохме и конструктивни разговори. Има общи точки, по които ще започне развитие.
- България интересува ли Ордена на Малта в политическо и икономическо отношение?
- Имаме ресурси. В света сме около 20 000. Всички сме професионалисти, които вярват в етиката на християнството. Ще представим на Великия Приорат в България тези наши ресурси и възможностите за съвместни дейности. Сами няма да правим нищо в България, а ще действаме в сътрудничество и съгласие с нашите братя тамплиери.
- Сега е много актуален въпросът може ли да се постигне разбирателство и баланс между религиите?
- Никога не сме имали проблеми с това. В нашия Орден има евреи, мюсюлмани и даже атеисти, които изобщо не са вярващи. Всички сме синове на един-единствен Бог. Исус Христос е толкова голям, че всеки може да вярва в него.
Всички добри хора са наши братя. Това го научихме още по време на Втория кръстоносен поход. По време на Първия в болниците ни е имало само християни, но по време на Втория са били лекувани и мюсюлмански бойци, т.е. лекували сме и наши врагове. Най-бедните и нещастни нации не са християнски, но въпреки това ние им помагаме. Според нас всеки може да интерпретира религията по свой начин. Никой обаче не може да каже, че неговата е религия е по-добра и по-съвършена. Когато има уважение към религията на другите, и те уважават нашата религия. Това значи да бъдем братя пред Христа.
- Какви са в момента главните цели на Малтийския орден?
- Стремим се да възпитаваме младите хора чрез икономическата етика. Новите аспекти на нашата помощ са в медицината, например детската онкология. Инвестираме много в млади хора, за да бъдат те полезни за работата в тези области.
- Срещате ли трудности?
- Всичко правим с пари на Ордена, затова не срещаме трудности.
- А стреми ли се Орденът да привлича млади хора за свои членове?
- Да. Това става, ако те са от фамилии, които имат участници в Малтийския орден, които са с препоръки. В миналото се опасявахме да набираме много членове, но вече това не ни плаши.
Сега държим най-много на качествата на хората, които приемаме. Много внимаваме, защото понякога в Ордена влизат хора само с цел да си издигнат престижа, а след това не правят нищо.
- Има ли българи в Ордена?
- Приели сме един посланик, който е българин. Защото българин трябва да създаде наша структура в България, а не италианец или някой друг.
- Къде в нашия регион вече имате структури?
- В Румъния, Албания, Косово, Полша. България още не е в програмата на Ордена за тази година, но когато Великият Приорат изпрати покана, страната ви ще има предимството. Всъщност вече говорих с Великия приорат да получим списък на деца от България, които имат нужда от трудни операции, за да им помогнем да бъдат приети в подходящите болници на Запад. Орденът поема всички разходи за транспорта на децата и родителите им, както и за самата операция.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com