Българите възприемат заплахата от коронавируса все по-сериозно, но и продължават да смятат, че тя все пак е преувеличена. Това показва експресен сондаж на "Галъп интернешънъл", проведен на 6 и 7 април сред 901 пълнолетни български граждани.
Действията на правителството срещу вируса продължават да получават висока оценка. Общо 77% смятат, че властта се справя повече или по-малко добре по отношение на коронавируса срещу 22%, които са на противоположното мнение
Това е сериозен ръст спрямо сондажа на "Галъп" отпреди месец, непосредствено преди извънредното положение, когато 60% намираха действията на правителството за добри или много добри, а 37% бяха на обратното мнение.
Задълбочават се обаче потенциалните социални и икономически проблеми. 22% от запитаните заявяват, че са загубили сериозна част от доходите си. В 14% от случаите се споделя временно спиране на работа, а при 8% работният ден е намален.
57% от анкетираните смятат, че след пандемията светът ще се промени сериозно, докато 37% са на обратното мнение. 57% вярват, че в утрешния свят основните сили ще проявяват повече сътрудничество за разлика от други 31% които са на мнение, че в утрешния свят ще има повече конфронтация.
78% от българите заявяват, че са готови дори да жертват някои свои човешки права, ако това ще помогне за справяне със заразата, а 20% по-скоро отказват такава алтернатива. Точно преди извънредните мерки съотношението беше 83% срещу 16%.
Едва 22% се съгласяват с твърдението, че демокрацията не е ефективна при тази криза. Това означава, че обществото ни остава готово на жертви, но и не губи демократичния си рефлекс.
Същевременно 55% у нас смятат, че опасността е преувеличена или дори силно преувеличена, докато 41% не мислят така. Останалите се колебаят.
Преди въвеждането на извънредното положение обаче онези, които намираха заплахата за преувеличена, бяха много повече- 72%, а на противоположното мнение бяха 27%. Оказва се, че преди разрастването на заразата у нас повече хора са я подценявали.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com