Докато ГЕРБ изчаква ретроградният Меркурий да отмине, за да обяви своя кандидат за президент, а БСП още умува кого да сложи за вице на ген. Румен Радев, на предизборната сцена изскочиха куп малки играчи. Със сигурност никой от тях няма шанс да се настани на "Дондуков" 2, но пък може да размъти водата на големите. Затова и интригата какви кандидати ще излъчат по-малките партии и колко извънсистемни играчи ще се включат в битката заслужава внимание.
От малките партии, които ще участват в президентската битка, с най-големи усилия излюпи своята двойка Реформаторският блок.
Съвсем очаквано издигането на обща кандидатура мина под знака на разнобоя, на който сме ставали свидетели вече множество пъти. И тук имаше пръчка в колелото, сериозна доза напрежение, докато се стигне до "обединяването" около номинацията на Трайчо Трайков с подгласник ген. Съби Събев. Тук има един важен въпрос - какво се случва с Реформаторския блок след президентския вот, когато изтича и коалиционното споразумение между партиите в него за явяване на пълен цикъл от избори. Какви преговори ще водят и на колко части ще се раздели блока. Значение за намирането на отговори по тези въпроси има и представянето на РБ на 6 ноември. В смисъл
ще се регистрира ли електорален подем или не
ще работят ли всички партии за избрания кандидат или напротив.
Вече стана ясно, че в битката за "Дондуков" 2 се включва и Татяна Дончева. Няма нищо изненадващо в обявяването на нейната кандидатура. Явно беше нежеланието й да влиза в мача заедно с БСП и АБВ, а да играе самостоятелно. Малките партии като Движение 21 знаят отлично, че трябва да участват на тези избори дори без минимален шанс да спечелят. Те имат необходимост да говорят на електората си, да се включват в дебата, да изразят мнение по вътрешните и външните политически теми, които ще бъдат част от президентския дебат.
по-интересното при Дончева, е че избра бившия царски депутат Минчо Спасов като кандидат за вицепрезидент. Въпросът е
доколко симпатиите към царя ще се пренесат върху тандема Дончева-Спасов
или пък ще се стигне до обратен ефект.
Интересен момент в тези избори е как патриотичните формации ВМРО, "Атака" и НФСБ малко изненадващо си подадоха ръка, издигайки тандема Красимир Каракачанов - Явор Нотев. Темите, по които патриотите последователно се изказват са особено актуални днес. Особено заради растящото напрежение по отношение на кризата с бежанците. Има подходяща ситуация да се разгърнат в това поприще, но не виждам възможност да мобилизират толкова много избиратели, че да отидат на балотаж, където всички прогнози сочат сблъсък между кандидатите на ГЕРБ и БСП.
Това сплотяване между патриотичните формации обаче може да прерасне в съюз за следващите парламентарни избори. Подобен сценарий зависи най-малко от две неща - изборните резултати и преодоляване проблемите в личните отношения между Валери Симеонов и Волен Сидеров.
Да открадне част от електората на патриотите ще се опита независимият депутат Велизар Енчев, който също обяви, че ще се кандидатира за президент. При това бившият активист на Патриотичния фронт директно обяви къде ще търси подкрепа. "Целта на нашата кампания са стотиците хиляди хора, които гласуваха за НФСБ, ВМРО и, забележете - "Атака". Тъй като тези три партии в последните две години, "Атака" в последните 2 месеца, изневериха на избирателите и полегнаха в краката на ГЕРБ", обяви Енчев, който обвини опонентите си в казионен патриотизъм.
От извънсистемните играчи много е интересна кандидатурата на Веселин Марешки. На всички президентски избори винаги има подобен тип кандидати. Бизнесменът Марешки трупа обществени дивиденти с атрактивни цени на бензина и лекарствата. Това са теми, по които обществото е особено чувствително. Следва обаче въпросът дали и доколко българският избирател ще се довери на г-н Марешки и в неговите действия няма да види само популизъм и търсене на изборни дивиденти.
Относно големите фаворити в президентския вот, докато продължават хипотезите за номинацията на ГЕРБ, скоро предстои избора на кандидат за вицепрезидент на БСП. Моите очаквания са това да бъде ярка партийна фигура. Тук Илияна Йотова се явява добър вариант. От друга страна, една от слабостите на ген. Радев, че не е политик, може в някаква степен да бъде коригирана от кандидатурата на вицепрезидента. Реално БСП с издигането на вицепрезидент от своите среди ще се опита да тушира напрежението вътре в партията, че ген. Радев е кандидат на Георги Първанов, тема, която остана неизяснена въпреки скъсването на отношения между БСП и АБВ.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com