Махат рака, ваят гърдата

Пластични и онкохирурзи работят в тандем, спестяват шока след мастектомия

Махат рака, ваят гърдата | StandartNews.com

София. Над 3000 българки се разболяват от рак на гърдата всяка година. След лечението им предстои още едно изпитание - да възвърнат равновесието и самочувствието си.

Жените, които се борят с рака, могат да разчитат на помощ в Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в Александровска болница. Как точно става това? Разказва д-р Виолин Петров, главен административен лекар в клиниката.


------------------
Ракът на гърдата е една от най-страшните диагнози в съзнанието на повечето жени. Добрата новина е, че специалистите в Александровска болница предлагат лечение, което да спести шока от операцията на всяка дама. В Клиниката по пластична хирургия лекарите могат да направят така, че след събуждането от анестезия да не намерите разлика във вида си. Това става чрез изпълнението на две интервенции наведнъж.


"Тук можем да направим едновременно онкологичен етап на операция и реконструкция", казва д-р Виолин Петров. На практика това означава, че жената ще се събуди отново с две гърди и никога няма да изживее шока от това да се види с една. Операцията може да се извърши само на няколко места в страната, защото са нужни два вида екипи - един за онкологичната операция и друг за реконструктивната. Освен това, въпреки че в страната има много центрове за пластични операции, малко от тях се занимават с изграждането на нови гърди след премахването им. Причината е, че те са сложни, а

касата плаща само по 500 лв.

за всяка една, казва д-р Петров.


Техниките, които се използват за реконструкция на гърдата, са три вида. "Първата е заместване на органа с тъкани по съседство или т. нар. ламба", казва д-р Петров. При тях се взима тъкан от съседния мускул или от корема и на хранеща основа се премества върху липсващата или дефектна част на тялото. Обикновено тази операция трае около 4-6 часа. При втория вид се вземат тъкани от далечни области и чрез микросъдов шев се пренасят на гърдата. Тази операция отнема 10-14 часа и се прави под микроскоп. Разликата между двете техники е в начина, по който тъканите се хранят от организма след пренасянето им. "По-сложна е втората интервенция, но конкретният избор зависи от вида и степента на увреждане, стадия на онкологичното заболяване, големината на премахнатия тумор, вида на хистологичния резултат", казва д-р Петров. И в двата случая след слагането на тъканите се поставя балонче - експандер, което да ги раздуе, а

после идва и протезата

Ако е премахната по-малка част на гърдата обаче, се практикува трети вид техника - липофилинг. "При нея се вземат мастни клетки от съседни зони и се трансплантират в гърдата, накрая се добавя и протеза, която да оформи липсващия обем", обяснява д-р Петров. Въпреки че самите операции се плащат от касата, пациентите трябва да дадат около 1000 лв. за имплантите, тъй като не се покриват от фонда. Нова операция се налага след 10-15 г. заради стареенето на материалите в имплантите.

Гените са виновни

Гените са основните виновници за рака на гърдата. Мутация в "BRACA 1" и "BRACA 2" в 13-ата и 17-ата хромозома на жената предпоставят развитието на болестта. "В тези случаи шансът за проява е до 85%", казва д-р Виолин Петров. Затова всяка жена с фамилна обремененост трябва да ходи редовни на прегледи, категоричен е той. До 40 г. те трябва да са с ехограф, след това с мамограф. Честотата им е на 1-2 г. Жените могат да си направят и генетични тестове при показания за фамилна обремененост.

Лекуват по 500 на година

Над 500 са хората, които търсят помощ в Клиниката по реконструктивна и пластична хирургия на Александровска болница всяка година. Между 100-150 от тях са жени за операция на гърдата. "1/3 от останалите пациенти са хора с вродени или придобити проблеми след травми и изгаряния", казва д-р Виолин Петров. Тези операции се правят на малко места в страната, защото обхващат т.нар. реконструктивна пластична хирургия. Последната група са пациенти, които са дошли да се разкрасят, без да имат медицински проблем.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай