В управляващата коалиция сме единни за свалянето на депутатския имунитет
Благодарим за геройството и отговорността но хората, които опазиха изборните книжа, казва Данаил Кирилов
Данаил Кирилов е председател на правната комисия в 43-ото народно събрание. Един от ключовите юристи на ГЕРБ. Заедно с колегата си Александър Ненков още в понеделник на извънредна пресконференция настоя за оставката на Централната избирателна комисия. Причината - хаосът в "Арена Армеец", където членове на секционни избирателни комисии висяха повече от 24 часа, за да предадат чувалите с бюлетини.
Още през ноември от ГЕРБ искахме да ремонтираме Изборния кодекс, но другите ни отказаха
Няма риск от манипулации на резултатите заради драмите в "Арена Армеец"
Местните избори затвърдиха управляващата коалиция
- Г-н Кирилов, можеше ли да се избегне кошмарът с припадащи хора край чувалите с бюлетини в зала "Арена Армеец"?
- Изборите са сложен процес, в него участват над 10 000 граждани, които са длъжностни лица в секционните избирателни комисии или са ангажирани с осигуряването на изборите. Въпреки това в София при тези избори инфраструктурата беше най-благоприятна, за първи път общинската избирателна комисия разполагаше с такава площ, имам предвид зала "Арена Армеец". Проблемът тук е в липсата на решение на Централната избирателна комисия ОИК да бъде окомплектована с достатъчно членове, които да могат да приемат протоколите на секционните избирателни комисии. Столична община беше направила искане до ЦИК да се приложи правилото на параграф 3 от допълнителните разпоредби на изборния закон, който казва, че когато изборите са повече от един, общинската избирателна комисия в София се състои от 39 членове. Като тук не е важно колко ще бъдат експертите, които ще помагат, тяхната наличност е обезпечена. Въпросът е колко членове, колко правоспособни лица могат да подписват, да проверяват и да подписват и да удостоверяват приемането на протоколите на секционната избирателна комисия. Имаше възможност и в рамките на миналия ден да се предприемат по-адекватни действия от страна на ЦИК и да се постигне известно ускорение на процеса по приемането и предаването. При всички положения благодарим за търпението, за геройството и за отговорността, която показаха членовете на секционните избирателни комисии, които са поели ангажимента да предадат изборните книжа и които опазиха изборните книжа и предадоха протоколите. Това е отговорно отношение.
- Веднага плъзнаха версии, че забавянето на предаването на протоколите може да опорочи резултатите от вота?
- Нищо подобно, напротив, забавянето е резултат на стремежа за прецизно прилагане на един лош закон. Лош закон, за който ние в миналия парламент като членове на комисията за нов изборен кодекс, оглавявана от Мая Манолова, предупреждавахме, че ще възникнат такива проблеми. Нашите възражения не бяха дори обсъдени, бяха априори отхвърлени. А резултатите са налице.
- А не чувствате от ГЕРБ вина, че в сегашното Народно събрание не поставихте Изборния кодекс за ремонт и по този начин можеше да се избегне ситуацията в "Арена Армеец"?
- Ние го поставихме и лично председателят на парламентарната ни група Цветан Цветанов още в началото на този парламент през ноември и декември миналата година акцентира въпроса на вниманието на всички парламентарни групи. Тогава колегите от другите партии казаха - "рано е". Предупреждавахме, че няма да има време. Не може през юли да се прави предложение за съществени промени по един или друг детайл в Изборния кодекс, в последния момент, след като няма никакво време за прецизно обсъждане на тези промени. Няма и време за съгласуването им с Венецианската комисия и с международните партньори. Това не е прозрачност, това са действия в последния момент, които при всички положения щяха да създадат убеждението сред гражданите, че се подготвят такива конюнктурни промени, които да са удобни на една или на няколко от политическите сили.
- Кога реално може да очакваме нов Изборен кодекс да влезе на първо, респективно на второ четене в парламента? Все пак следващата година предстоят президентски избори.
- Не трябва да се бавим, в смисъл, че веднага след изборите следва да се пристъпи към работа и да се отразят проблемите, които бяха констатирани в настоящите местни избори. Необходимо е да се съобрази спецификата, да се преодолеят организационните и техническите проблеми. Не мога да кажа, че това ще бъде чисто нов кодекс, ние нямаме нужда от непрекъснатото индивидуализиране "кодекс на този", "кодекс на онзи". Важно е да имаме един безспорен изборен кодекс, който да дава обективни и точни резултати и това да го прави с една технология, която най-вярно да отразява вота на гражданите, както и спецификата на избирателните райони.
- Само работата в София ли беше проблем в случая?
- София винаги е проблем в изборния процес, защото избирателите са най-много. В столицата гласува ако не една трета, то една четвърт от България. И затова винаги организационно се прилагат и се взимат мерки за максимална обезпеченост и гъвкавост. И тук в този аспект всички, които имаха ангажимент към обезпечаването на изборния процес в София, действаха максимално добросъвестно. Това обаче не може да се каже за независимите колективни комисии, в които има политическо участие и в които, бих казал, не особено коректно някои от политическите сили могат да дадат команда за бездействие, за умишлено бездействие на част от членовете. Представете си от една 19-членна ОИК, ако 10 от членовете не работят или работят по-бавно, или работят умишлено препятстващо, забавящо. Подчертавам, че ние в нито една от тези комисии нямаме мнозинство. Подчертавам, че съставът на ЦИК беше избран от тройната коалиция в миналия парламент и че предложеният председател е кандидатура на госпожа Мая Манолова. Пак казвам, ние нямаме мнозинство в ЦИК, включително имахме няколко дела, по които пред ВАС обжалвахме съответно решенията на ЦИК, които смятахме, че са незаконосъобразни и неправилни.
- Започвате консултации за промяна на конституцията заради напрежението в изборната нощ в НАТФИЗ. Трябва или не депутатите да имат имунитет? Не беше ли емоционално предложението на ГЕРБ предвид факта, че вече се чуха мнения на юристи, че не е необходимо депутатският имунитет да пада?
- Имаме такова решение на изпълнителната комисия (на ГЕРБ, б.а.) и това решение го прилагаме последователно. Включително преди малко (в 16.00 часа, вчера, б.а.) се проведоха първите консултации с коалиционните партньори, които подкрепиха по принцип това предложение. Да, действително, не бива такъв сериозен принципен, конституционен въпрос, който има почти 100-годишна история в аналите си, в парламентарните дебати, да бъде подчиняван на действията на една-единствена личност парламентарист. Безспорно е, че тези действия ескалираха обществено отношение. И при това положение, подчертаваме, няма причина депутатите да имаме различен имунитет от функционалния, т.е. от този, който е установен в чл. 69 от конституцията.
- Лидерът на "Атака" Волен Сидеров каза, че няма да даде сам имунитета си. Какво следва, гласуване в парламентарна зала?
- При това положение се прилага правилникът, който казва, че се съставя временна комисия, която обсъжда искането и предлага на пленарния състав на Народното събрание да вземе решение по направеното искане.
- Като юрист с дългогодишен опит кога смятате, че промените в конституцията ще станат факт? Кога ще бъде "затворена" конституцията, както казвате вие, юристите?
- По конституционните промени за съдебната власт предстои второ четене. На 21 октомври изтече срокът за внасяне на предложения от народни представители и парламентарни групи, такива предложения са направени. Т.е. по съдебната реформа, конституционна реформа, предстои заседание на временната комисия, която да проведе дебатите за второ четене, които да влязат след това в пленарна зала за второ четене. По отношение на промените за имунитета - в днешния ден (вчера, б.а.) след проведените разговори започна иницииране на подготовката на текстовете и съответно на тяхното подписване от изискуемия брой, съгласно конституцията, за такава промяна от една четвърт от народните представители. Ние смятаме, че ще имаме повече от 60 подписа под тези предложения.
- Как ще се отрази периодът между първи и втори тур на тона в парламента? Каква работа ще свършат депутатите през тази толкова напрегната седмица, според вас?
- Освен актуални въпроси, свързани със създаване на съответно временни комисии, предстои гласуване на първо четене на Закона за обществените поръчки, както и предстои и обсъждане на Закона за военното разузнаване, което беше върнато от президента поради наложено вето. Разбира се, има и още 7-8 законопроекта, които са включени в дневния ред на тази кратка, както вие казахте, седмица между двата тура.
- Ще се налага ли промяна в парламентарното мнозинство след приключването на местните избори, според вас?
- Не бих могъл да кажа, че има основания за това. Местните избори потвърдиха резултатите на нашата политическа партия, затвърдиха позициите и на управляващата коалиция. Сега, не искам да влизам в коментар на някои, на едни или други нюанси в представянето. Към момента смятам, че управляващото мнозинство защити и обоснова позициите си.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com