Н.пр. Роланд Хаузер е посланик на Австрия у нас от септември 2014 г. Той е дипломат с 30-годишен разностранен опит. Преди това е получил солидно университетско образование в няколко области във Виенския университет, Университета в град Екс ан Прованс във Франция. Специалист е по история, романистика и философия. Завършил е и Дипломатическа академия. Бил е преподавател по история и френски език. Заемал е редица постове в австрийското външно министерство. Работил е като дипломат в Пекин и Рияд. Бил е посланик в Кувейт, акредитиран е бил и за Катар и Бахрейн. Работил е и като постоянен представител на Австрия при UNEP-Програма за околната среда на ООН и Програма на ООН за човешките селища. Ръководил е и отдел по сигурността. Посланик Хаузер е семеен с две деца.
- Ваше превъзходителство, какво означава за Австрия и за Европа победата на Алексъндър Ван дер Белен на президентските избори?
- Както и в България, в австрийската конституция е залегнало, че федералният президент представлява страната в чужбина. Според различни допитвания за много избиратели тази задача е била основният мотив да гласуват за Александер Ван дер Белен. За разлика от своя конкурент, той категорично се обяви "за" ЕС. В мнозинството международни коментари победата на Ван дер Белен се описва като триумф над национално-популисткия лагер, който набира все повече привърженици в много европейски страни. В повечето поздравления от чужбина, отправени към избрания президент, победата се оценява много положително за имиджа на Австрия, но същевременно и като радостен сигнал за целия ЕС.
- Какво можем да очакваме в бъдеще от политическия живот в Австрия, след като в битката за президентството двете традиционни партии останаха в периферията със само 11 процента, подадени за техните кандидати?
- За първи път в историята на Австрия нито един от двамата кандидати, достигнали до балотаж, не е от управляваща партия. Както и в други страни и в Австрия се наблюдава известна политическа апатия и настроения срещу политическото статукво, което много ясно се усети в резултатите от първия тур на изборите. Но въпреки това от тези резултати не биха могли да се правят еднозначни прогнози за бъдещото политическо развитие в Австрия. Може да се предвиди все пак, че след следващите избори, формирането на мнозинство в парламента и преговорите за съставяне на правителство ще бъдат трудни.
- Австрия е традиционен и важен търговски и икономически партньор на България. Каква е равносметката от партньорството ни в търговията и инвестициите през 2016 г.?
- За окончателна равносметка за 2016 г. все още е твърде рано. Сигурно е обаче, че България се развива сравнително добре, с икономически растеж от 3 %. Това беше от полза и за австрийските предприятия в България. Износът на Австрия за България през първото полугодие на 2016 г. е нараснал с 6,5% и възлиза на 332 милиона евро. А вносът от България е нараснал дори с 13,7 % и е достигнал 222 милиона евро. Австрия остава вторият най-голям чуждестранен инвеститор в България.
- Преди година австрийският външен министър Себастиян Курц съобщи, че в България са създадени около 600 австрийски предприятия. Колко са общо инвестициите в тях?
- Много от австрийските фирми, които явно се имат предвид, развиват дейност в България от много дълго време. Размерът на инвестициите през годините е бил различен. Може да се твърди със сигурност, че най-голям обем на инвестициите има в годините непосредствено преди и след присъединяването на България към ЕС. През последните години инвестициите запазват едно по-ниско ниво.
- Колко българи работят в създадените с австрийски инвестиции предприятия и компании?
- Няма особено надеждна статистика по този въпрос. Факт е обаче, че във всички предприятия и фирми са заети предимно българи. Междувременно основен проблем за австрийските фирми в България е недостигът на квалифицирани кадри. Фирмите се опитват да противодействат на този проблем с мерки за насърчаване на дуалното обучение.
- Има ли потенциал за разширяване на капиталовложенията и в кои области?
- Разширяването на капиталовложенията зависи от рамковите условия в България. България продължава да бъде привлекателна за инвестиции – с оглед на икономическия растеж, ниските корпоративни данъци и географското положение. Важен фактор, разбира се, е и инвестиционният климат, за който важна роля играят правовата държава, предвидимостта на законовите рамки и облекченото командироване на работници и служители в България. Тук все още има какво да се желае.
- В каква степен в сравнение с другите европейски държави миграцията е проблем за Австрия и как властите го решават?
- Австрия е засегната от миграционната криза в особено висока степен. През 2015 г. в Австрия пристигнаха около един милион мигранти и почти 90 000 лица потърсиха убежище в страната, което като дял според общия брой на населението е на второ място в цяла Европа след Швеция и почти два пъти по-голям дял отколкото в Германия. През 2016 г. при все че цифрите намаляха, до края на ноември са подадени 40 000 молби за убежище, с което миграционната вълна продължава да е голяма тежест за моята страна. В началото на годината с цел намаляване на бежанския натиск правителството взе решение за горна граница на молбите за убежище – до 2019 г. ще се разгледат максимум 127 000 молби. Целта на това решение е да се гарантира закрила и помощ в Австрия на действително нуждаещите се, но икономическите мигранти ще бъдат връщани. Както България, така и австрийското правителство, е на мнение, че проблемите с миграцията могат да бъдат решени единствено на общоевропейско ниво, при което много важна роля се пада на защитата на външните граници на ЕС.
- Австрия е в тройката за временните председателства на ЕС, в която са и Естония и България. Как вървят консултациите за приоритетите на председателството на България през 2018 г.?
- Консултациите между Естония, България и Австрия за тройката за временните председателства на ЕС през периода юли 2017 до декември 2018 г. вече започнаха както на политическо, така и на експертно ниво и протичат много положително. Целта е от една страна да се изготви обща програма за година и половина, а от друга да се идентифицират специфични приоритети за всяка от председателстващите страни. Програмата ще бъде приета вероятно в началото на 2017 г. в тясно сътрудничество с ЕК и Президента на Европейския съвет.
- Все повече австрийци идват в България и повече българи ходят в Австрия. Какво най-вече привлича австрийците у нас и българите в Австрия?
-Ежегодно около 200 000 австрийски туристи посещават България. Мнозинството посещават през летните месеци Черноморското крайбрежие. Все повече австрийци откриват България като изключително интересна страна за културен туризъм. За българите Виена е особено привлекателна заради богатия културен живот и пословично уютната атмосфера.
- Контактите и културните връзки между българи и австрийци имат дълбоки исторически корени. Как се развиват те в новите условия?
- Контактите между нашите две страни са особено интензивни на всички равнища. Посещенията на държавно ниво са част от отношенията. Така например президентът Росен Плевнелиев посещаваше Австрия поне веднъж всяка година от неговия мандат. Освен това има редовни посещения на министри. Отношенията в областта на културата и икономиката също се развиват много интензивно.
- Вие и вашето семейство как се чувствате в България, където сте вече две години? Какво Ви прави най-силно впечатление?
- Преди пристигането ми в България преди малко повече от две години аз изобщо не познавах страната и още от самото начало бях много впечатлен в много отношения. Моята съпруга и аз се чувстваме тук изключително добре и се наслаждаваме на прекрасната природа, на безбройните - но за съжаление непознати в чужбина, културни и исторически съкровища. И, разбира се, на гостоприемството на българите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com