Лимитите на болниците със 114 млн. надолу

Лимитите на болниците със 114 млн. надолу | StandartNews.com

По-малки от обещаните ще бъдат лимитите на болниците, стана ясно. Причината са преразходите на клиниките за декември, януари и февруари. 114 милиона е надлимитната дейност на болниците за тези три месеца. С толкова ще бъдат намалени и средствата за оставащите 9, в които те ще имат лимити. Това означава, че стойностите на бюджетите им ще са със 7,2% по-ниски от обещаните, каза зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, който е и член на Надзорния съвет на касата. Идеята беше болниците да имат твърди бюджети, които да възлизат на 93 до 95% от реалните им приходи по каса за 2014 година. Сега обаче те ще получат финансови рамки, които ще са в границите между 86 до 88% от миналогодишните им постъпления. Очаква се по-високи да бъдат бюджетите на клиниките, които лекуват спешни състояния като онкологичните, кардиологичните, които не търпят отлагане. По-малки ще са бюджетите на болниците, които се занимават само с по-леки случаи.

Плащаме 15 години назад за здравни вноски

Промени, които увеличават плащанията за хората без редовни здравни вноски по предложение на здравния министър, приеха депутатите. За да се върнат в системата, хората трябва да плащат не за три, а за 15 години назад, пише в проекта. Тъй като има давност на тези задължения обаче, този срок реално ще е пет години. За да няма ощетени, министър Петър Москов подкани всички, които смятат, че са бедни, да се обозначат и дълговете им да се поемат от държавата, каквито са правилата. Те трябва да подадат документи за социална анкета и преценка дали са социално слаби, каза предния ден здравният министър.

Безплатното лечение вече да бъде два вида, решиха още депутатите, приемайки на първо четене промени в закона за здравното осигуряване. Диагнозите, за които плаща здравната каса, да се разделят в два пакета, предвиждат промените. Първият ще е безплатен, а за втория всеки ще трябва да си плаща кеш, втора вноска в частен фонд или да чака на опашка за лечение. Според опозицията тази промяна е неудачна, защото ще ощети пациентите. Разделянето на пакета на основен и допълнителен ограничава достъпа на гражданите заради създаването на листи на чакащите, обясни Мая Манолова от БСП. Според нея така хората ще се разделят и на бедни и богати, с което се нарушават конституционните им права. От ДПС също не харесаха идеята на Москов. Ние искаме въвеждането на холандския модел на здравно осигуряване, който няма нищо общо с предлаганите промени, заяви д-р Тунчер Кърджалиев. Той уточни, че за ДПС единственият удачен вариант е пълна демонополизация на НЗОК.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай