Ламбо: Културата и образованието трябва да останат в отделни министерства

Пожелавам на Сергей и Моника диамантена сватба

Ламбо: Културата и образованието трябва да останат в отделни министерства | StandartNews.com

София. След три мандата като депутат Стефан Данаилов ще има днес честта да открие първото пленарно заседание на 42-рото народно събрание. 71-годишният любим актьор на няколко поколения се оказа най-възрастният сред колегите си. Макар да остана верен на театъра и киното, Ламбо направи и завидна политическа кариера. Зад гърба си той има 4 години като министър на културата, а на последните президентски избори бе вице на червения кандидат Ивайло Калфин. На последния парламентарен вот той водеше листите на "Коалиция за България" в Пловдив и Плевен, но избра да влезе като депутат от северния град.

Това Народно събрание ще бъде много по-активно от предишното.

Седял съм на царски тронове и съдийски банки, но на председателския стол не съм.

- Г-н Данаилов, вие откривате 42-рия парламент. Какво ще кажете от председателското място на депутатите?

- Първите ми думи и на сериозно, и на шега, са, че се оказах най-възрастният сред всички депутати. За мен е чест, че в навечерието на 24 май ще се състои това дело. Ще припомня, че гласувалите са по-малко от негласувалите, че не трябва да забравяме какво е настроението и дори неувереността в демокрацията на групата, която беше на площадите. Ще отбележа и факта, че сме в един трудно състоял се парламент. Но в живота на българското Народно събрание през годините винаги сме били свидетели на мъченичество. Но винаги в повечето случаи нашите предци са съумявали да намерят изход в полза на България. Думите ми са за това, което не сме свършили, а е трябвало да свършим, и напрежението, в което се намираме. Разбира се, ще ги посъветвам да се спрат безсмислените противостояния, личностните нападки. И това в името на България. Длъжен съм да го кажа. Сигурно си мислите, ти си много наивен? Но това са моите убеждения и моето усещане. След това, разбира се, всички народни представители да се закълнат. И оттук нататък започваме. Сигурен съм, че е вълнуващо.

- Повече от влизането в роля ли?

- (Смее се). Аз това си мислех, какво съм играл. Играл съм различни роли, седял съм на царски тронове, на съдийски банки, в различни епохи. А сега ще ми се отдаде възможността известно време да седна на стола на председателя на Народното събрание.

- И то като призвание, а не като роля?

- Да, като призвание. Аз не знаех, че съм най-старият депутат и че ще трябва да откривам парламента, и го научих от вестниците (смее се). И по повод на това, някои хора разбраха, че Стефан Данаилов ще е председател на Народното събрание, което беше пък другата усмивка, която се създаде. Важен ден е откриването на парламента. Наистина трябва да се избърза и да бъдем по-активни. И както се казва, дано да бъда добър орисник на този парламент.

- Конфигурацията с четирите партии в парламента е много сложна. В публичното пространство не спира да се говори за нови избори?

- Моите наблюдения са, че обществото тези дни като че ли се раздели в мненията. Една група хора говорят, че парламентът може да не се състои, че не трябва да се състои или че трябва да се касират изборите. Друга група говорят точно обратното. Но мисля, че ако тръгнеш да правиш нещо с тенденцията и мисълта, че то няма да се състои, че няма да съществува повече от три, пет, шест месеца, то по-добре да не се започва. И затова мисля, че бъдещото правителство и работата на парламента трябва да се концентрират върху по-дългосрочни цели, а не за една година например. Има много важни неща, които трябва бързо да бъдат сторени в полза на хората. Убеден съм, че е по-добре да се мисли за дългосрочен кабинет, отколкото за краткосрочен.

- Сигурен ли сте, че експертният кабинет, лансиран от БСП, ще има достатъчно подкрепа. Все пак тя се очаква от ДПС и "Атака", които не мелят заедно?

- Има нещо хубаво в темата коалиция ли е или не е коалиция бъдещата подкрепа към един програмен кабинет. Добре е, че политическата отговорност се поема от БСП. При създаването на такъв експертен кабинет каква е практиката? Бил съм и в парламента, бил съм и министър. Общо взето, законите, които трябва да се коват, те се правят в министерствата, през правителството стигат до парламента и необходимото мнозинство ги приема. И ако опозицията викне малко, някъде се правят корекции. На мен ми се струва, че при конфигурация от три партии много трудно Министерският съвет ще може, извинявайте за фразата, да си вее байрака, както иска. Всичко ще бъде контролирано от тези парламентарни групи, които в същото време дават подкрепата си за това управление. И много трудно може да се случи това - идва законът, влиза в залата и всеки натиска бутона.

- А как ще изглежда новият парламент?

- Този път депутатите ще бъдат активната страна и това най ме радва. Защото ще бъде друга активността. Това, което се случва в тези парламенти, в които съм бил - просто нямаш желание да работиш. Нямаше никаква активност, защото знаеш, че няма да те чуят. А сега държавното управление в лицето на правителството ще зависи наистина от волята на народните представители. Ще бъде много по-трудно, но мисля, че този парламент ще бъде много по-активен. Дано не греша.

- Стана ясно, че най-вероятно зам.-шефът на БСП Михаил Миков ще бъде председател на парламента.

Той ли е най-подходящата кандидатура?

- Четох и други имена, които се спрягат, но Миков при всички случаи е по-консенсусно предложение. Юрист е, разбира се, че му е малко трудно, защото парламентът е едно голямо предприятие. Ще трябва много активно да се работи, не само в законотворчеството, но и в усмиряването на депутатите. Има и други сериозни функции. Ако е така, на добър час му пожелавам ! Мишо, на обикновен български език, е разбран човек.

- Бил сте министър на културата. Позволихте ли си да дадете съвети на Пламен Орешарски за това културата и образованието да си останат в отделни министерства?

- Обединяването им беше лоша практика, която се състоя през 90-те години. Категорично съм против. Не знам дали изкара и една година едно такова министерство на културата и образованието. Културата беше тогава на път да рухне. Идея за евентуално обединение ще срещне противопоставяне на много хора. И най-важното, подобна структурна промяна няма да икономиса никакви средства. А Орешарски не съм го виждал от предизборната кампания, когато дойде в Пловдив, в кафето, да го почерпя с една моя снимка. Тогава говорихме за бюджети. Но българската култура също е част от националната сигурност и не бива да се гледа повърхностно на нея. Категорично съм против да се прави някакво мегаминистерство, защото няма да се получи нищо.

- Венчавката на соцлидера Сергей Станишев и половинката му Моника изненада всички, включително и членовете на Изпълнителното бюро на БСП. Вие знаехте ли?

- Еее, не. Благодаря, че получих информацията от вас. Браво на Сергей, добре е направил. Да са живи и здрави, бракът е нещо много хубаво. Да питат такива като мен, които вече вървят към диамантена сватба. На Сергей и Моника желая и те да дочакат своята диамантена сватба.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай