Край на затишието

Край на затишието | StandartNews.com

Петролните, валутните, студените и горещите войни навлязоха в нова фаза

Най-важните политически събития в света всъщност са икономически - петролотресението, което променя световната търговия и принуждава Русия да актуализира бюджета си, и юанотресението, което взривява фондовите борси и удря сериозно пазарите, включително в САЩ. Към тях се прибавя и решението на Федералния резерв да повиши лихвения процент, което пренасочва валутни потоци от развиващите се икономики към САЩ. Отношенията на САЩ и Русия са и натиск, и диалог.

Слагат кръст на амбициите на турския полумесец?

Въпреки че САЩ периодично припомнят атлантическата солидарност с Турция, те не се ангажират с неоосманистката политика. Турция изглежда губеща. Помирението между двете кипърски републики стана благодарение на Вашингтон и въпреки Турция. Русия замрази "Турски поток", а САЩ допринесоха да се пренасочи газовия транзит от Израел към ЕС - но не през Мерсин, Турция, а през Кипър. В Сирия правителствените войски, със съдействието на руските сили, достигнаха до сирийско-турската граница.
Кое е най-същественото? САЩ и Русия се споразумяха, че Сирия трябва да запази днешните държавни граници. С това се слага кръст на възможността турският полумесец да изгрее над сирийските територии, населени с туркмени. На дневен ред в Женева е въпросът за участието на кюрдите, а кюрдската политика на САЩ и Турция е коренно различна.

ЕС-обичайният губещ

Нито квотното разпределение, нито задържането на мигрантите от Турция, нито спирането и връщането им от Гърция са работещи решения. Дъблинското споразумение за реадмисия не се спазва. Шенген е (частично и временно) блокиран. "Кьолнската Нова година" се оказва повратна точка за германската политика към мигрантите. Със задълбочаването на миграционната криза настъпва своеобразно "време на ултиматумите" - различни фактори в Европа започват все повече да изискват срочни решения от Брюксел.

Плашилото на предсрочния вот

Сложната международна среда кара и българските управляващи да говорят нови неща. Външната политика все повече се концентрира в ръцете на премиера. През 2015 г. той се стараеше да изпълнява ролята на балансьор в глобалните и регионалните напрежения. Вече амбицията му е да показва самостоятелност. Борисов редовно изтъква какви неща се изискват от него от Европа, САЩ или Турция, но той се стреми да пази националния интерес.
Медийни и експертни среди, близки до "старата десница" май искат да постигнат с маневрен натиск онова, което не се е случи с дългата "позиционна война" през 2015 г., довела до частичния ремонт на Конституцията. Има нагнетяване на напрежението, усилено говорене за предсрочни избори, избран е и лозунг, който носи усещане за критичност и необратимост: "Стига вече!".

Настъпление и отляво

От началото на мандата досега не е имало месец с толкова остри констатации на БСП: "паянтово управление", "неадекватност на вътрешния министър", "провал на съдебната реформа", "съсипано здравеопазване", "окончателна ликвидация на образованието" и кулминационното "България умира". А също и подкрепа за Волгин, сарказъм към Плевнелиев, атаката срещу френския посланик и т.н. От друга страна, ясно е, че значителна част от вниманието на БСП ще бъде концентрирано върху отчетно-изборната кампания. Очертават се две линии - към левия избирател (според Миков) или към левия плюс центристкия (според Станишев). АБВ дебне, за да наклони везните.
ДПС преосмисля "десния завой", който Местан беше направил, и се заявява като опозиция на ГЕРБ. А на Борисов май му е удобно повече опозиция да са му БСП и ДПС, отколкото десните. Етикетът на "протурски политик" беше залепен за Местан и той трудно ще може ефективно да осъществи евентуално "ДПС-2".
Красимир Каракачанов проявява повече политическо самочувствие - той привика министър Танев и получи главата на трима от екипа му (преди Борисов да вземе главата на самия Танев). Валери Симеонов пък също продължава да показва многопосочно политическо поведение - и защитава правителството (не откри нищо притеснително в доклада на ЕК, подкрепи министър Москов в скандала с ваксините), и плаши с вот на недоверие (ако турска фирма спечели един конкурс).

/със съкращения/

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай