Без десния блок ГЕРБ едва ли ще може да състави стабилно управление
Лидерът на СДС Божидар Лукарски изпадна в деликатната ситуация на Умник Гюро от известната приказка на Елин Пелин. Гюро с умници другари (реформатори) попаднали на мечка, която безцеремонно му отхапала главата. Другарите му изпаднали в известно недоумение: "Ами той имаше ли глава?". Спорът разрешава жената на умника, която се аргументира: "Е, знам ли. За Великден Гюро си капа купува, та трябва да е имал глава".
По същия начин след откровенията на Лукарски виси въпросът: "Трик ли е бил напънът на Реформаторския блок, че няма да участват в кабинет начело с Борисов и с вътрешен министър Цветанов?"
Приличащата на "дядовата ръкавичка" дясна коалиция и без това не се слави с единодействие и съгласие, но дилемата дали да гледат отстрани следващото правителство, или да цопнат във властта с двата крака, може бързо да срути крехкото единство на Блока.
Сюжетът
не може да мине с етикета "Раданови вълнения" или "Куневи мечтания"
тъй като въпросът "заедно със" или "срещу" ГЕРБ разделя дълбоко всички избиратели на РБ. Едното гледище е, че партията на Борисов не е много по-различна от БСП и ДПС, тоест обитава някой от кръговете на ада. Затова и някои по-богословски настроени реформатори предварително го анатемосват като "сделка с дявола". Тъмносините заклинатели твърдят, че Блокът е прекалено ангелска конструкция, за да се омърсяват с коалиционно правителство, поради което се налага да наблюдават мъките на управлението от Олимп.
Другото мнение, разпространено след постигналите приличен резултат на вота десни е, че страната не може да си позволи да остане без управление насред хаоса и задълбочаващите се проблеми - затворената банка КТБ, социалната криза, огромните дефицити в хазната и различни сектори като енергетиката и железопътния транспорт.
От гледна точка на реалната политика ГЕРБ плюс РБ плюс още някоя партия би било най-еднородната политическа коалиция и с лекота ще бъде подпечатана от Европейската народна партия. Рисковете са огромни за всички участници, но влизането на реформаторите в ролята на непримирима опозиция означава практическа ориентация към вдигането на нова протестна вълна в следващите месеци. Оставяйки на сухо, ГЕРБ пък ще бъде принуден да се пазари за гласове дори от БСП и ДПС, за да може някак си да състави и удържи управлението, което би поело в непредвидима за момента посока.
Наистина, Реформаторският блок има най-придирчивият корпус от избиратели - високообразовани и силно критични хора, които лесно се разочароват и отказват да гласуват под строй. Всяка стъпка накриво на партийните ръководства
се подлага на разследване от моралната инквизиция в социалните мрежи
"Гласът народен и божи" (по израза на Георги Марков) изпрати в Народното събрание цели осем партии и неговите указания следва да се възприемат сериозно дори от сините полубогове на жълтите павета. В близко бъдеще сме осъдени да ни управляват разнообразни коалиции, които да съвместяват различните интереси на обществото. Затова и политиците трябва да скъсат със самоцелната талибанщина и да се опитат с целенасочени и градивни действия да възстановяват сринатата държавност и да изтеглят от блатото каруцата на икономиката.
Макар и четвърти по сила, реформаторите са ключов фактор за осигуряване на временен шанс за стабилност на следващото правителство. Ако останат в опозиция, тяхното недоволство несъмнено ще прелее в призиви за оставка и нови избори, а освен това ще приложи двойна преса върху кабинета с проявите на недоволство на национал-популистките партии. При подобен сценарий каквото и управление да сглоби Борисов, то ще попадне в клещите на радикализиращи се бунтове отляво и отдясно.
Въпросът е дали това ще се хареса на повечето българи насред тежката зима.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com