Успешните федерации ще получат и по-голямо финансиране
Ключовата дума при работата ми ще бъде справедливост, казва Красен Кралев
Красен Кралев зае поста на министър на младежта и спорта в кабинета на премиера Бойко Борисов. Кои са неговите приоритети и какви реформи в спорта предвижда? Министър Кралев отговори на тези и други въпроси за читателите на "Стандарт".
- Г-н Кралев, лесно ли приехте предложението да станете министър на спорта?
- Не приемам поста като покана, а като задача, защото отговорността е много голяма. Имаме проблем, и то много сериозен, тъй като държавата се намира в тежка икономическа криза и трябва да се оправяме в условията на остър дефицит на средства. Когато приех тази задача, бях с пълното съзнание, че българският спорт има нужда от реформи.
В някои сфери ще бъдат и болезнени, но всяка една реформа трябва да започне отнякъде. Важното е да се върнем на правия път, така че федерациите и клубовете да изпълнят основното си предназначение, а то е да работят за здравето на нацията и като следствие от това - изграждане на елитни спортисти. Много се радвам, че срещам огромен интерес и одобрение в тези наши виждания за работа в предстоящия мандат.
- Много от федерациите изказаха подкрепата си. Как ще отговорите на техните очаквания?
- Аз им благодаря. Чувствам се един от тях, защото произхождам от тези среди. Говоря на техния език. Много се радвам, че тези идеи не са плод на спонтанни хрумвания, а на дългогодишните ми разговори със спортните ни легенди, ръководители на федерации, треньори и състезатели. Познавам проблемите им и искрено се надявам тяхната подкрепа да продължи и да не ги разочаровам. Знам, че имат високи очаквания. Ще направя всичко възможно да ги оправдая.
- Още в деня, когато поехте поста, заявихте, че първата ви задача е да промените системата на финансиране на федерациите. Може ли да бъдете по-конкретен. Какво да очакват спортните централи и клубове?
- Системата ще изградим съвместно с нашите партньори от спортните федерации и от БОК. Ще водим по-широк кръг дискусии, за да се намери правилната формула. Имам някои идеи, които ще ги споделя с тях. До момента имаме почти пълно покритие на схващането ни за реформа в тази система. Ключовата дума тук е справедливост.
Когато нямаме пари, трябва да бъдем максимално прецизни и ефективни. Когато бюджетът не може да се увеличи, очевидно в условията на тази тежка криза трябва средствата да се изразходват правилно. Ако федерациите са успешни и показват резултати в елитния, детско-юношеския спорт и в цялостния им принос за подобряване здравето на нацията, ще получат и по-голямо финансиране. Тези, които имат символична дейност, ще получат и символично финансиране.
- Какво наследство получихте в министерството?
- Рано е още да коментирам. Трябват ми около две седмици, за да имам пълна представа. Аз на няколко пъти изразих възхищението си от работата на министър Евгения Раданова, която направи доста неща за кратко време. Бих посочил само два акцента - ограничи хаотичното кандидатстване за домакинства и успя да спре един конфликтен проект с ремонта на Зимния дворец в София. Не съм човекът, който ще дава оценка на правителството на Орешарски. Оценката са я дали избирателите и ще я дадете вие журналистите.
- Коя е първата задача, която искате да реализирате?
- Поставили сме си дългосрочни и краткосрочни цели. На вратата, пак казвам, чука разработването на системата на финансиране на клубовете и федерациите за 2015 г. Това е най-важната година в един олимпийски цикъл. Централите трябва да бъдат спокойни и да знаят с какъв ресурс разполагат. Спешно ще стартираме работа и консултации по тази тема. Нашето желание е общините да поемат основно ангажимента върху масовия спорт, но тези федерации, които осъзнават своята мисия, че отговарят не само за високото спортно майсторство, но и за възпитанието на децата, ще получат и по-добро финансиране. Не е тайна за никого, че има клубове, които имитират дейност. Те трябва да бъдат много внимателно анализирани и отсети, за да не пропиляват и малкото средства, които имаме. Всеки лев ни е скъп.
- Каква е рецептата ви за по-голяма физическа активност и здравословен начин на живот на децата?
- Този казус е сложен. Спортът ме е научил на много неща, които ми помагат в живота. Не бих бил успешен в бизнеса и в обществения си живот, ако не бях минал през мелачката на професионалния спорт. Днес родителите и образователната система го подценяват. Надявам се, че с образователното министерство ще възстановим диалога, който според мен е бил загубен през годините. Единствено спортът може да изтръгне децата ни от наркотиците и да реши проблема с обездвижването и затлъстяването. Битката там е много сериозна и засега обществото ни я губи. Нашата роля е тази. Ако ние спечелим тази битка, шампионите сами ще дойдат.
- Ще продължи ли министерството да толерира проекти като "Научи се да караш ски" и "Научи се да плуваш", а и набиращия скорост от 2 г. "Детска атлетика"?
- Всички проекти, които касаят масовия и детско-юношеския спорт, са наш приоритет.
- Вярвам, че имате поглед как се работи в другите страни. Какъв модел на политика в спорта ви допада?
- Всички модерни западни общества, които са обърнали вниманието си към здравето на нацията и правилното възпитание, са успешни. Ако успеем да възстановим авторитета на българския учител по физическо, на експертите и треньорите, и ако тези хора получат адекватно заплащане, това ще бъде сериозна крачка по пътя към реформите в нашия спорт. Тогава ще смятам, че мандатът ми е бил успешен.
През годините не се отнесохме подобаващо към специалистите ни в спорта. Имам поглед върху работата на треньорите. Те работят без пари, защото обичат спорта. Нужно е да имаме малко уважение към тях. До олимпиадата в Рио остава година и половина. Много малко може да бъде направено. Единствено може да подсигурим с грижи и средства състезателите, които имат шанс да се преборят. По-важно е да гледаме за следващите олимпиади. Ако някой не се нагърби в момента да проведе тази реформа, ние ще продължаваме да живеем от един олимпийски цикъл в друг и ще се чудим защо пропадаме. Обичам да разчитам на по-дългосрочните стратегии, не да работим на парче и да замазваме реалностите. Така няма да ни запомнят с добро. По-добре е да рискуваме и да отнесем малко критики в началото, но след време хората да са благодарни. С пушек и светлини се получава, ама временно. Няма нужда да се лъжем.
- Как ще направите така, че спортните съоръжения да работят на печалба и да бъдат ефективни?
- Това е въпрос на мениджърско решение.
Ако мениджърите не могат да се справят - сменяме ги. Търсим такива, които могат да вадят пари и да генерират приходи. Национална спортна база и "Академика" са търговски дружества. Техните финансови резултати зависят основно от начина, по който се управляват.
- Значи да очакваме структурни промени в тези търговски дружества?
- Да, но първо трябва да се види реалното състояние.
- Привърженик ли сте на идеята за задължителен процент за спорта от всички залагания, като отчисленията да отиват в съответните спортове?
- На този въпрос не може да се отговори простичко, защото не само една компания организира залози. Има български, но има и чужди. Това е тема на по-сериозна дискусия. Аз съм привърженик на всички начини, които могат да генерират законно средства за българския спорт.
- Споменахте, че министерството ще разполага с малък бюджет. Страхувате ли се как това ще бъде прието от федерациите?
- Ние ще бъдем със същия размер средства, които сме имали досега. Аз казвам, че на фона на бюджета на другите министерства ние сме с най-малкия. Г-н Бойко Борисов доказа, че е единственият премиер в най-новата ни история, който се отнася с нужното уважение и внимание към спорта ни. Смятам, че тази политика ще я продължи и през втория си мандат.
- Какво можете да споделите по проблема с базите?
- Той е сериозен и не касае само базите на ЦСКА и "Левски". Ще ангажирам екип от юристи, които ще работят по цялостното му, генерално разрешаване.
- Нужен ли ни е национален стадион, построен с държавни пари?
- Всичко е нужно, но когато хората няма какво да ядат и има такъв огромен дефицит на бюджета, оставен от управлението на Орешарски, с какви очи да искам от премиера и финансовия министър средства за стадион. Трябва да сме внимателни в онова, което обещаваме.
- Сега намирате ли време за спорт?
- Имам сериозни травми в коленете от професионалния спорт, но карам колело и се върнах към първата ми любов преди леката атлетика - бокса.
- Имали ли сте идоли в спорта?
- Възхищавам се на Михаил Желев, който е легенда. Държа рекорд 45 години на 3000 м с препятствия. Работил съм заедно с Бинко Колев, Евгени Игнатов, Станимир Ненов, които са едни от най-добрите ни стаери. Изграждал съм се като личност с тях, така че това са моите хора.
- "Стандарт" стартира кампания "Спортните чудеса на България". Подкрепяте ли подобна идея?
- Приветствам както първата ви инициатива "Чудесата на България", така и новата ви "Спортните чудеса на България". Това е начинът да се даде пример що е то патриотизъм. Да се показва културно-историческото ни наследство, а не да се залита само по посока на една или друга чуждопоклонническа теория. Нека се гордеем с нашата история, природни красоти и постижения на спортистите ни. Без пример и без да почетем легендите и феномените ни, които са прославили България, няма как да вървим напред.
- Хора с какви качества могат да влязат във вашия екип?
- Обичам работливите и честните хора. Не обичам куфари наоколо. Не харесвам такива, които се возят и имитират дейност. Разкривам ги на секундата и се разделям с тях. Много организиран човек съм и обичам да се говори директно.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com