- Новите партийни проекти са много, но електоратът е ограничен, казва проф. Михаил Константинов в интервю за ВЕСТНИК "СТАНДАРТ"
Когато трябва да се правят математически модели, проф. Михаил Константинов е Вашият човек. Независимо дали става дума за пандемия, падането на джакпота на тотото или за избори. "Стандарт" се обърна към него с въпроси какво говори математиката както за края на митичния вирус, така и за следващите избори.
- Вирусът става по-толерантен към хората
- Проф. Константинов, според математическите модели идва ли втора вълна на пандемията, как ще се развие коронавирусът?
- Има няколко нива на анализ - може да се прави само анализ за България, може за Европа, Америките, Азия. Резултатите са различни, защото се намираме в различен стадий на COVID-19.
Според мен най-правилно е да анализираме Европа, защото тя е географски обособена, условията са почти еднакви за всичките държави, а и движението между тях е интензивно, въпреки пандемията. В момента това, което се вижда е, че смъртността в Европа силно намалява. Ако го съизмерим с броя починали за един ден, в момента това са някъде около 300 - 400 души, като преди около месец това бяха близо 5000, говорим в рамките на ден. Виждаме едно намаление, което е повече от 10 пъти. В този смисъл първата вълна очевидно си отива.
- Ще има ли втора?
- Дали ще има втора и колко ще е силна, е трудно да се каже. Можем само да правим исторически аналогии. Испанският грип, който удря Европа през 1918 до 1920 година, е бил на три вълни. Всяка една е била по-слаба от предишната, но въпреки това трите общо са отнесли между 30 и 50 милиона живота, тоест това е била една много тежка пандемия. Тя, между другото, се обяснява с това, че настъпва веднага след Първата световна война, когато населението е с охлабени сили, хората буквално гладуват, медицинската система е срината и затова пораженията са толкова тежки. В този смисъл, тъй като ситуацията не е същата, вероятно затова в Европа няма втора вълна. Това, което се наблюдава е, че непрекъснато расте броят на заразените, но рязко е намалял броят на починалите.
- Как си го обяснявате?
- Много са хипотезите защо това се случва. Има една теория, която на мен ми харесва - че вирусът става по-толерантен към хората - тоест обектите, които обитава. Ако предположим, че има някаква абстрактна цел на вирусната популация, това е да оцелява. Ако тя избие всички гостоприемници, няма как да просъществува. Следователно, за да се разпространява повече, започва да става по-малко смъртоносен. В България също има такава тенденция - въпреки увеличаването на новозаразените, броят на смъртните случаи е ограничен и според мен ще намалява. Но, вижте, това са предположения, които зависят от други хипотези и не е ясно коя от тях ще бъде в сила. Ясно е, че трябва да спазваме мерките, да свикнем да живеем с вируса, както казват специалистите, и да видим какво ще стане. Аз бих го нарекъл "Божа работа!"
Математическият модел казва например, че в България от COVID-19 ще умрат максимум 400 души до края на пандемията. Общо за Европа сочи, че ще умрат около 250 000 души. Вие знаете, че у нас починалите са около 200, тоест наполовина. Аз искрено се надявам да не стигнем тази горна граница от 400 души. Да се надяваме, че те ще бъдат по-малко. Но нали знаете - принципът е "Да правим каквото трябва, а да става каквото ще".
- Какви са математическите Ви прогнози по отношение на новите политически проекти? Ще разместят ли по някакъв начин пъзела?
- Отново ще се обърна към българската политическа история. В последните 30 години видяхме най-различни нови проекти. Даже някои от тях изкараха два парламентарни мандата. Един такъв успешен, макар и вече приключил проект, е НДСВ. Хората забравят, че всъщност НДСВ е в два последователни мандата, втория път в Тройната коалиция. Знаем проекти от типа на Жорж Ганчев, друг такъв бе АБВ. В този смисъл в България е възможно да се появят нови политически субекти, но дали ще бъдат трайни, е трудно да се каже. В момента у нас има три системни партии - ГЕРБ, БСП и ДПС. Под системна партия разбирам такава, която има много членове, които имат личен интерес от участие в нея. Личен кариерен интерес, в което няма нищо лошо. Тоест техните привърженици не са само хора, които ги харесват или не, а хора, които свързват съдбата и бъдещето си с тях - обикновено държавни служители, чиновници и други. Но съвсем нормално е, когато човек членува в дадена партия, да очаква да получи някакви облаги от това. Ние едва ли не мислим, че политиката е безсребърна дейност. Нищо подобно. Така че тези три партии ще останат доминиращи и през следващия парламентарен сезон. Кои нови партии ще влязат, ми е трудно да кажа. Знаете, че има много заявки, а в крайна сметка електоратът е ограничен. В България има не повече от 4 милиона души, които са склонни да гласуват. А по-вероятно е догодина да гласуват по-малко - 3,6 - 3,8 милиона, по моя преценка.
- Дали ще има някакво разместване в трите системни партии, дали някой нов играч няма да измести някоя от тях?
- Най-голямата политическа сила вероятно ще остане ГЕРБ. Но Вие помните, че през 2013 година ГЕРБ също беше най-голямата политическа сила, но останаха в опозиция. Тогава дойде кабинетът на Пламен Орешарски с подкрепата на БСП и ДПС. И, естествено, със "златния пръст" на "Атака". Така че една партия може да е първа политическа сила и да не участва в управлението, а това трябва да се има предвид и занапред.
- Ще навлезе ли някоя от новите партии в управлението?
- Моделът в последните 30 години показа, че в парламента е имало от 5 до 8 политически сили. Невъзможно е да се каже кой от новите проекти ще бъде жизнеспособен. Виждате, че у нас изборите са демократични, за толкова години е касиран само един депутатски мандат, докато в Австрия, която е един от еталоните в това отношение, бе касиран цял втори кръг на президентските избори. Аз не бих си позволил да кажа кой ще влезе и кой не. И да - има купуване и продаване на гласове, защото докато има търсене, ще има и предлагане. Но ако участниците в тази процедура не се отърваваха само с условна присъда, ситуацията може да бъде друга.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com