Конфликтът в Сирия носи много рискове за Израел

Ще реагираме с тежка ръка, ако срещу нас се употреби оръжие, категоричен е посланик Шаул Камиса Раз

Конфликтът в Сирия носи много рискове за Израел | StandartNews.com

- Ваше превъзходителство, основателни ли са прогнозите, че Близкият изток е пред нова война заради метастаза от кървавия конфликт в Сирия в съседни държави?

- Израел, като една от своите ценности, не търси по никакъв начин въоръжен конфликт в региона. Израел желае преди всичко да запази мирни и спокойни границите си със всички съседи. Държавата ни постоянно извършва операции по сигурноста на своите граници, но това e с единствената цел да осигури мир и спокойствие на гражданите си.

- Как Израел реагира в сегашната напрегната обстановка около неговите граници?

- Изключително тежката реалност и случващото се в Сирия наложи да бъде променен моделът на сигурността, чувствителността се изостри. Израелската система за сигурност, разузнавателните и оперативните звена, следят с повишено внимание всичко, което се случва. Събитията в Сирия са пряко повлияни от външни фактори, включително от Иран. Конфликтът там е с повишена интензивност и същевременно се разпрострира в съседни държави, като Ливан и Йордания. Динамиката на този сблъсък е много изострена. Има нови заплахи, а силата на евентуалния израелски отговор и евентуалният му адресат са свързани с различни усложнения и сценарии. Възможността да се породят някакви форсмажорни ситуации и разливи на конфликта в една или друга посока са много и всеки един от тях носи определен риск за израелската държава. Така че сегашната ситуация на високо напрежение може да предизвика съответен отговор срещу даден фактор, който по някакъв начин може да застраши сигурността на Израел.

- В какъв случай Израел би използвал военна сила?

- Отговорът може да бъде даден както на тактическо, така и на стратегически ново. Тактически погледнато, видяхме неотдавна как сирийски пост, намиращ се срещу Голанските възвишения, обстреля Израел три пъти с цел да причини смърт и материални щети. След третия обстрел нашата армия незабавно изстреля ракета и унишожи сирийската позиция. В ситуация, в която съществува намерение да бъде употребено оръжия срещу Израел, ние категорично ще реагираме с тежка ръка. Когато Израел види вероятност технологично нови оръжия от сирийския режим или от Иран да се прехвърлят в ръцете на "Хизбула" или "Ал Кайда", с което се разчупва военния баланс, Израел ще реагира по-най категоричния и поразяващ начин. Това, което Израел иска, и към което се стреми, е да не участва и да не влияе на сирийския конфликт, да не взема страна в него и същевременно да си осигури и мирна граница.

- Как преценявате идеята на САЩ и Русия за свикване на международна конференция за мирен изход от сирийския конфликт?

- Израел по принцип подкрепя всяка международна инициатива за прекратяване на кръвопролитието.Ситуацията в тази арабска страна е много сложна. Конфликтът се проточи прекалено дълго. Милиони хора са пострадали -убити, ранени , бежанци. Разрушени са цели градове. Страстите са прегряти, умрзата срещу Башар Асад е голяма сред всички прослойки на населението.

- От какво е мотивирана израелската позиция?

- Преди всичко от хуманитарни съображения, а не толкова от политически. Тази голяма трагедия трябва да приключи по-скоро. Необходимо и дори задължително е да се даде възможност на сирийския народ да избере сам своя начин на живот и управление, без каквото и да била външно вмешателство. Случващото се в Сирия е толкова сериозно, кръвопролитно, трагично и експлозивно, че може да повлияе на всичко в Близкия изток. Затова е необходимо спешно, бързо и цялостно решение на сирийския конфликт. То не може да бъде постигнато без участието на международнота общност. Приветстваме участието в тази инициатива на САЩ и Русия, които като страни в най-голяма степен биха могли да допринесат за решаването на конфликта. Изключително важно е да не се налага някакъв модел на развитие в Сирия от великите сили, а да се остави народът там сам да изкове своето бъдеще.

- "Хизбула" създава проблеми не само в Сирия. Затова очевидно в големите европейски страни напоследък се засилва тенденцията ЕС да включи тази организация в списъка на терористичните групировки. Това вече искат Великобритания, Франция и Германия, макар и доста време след заключението на българското разследване, че има „обусловени предположения" за участие на "Хизбула" в атентата в Сарафово.

- Много се радвам, като виждам че държавите от ЕС вече започват да осъзнават реалността, свързана с "Хизбула". Разбираемо е, че различните държави и ЕС като цяло с неговите институции и структури се нуждаят от време и получаване на допълнителни данни както от България, така и от други държави. Те са получили данни и от САЩ и Израел и това ги улеснява да изработят обща позиция по проблема.

- Има ли и други фактори, които улесняват този процес?

- След Сарафово има допълнителни инциденти, сред които опитът за извършване на терористичен атентат в Кипър. Там бе заловен член на терористична клетка, който бе съден и осъден. На процеса терористът сам призна, че е член на "Хизбула", от където е получил и нареждането и подкрепата за подготовката за терористичното нападение, като този в Бургас. Експертите казват, че целта е била атентатът в Сарафово и в Кипър да станат по едно и също време. Просто единият опит бе успешен, а другият неуспешен. Преди месеци в Азербайджан имаше опити за убийство на израелския посланик и бяха арестувани няколко терористи от "Хизбула". Те бяха осъдени за това престъпно намерение. Колко още доказателства са необходими, за да стане ясно, че "Хизбула" всъщност стои зад организирането на подобен род атаки на територията на Европа. Вярвам, че доказателственият материал и заключенията от следствените действия на българските институции са достатъчно силни, за да убедят ЕС, че Хизбула действително е терористина организация. Раздвам се, Добре е, че започна този процес и се надявам той да доведе до вписване на Хизбула в „черния" списък на терористичните организации. Такъв акт на ЕС ще отреже възможността "Хизбула" да набира финансови средства в Европа и да се придвижва свободна на територията на ЕС и да организира атентати. Знаем, че "Хизбула" няма да се предаде. Ще продължи да търси и набелязва цели в Европа и в момента, в който разпознае цел с висока степен за успех, ще проведе терористично нападение с най-висока секретност и замаскиране на следите на извършителите, което е типично за тях.

- На фона на кръвопролитията в Сирия и растящото напрежение в Близкия изток отново се заговори за възобновяване на прекъснатите преди четири години израелско-палестински преговори. Какъв е шансът?

- Израел винаги е търсил мир и не жали усилията си в тази посока, включително с палестинците. Израел ще се радва да възобнови и подкрепи мирния процес и да доведе до успешен завършек този дългогодишен конфлект. Предприехме редица стъпки през последните години и обявихме, че вяваме в решение, основано на две отделни държави за двата народа. Ние многократно сме искали срещи с палестинската страна за решаване чрез преговори на спорните проблеме. Подчертахме също, че за тази цел не е необходимо вмешателство от други страни, а директи преговори между двете страни без предварителни условия.

- Сега има ли сигнали от палестинците, че този път са готови да го направят?

- За съжаление точно обратното. И сега палестинците ни поставят условия за изпълнение преди да започнат преговорите. Те искат определяне на граници на евентуална бъдеща палестинска държава, както и безусловно освобождаване на палестински затворници. Същевременно не искат да признаят израелската държава и нуждата от нея. За разлика от тях ние признаваме формулата „два народа две отделни държави". Но въпреки трудностите Израел не престава да работи за нов кръг на преговори с палестинците, в което активно да участват и американската администрация, президентът Барак Обама и държавният секретар Джон Кери.

- С какви практически стъпки Израел подкрепя желанието си за мир?

- С радица хуманитарни жестове и други жестове. Предоставяме лекарства и продукти от първа необходимост за Газа и Западния бряг, либерализираме граничния режим с тези територии. Предоставяме им и средства от бюджета. Създаваме условия за палестински икономически субекти в зоната, която се намира между палестинските територии и държавата Израел. Там палестинците могат да създават предприятия и фирми, да откриват нови работни места и да съживяват икономиката си. Даваме и възможност на десетки хиляди палестинци да влизат в Израел и да работят на израелска територия.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай