Защо всички отричат версията за скъсаните язовирни стени, удавили Мизия? И какво са видели от общинската спецкомисия? "Стандарт" попита председателя й инж. Кольо Николов.
- Г-н Николов, вие първи обявихте, че Мизия е потопена не само от дъжда, но и от язовирите, чиито стени са се скъсали. Какво точно видяхте на място?
- След голямата трагедия, която сполетя Мизия, кметът Виолин Крушовенски назначи комисия от общината, която да установи причините. Аз, като отговарящ за сигурността в общината, бях определен за председател. Не съм специалист по язовирите, инженер съм по ВиК. Тръгнахме да ги обикаляме - един по един. И така попаднахме на два със скъсани стени.
- За кои язовири става дума?
- За "Стубля" при Борован и за още един, който няма име. И двата бяха с разрушени стени. Водата е разрушила стените в участъци от 8-10 м. След преливниците са се образували кратери с голяма дълбочина.
- Но тези язовири не са на река Скът...
- Всички язовири на територията на Борован, Хайредин отиват в Скът. Те се изливат един в друг и накрая стигат до последната събирателна точка - язовира при Ботево. И по него има увреждания, но стената му е оцеляла. Има и добър преливник. Останалите преди него са с полуразрушени преливници. Например след преливника на язовира в село Добролево има ров от 20 м, което говори, че водата се е движила с голяма сила, скорост и дебит 1/3 от преливниците на язовирите в Девене и Малорад са разрушени. Съоръжения за контролирано изпускане липсват. За преливници са използвани най-ниските места по дигите.
- От общината в Борован, от областната управа във Враца, от службата за пожарна безопасност и защита на населението също ви опровергават - казват, че във Врачанска област няма язовири с разрушени стени, които да са причинили наводнението в Мизия...
- Аз казвам само това, което съм видял с очите си.
- От същите служби твърдят, че става въпрос за рибарник и за водопой за животните, изграждани преди много години...
- Това, което аз видях, не приличаше на рибарник и водопой. Бяха големи водни пространства.
- Комисията продължава ли своята работа?
- Да, в момента сме на язовира при село Габаре, Белослатинска община. Оглеждаме го, но няма кой да ни каже нещо повече за него.
- Тези язовири са строени за напояване. Сега използват ли се?
- За напояване не се използват от повече от 25 г. Никой не полива. Но са дадени под аренда и се използват за въдене на риба.
Един беше ограден, значи има стопанин. Всички тези язовири са общинска собственост. Но не на общината в Мизия, а на Борован, Хайредин, Бяла Слатина.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com