Ще станем по-богати, като харчим повече, казва зам.-председателят на "България без цензура" Рада Коджабашева
- Г-жо Коджабашева, бих искала като финансов експерт да кажете, доколко е реалистично българите да получават пенсия до 500 лв. и минимална работна заплата 1000 лв. - мерки, предвидени в програмата на ПП "Атака"?
- Обикновено в публичното пространство при такива цифри се говори за популизъм. В социалноикономическата програма на "България без цензура" също залагаме на повишаване на доходите през повишаване на търсенето. Това означава, че ние бихме искали да стимулираме гражданите да потребяват повече - върху всеки изхарчен лев около 60 стотинки се връщат отново в бюджета. Особено когато е похарчен за стока, произведена в България. 500 лв. пенсия и 1000 лв. минимална работна заплата звучат помпозно, но не и реалистично. Това е някаква откъслечна мантра и пожелание. За да може да се повишат доходите и да се стимулира потреблението, е изключително важно да се вземат мерки за подкрепа на малкия и средния бизнес в България, който произвежда стоки. И в същото време да се стимулира покупката на родното производство. Защото, ако това не се направи, българските фирми започват да изчезват и ставаме колония на транснационалните компании. В реалността на глобализация, в която живеем, това е много сложна задача, тъй като се заемаме с нея няколко десетки години по-късно.
- Мръсна дума ли е плановата икономика?
- След като приключихме с комунистическия режим през 1989 г, икономисти и политици решиха, че "план" и "планов" са нещо грозно и мръсно. Не е така. Всяка фирма в световен мащаб прави бюджет и план, на база на който прави прогнози, за да може да се развие адекватно към околната среда. Липсата на план води до анархия, до осакатяване на свободата на населението. В нашата програма залягаме изключително много на публично-частните партньорства, които ще касаят реиндустриализацията на страната.
Нашата програма е социалноикономическа. Кръстили сме я "Семейство, труд, образование, солидарност, благоденствие". На мен ми се иска хората да променят своето мислене и да започнат повече да си вярват.
- Факт е обаче, че 1 млн. души у нас живеят с пенсии под 150 лв. Как оцеляват?
- Част от нашата програма е тези 1 милион пенсионери, които 25 г. бяха оставени на произвола на съдбата и към днешна дата разполагат с по-малко от 150 лв. на месец, да получат бонус. Така че, макар и в границите на бедността да имат едни 260 лв на месец. Не може да имаме такова отношение към нашите майки, бащи, баби и дядовци, това е 1/7 от българското население. Другата 1/7 от населението са около 400 000 безработни и около 600 000 работещи бедни. Останалите под 2/7 са деца. Икономиката се крепи на една много малка част от хората. В този смисъл нещата трябва да се разглеждат комплексно. Полезно е за хората, че настоящото правителство се вслушва в гласа на извънпарламентарната опозиция.
- Какво конкретно имате предвид?
- Застанали сме твърдо зад премахване на плоския данък и внедряване на прогресивен такъв. Това е част и от предизборната програма на БСП, само че ние предлагаме да се проведе референдум по темата. Прогресивният данък е много по-социален, доколкото не облага по един и същи начин хората, които вземат по 350 лв. и тези с 3500 лв. С въвеждането му ще се възвърне справедливостта, приходите в бюджета ще бъдат по-големи.
- Трябва ли да се промени корпоративният данък?
- Корпоративният данък трябва да остане такъв, какъвто е в момента - именно с цел стимулиране на малките и средните предприятия да работят спокойно.
- От "България без цензура" предложихте да се въведе данък "Солидарност", защо?
- Идеята е да се облагат с плосък данък всички покупки на лукса - яхти, имения и т.н., които са над 1 млн. лв. Това касае 800 души в България, които държат депозити в банки над 1 млн. лв. Това са хората, които биха могли да си напазаруват нещо по-скъпо. Надявам се да могат да преглътнат данък "Солидарност", разбирайки тяхната съпричастност към развитието на обществото. Били са достатъчно напредничави, за да направят бизнес и спечелят пари, сега са още по-напредничави, за да помогнат на другите хора да излязат от тази ситуация.
- Взаимства ли властта идеи от програмата ви?
- Идеите на "България без цензура" са идеи, взети от хората, и затова е много удобно да бъдат наричани популистки. Видя се, че имаме програма и се разбра, че идеите в нея са единствените, които работят. Последното беше, че МОН е вкарало в стратегията си за модернизиране на образованието осигуряване на преносимо устройство - таблет за всеки ученик. Факт е, че таблетите са чисто наш проект и това е известно на всички. Преносимите устройства за учениците обаче са част от дългосрочна политика в социалната сфера, а не работа на парче. За съжаление, написаното в стратегиите рядко става реалност именно заради липсата на дългосрочна визия. Ще наблюдаваме изпълнението на стратегията с интерес.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com